Real Madrid står foran et markant generationsskifte i bestræbelserne på at fastholde positionen som en årlig, seriøs kandidat til Champions League-trofæet.
Lovende verdensstjerner som Kylian Mbappé og Erling Braut Haaland har i den forbindelse været nævnt som kandidaterne til at blive den næste store stjerne på Santiago Bernabeu, men fredag sprang lidt af en bombe i spansk og international fodbold.
Cristiano Ronaldo kan måske være på vej tilbage til kongeklubben, og selvom det fortsat virker en smule usandsynligt, er det noget, som kan skubbe til transferplanerne i den spanske hovedstad.
Det skriver Marca lørdag.
Ifølge avisen vil et potentielt Ronaldo-comeback betyde, at Real Madrid ikke vil føle sig lige så nødssaget til at gå ud og sprænge banken i et corona-ramt transfermarked efter denne sæson i bestræbelserne på at hente eksempelvis Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain.
I stedet spekulerer Marca i, at den portugisiske verdensstjerne vil kunne agere som en midlertidig, kortsigtet løsning, inden at man så i sommeren 2022 kan gå efter at få den næste store stjerne ind.
Det er nemlig også i sommeren 2022, at Erling Haalands relativt lave frikøbsklausul i Borussia Dortmund angiveligt træder i kraft, mens også Kylian Mbappé kontrakt med Paris Saint-Germain udløber i sommeren 2022. Cristiano Ronaldo vil derfor kunne løse scoringsproblemerne i den kommende sæson, inden at Haaland og/eller Mbappé kan tage stafetten videre i 2022/2023-sæsonen.
Indkøbet af Cristiano Ronaldo, der på trods af sin meritter og sit tårnhøje niveau ikke bliver lige så dyr som de to førnævnte kometer, vil ifølge Marca også kunne åbne op for, at Real Madrid i stedet har mulighed for at prioritere midlerne på midtbanen efter denne sæson.
Luka Modric fylder snart 36 år, mens også Toni Kroos er i 30’erne, og man vil derfor kunne bruge sommeren på at lede efter en ny midtbanestjerne. Her nævnes Rennes’ 18-årige franske megatalent Eduardo Camavinga som en mulig kandidat.
Cristiano Ronaldo spillede i Real Madrid fra 2009 og frem til 2018. Her spillede han 438 kampe og scorede 450 mål.
Og ja, du læste rigtigt. 450 mål i 438 kampe.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Kenneth Perez i chok: ‘Hvad er det for en idiot’

Boss afslører transferkup: Så billig var FCK-emne

Kasper Hjulmand skriver historie

FCK-truppen straffes af Jacob Neestrup

Medier hylder Andreas Christensen

Det kan snart ikke blive ved

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

– Hvis han ikke vinder Ballon d’Or, tager de fejl

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Tidligere dansk landstræner fyret

‘Ved at brække mig over den arrogance’

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Nedtur for FCK: Ikke sket i 27 år

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel

Vild sag – nu bryder Brian Priske tavsheden

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Skuffelse for Eriksen i debut

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Superliga-træner raser: – ‘Fuckfinger og barnligt’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Revser Brøndby-profil: Det er uklædeligt

‘I elsker det jo – I skal ikke brokke jer’

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Lyngby stryger til tops efter trænerskifte

– Vi skal bare mose dem!

Endelig – første gang i fem måneder

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

– Det var outstanding, FCK!

Afslører skidt optakt før drømmekamp

Holger Rune og Europa får stryg

Dansk superstjerne i VIP-loungen i Barcelona-sejr

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere

Brøndby-profil: ‘Han smider sig!’

‘Det var aldrig sket i Champions League’

Nedtur: Dolberg skadet i comeback

VAR-drama og straffespark: AGF på førstepladsen

Jacob Neestrup revser FCK-præstation

Mareridtskamp af FC København-stjerne

Kæmpe magtdemonstration
