Sådan påvirker Ronaldo Real Madrids jagt på Mbappé og Haaland

Hvis Cristiano Ronaldo vender tilbage til Real Madrid, kan det få betydning for kongeklubbens planer om at hente holdets næste store verdensstjerne. Det skriver Marca.



Real Madrid står foran et markant generationsskifte i bestræbelserne på at fastholde positionen som en årlig, seriøs kandidat til Champions League-trofæet.

Lovende verdensstjerner som Kylian Mbappé og Erling Braut Haaland har i den forbindelse været nævnt som kandidaterne til at blive den næste store stjerne på Santiago Bernabeu, men fredag sprang lidt af en bombe i spansk og international fodbold. 

Cristiano Ronaldo kan måske være på vej tilbage til kongeklubben, og selvom det fortsat virker en smule usandsynligt, er det noget, som kan skubbe til transferplanerne i den spanske hovedstad.

Det skriver Marca lørdag. 

Ifølge avisen vil et potentielt Ronaldo-comeback betyde, at Real Madrid ikke vil føle sig lige så nødssaget til at gå ud og sprænge banken i et corona-ramt transfermarked efter denne sæson i bestræbelserne på at hente eksempelvis Kylian Mbappé i Paris Saint-Germain.

I stedet spekulerer Marca i, at den portugisiske verdensstjerne vil kunne agere som en midlertidig, kortsigtet løsning, inden at man så i sommeren 2022 kan gå efter at få den næste store stjerne ind.

Det er nemlig også i sommeren 2022, at Erling Haalands relativt lave frikøbsklausul i Borussia Dortmund angiveligt træder i kraft, mens også Kylian Mbappé kontrakt med Paris Saint-Germain udløber i sommeren 2022. Cristiano Ronaldo vil derfor kunne løse scoringsproblemerne i den kommende sæson, inden at Haaland og/eller Mbappé kan tage stafetten videre i 2022/2023-sæsonen.

Indkøbet af Cristiano Ronaldo, der på trods af sin meritter og sit tårnhøje niveau ikke bliver lige så dyr som de to førnævnte kometer, vil ifølge Marca også kunne åbne op for, at Real Madrid i stedet har mulighed for at prioritere midlerne på midtbanen efter denne sæson. 

Luka Modric fylder snart 36 år, mens også Toni Kroos er i 30'erne, og man vil derfor kunne bruge sommeren på at lede efter en ny midtbanestjerne. Her nævnes Rennes' 18-årige franske megatalent Eduardo Camavinga som en mulig kandidat.

Cristiano Ronaldo spillede i Real Madrid fra 2009 og frem til 2018. Her spillede han 438 kampe og scorede 450 mål.

Og ja, du læste rigtigt. 450 mål i 438 kampe. 





Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


FCK-stjerne misser kæmpe mulighed!

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne



I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København