FC Midtjyllands drøm om endnu et Champions League-gruppespil ser efterhånden fjern ud. Det skyldes ikke mindst, at holdet tabte noget så eftertrykkeligt til PSV Eindhoven tirsdag aften.
3-0 lød cifrene, og det kunne have været endnu værre. For PSV ramte endnu en gang et højt niveau, ligesom holdet gjorde, da det smadrede Galatasaray med samlet 8-2 i seneste runde.
Her dagen derpå er de hollandske medier fyldt med lovord om cheftræner Roger Schimidts velsmurte presmaskine.
“Legesyge PSV sprænger FC Midtjylland i luften,” skriver De Telegraaf eksempelvis i sin overkrift og tilføjer:
“Dansk fodbold bliver sammenlignet med dynamit, men det var PSV, der fuldstændig blæste FC Midtjylland omkuld i tredje kvalifikationsrunde til Champions League.”
Avisen medgiver, at FCM var hårdt ramt af coronaafbud, men pointerer, at det ikke bør tage noget fra PSV’s indsats.
Også Algemeen Dagblad lovpriser PSV:
“PSV kørte danske FC Midtjylland over i første halvleg. Efter 3-0-sejren på hjemmebane lader Einhoven-mandskabet også til at være i stand til at forcere den anden af tre forhindringer på vejen mod Champions League-gruppespillet med lethed.”
Voetbal International hæfter sig ligeledes ved, at PSV er så godt som sikker på at gå videre allerede efter første kamp.
“PSV står med halvandet ben i playoffrunden efter overbeviende sejr over Midtjylland,” skriver avisen.
Til gengæld var der ikke mange topkarakterer til FC Midtjyllands spillere, da vi på tipsbladet.dk uddelte karakterer efter kampen. Se dem alle her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
