FC Midtjyllands drøm om endnu et Champions League-gruppespil ser efterhånden fjern ud. Det skyldes ikke mindst, at holdet tabte noget så eftertrykkeligt til PSV Eindhoven tirsdag aften.
3-0 lød cifrene, og det kunne have været endnu værre. For PSV ramte endnu en gang et højt niveau, ligesom holdet gjorde, da det smadrede Galatasaray med samlet 8-2 i seneste runde.
Her dagen derpå er de hollandske medier fyldt med lovord om cheftræner Roger Schimidts velsmurte presmaskine.
“Legesyge PSV sprænger FC Midtjylland i luften,” skriver De Telegraaf eksempelvis i sin overkrift og tilføjer:
“Dansk fodbold bliver sammenlignet med dynamit, men det var PSV, der fuldstændig blæste FC Midtjylland omkuld i tredje kvalifikationsrunde til Champions League.”
Avisen medgiver, at FCM var hårdt ramt af coronaafbud, men pointerer, at det ikke bør tage noget fra PSV’s indsats.
Også Algemeen Dagblad lovpriser PSV:
“PSV kørte danske FC Midtjylland over i første halvleg. Efter 3-0-sejren på hjemmebane lader Einhoven-mandskabet også til at være i stand til at forcere den anden af tre forhindringer på vejen mod Champions League-gruppespillet med lethed.”
Voetbal International hæfter sig ligeledes ved, at PSV er så godt som sikker på at gå videre allerede efter første kamp.
“PSV står med halvandet ben i playoffrunden efter overbeviende sejr over Midtjylland,” skriver avisen.
Til gengæld var der ikke mange topkarakterer til FC Midtjyllands spillere, da vi på tipsbladet.dk uddelte karakterer efter kampen. Se dem alle her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
