Roser PSV: De sprængte FCM i luften

Hollandske medier står onsdag i kø for at rose PSV Eindhoven, der bankede FC Midtjylland 3-0 i Champions League-kvalifikationen.



FC Midtjyllands drøm om endnu et Champions League-gruppespil ser efterhånden fjern ud. Det skyldes ikke mindst, at holdet tabte noget så eftertrykkeligt til PSV Eindhoven tirsdag aften.

3-0 lød cifrene, og det kunne have været endnu værre. For PSV ramte endnu en gang et højt niveau, ligesom holdet gjorde, da det smadrede Galatasaray med samlet 8-2 i seneste runde.

Her dagen derpå er de hollandske medier fyldt med lovord om cheftræner Roger Schimidts velsmurte presmaskine.

“Legesyge PSV sprænger FC Midtjylland i luften,” skriver De Telegraaf eksempelvis i sin overkrift og tilføjer:

“Dansk fodbold bliver sammenlignet med dynamit, men det var PSV, der fuldstændig blæste FC Midtjylland omkuld i tredje kvalifikationsrunde til Champions League.”

Avisen medgiver, at FCM var hårdt ramt af coronaafbud, men pointerer, at det ikke bør tage noget fra PSV’s indsats.

Også Algemeen Dagblad lovpriser PSV:

“PSV kørte danske FC Midtjylland over i første halvleg. Efter 3-0-sejren på hjemmebane lader Einhoven-mandskabet også til at være i stand til at forcere den anden af tre forhindringer på vejen mod Champions League-gruppespillet med lethed.”

Voetbal International hæfter sig ligeledes ved, at PSV er så godt som sikker på at gå videre allerede efter første kamp.

“PSV står med halvandet ben i playoffrunden efter overbeviende sejr over Midtjylland,” skriver avisen.

Til gengæld var der ikke mange topkarakterer til FC Midtjyllands spillere, da vi på tipsbladet.dk uddelte karakterer efter kampen. Se dem alle her.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning