Ronaldo anklaget for egoisme: – Han har det svært med Pirlos idéer

Cristiano Ronaldo bliver nu kritiseret af Antonio Cassano, efter at portugiseren leverede en skidt indsats i onsdagens 2-1-nederlag til Porto.



Juventus tabte onsdag med 2-1 til Porto i Champions League i en kamp, hvor Cristiano Ronaldo blev udråbt som ‘en af banens ringeste’

Og heller ikke den tidligere Real Madrid-angriber Antonio Cassano var imponeret over portugiserens indsats.

– Jeg har hele tiden sagt… med tanke på, at Ronaldo er et fænomen og at han har scoret en milliard mål… at det kunne blive svært med Andrea Pirlos stil. Han scorer et mål per kamp, det er sandt. Men han har det svært med Andreas idéer. Han har altid været en smule egoistisk. Han går ikke op i, at holdkammeraterne scorer. Han er den type spiller, der lever for at score mål, lyder det, ifølge Bobo TV, fra Cassano.

– Han lever ikke for spillet eller kampen. Han lever for målet. Og i øjeblikket er situationen ved at blive værre. Alle bliver ramt af alderen, og han har vanskeligheder. Juventus prøver at ændre deres idéer og spille en anden type fodbold, på grund af Ronaldos kvaliteter. 

Trænerlegenden Fabio Capello udtalte efter nederlaget, at det var ‘uacceptabelt’, at Juventus-spillerne gik ukoncentrerede på banen. Andrea Pirlo rasede efter kampen også over den kæmpe Juventus-fejl, der kostede et mål allerede i første minut. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller