Ronaldos træningsvanvid: Ferguson måtte tvinge ham

En tidligere Manchester United-spiller har løftet sløret for, hvor træningsfikseret Cristiano Ronaldo var.



Den tidligere Manchester United-træner måtte næsten hver dag tvinge Cristiano Ronaldo til at stoppe med at selvtræne. 

Ellers ville den portugisiske stjerne bare fortsætte. 

Det fortæller den tidligere United-spiller Nicky Butt i en ny bog kaldet “Viva Ronaldo”, som handler om netop Cristiano Ronaldo. 

Her forklarer Butt, hvordan hele truppen ofte kunne sidde inde i kantinen og overhøre Sir Alex Ferguson, der råbte af den træningsafhængige Ronaldo for at få ham til at stoppe. 

– Enten sad vi i kantinen og fik frokost, eller også var vi ved at gøre klar til at tage hjem, og så kunne man altid høre Ferguson stå inde i klubhuset ved en 14-15-tiden og råbe til Ronaldo, at nu var det tid til at komme ind, fordi der altså var en kamp indenfor to dage, siger han ifølge det engelske medie Goal.com. 

Yderligere fortæller Butt, at det var helt umuligt at få portugiseren væk fra træningsbanen, medmindre Sir Alex Ferguson altså satte sig igennem overfor ham.  

– Han var altid den sidste, der forlod bygningen. Det var praktisk talt umuligt at få ham væk fra træningsbanen, fordi han hele tiden ville forbedre sine teknikker. Når vi andre smuttede, tog han altid sit eget net med bolde, nogle kegler, og så trænede han videre, siger han.

Cristiano Ronaldo kom til Manchester United i sommeren 2003, og forlod den i 2009 til fordel for Real Madrid. 12 år senere, i sommeren 2021, skiftede han tilbage til de røde djævle, hvor han altså spiller nu. 





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lurer på varm VM-profil

FC Midtjylland får bøde på en kvart million