FC Midtjyllands drøm om endnu et Champions League-gruppespil ser efterhånden fjern ud. Det skyldes ikke mindst, at holdet tabte noget så eftertrykkeligt til PSV Eindhoven tirsdag aften.
3-0 lød cifrene, og det kunne have været endnu værre. For PSV ramte endnu en gang et højt niveau, ligesom holdet gjorde, da det smadrede Galatasaray med samlet 8-2 i seneste runde.
Her dagen derpå er de hollandske medier fyldt med lovord om cheftræner Roger Schimidts velsmurte presmaskine.
“Legesyge PSV sprænger FC Midtjylland i luften,” skriver De Telegraaf eksempelvis i sin overkrift og tilføjer:
“Dansk fodbold bliver sammenlignet med dynamit, men det var PSV, der fuldstændig blæste FC Midtjylland omkuld i tredje kvalifikationsrunde til Champions League.”
Avisen medgiver, at FCM var hårdt ramt af coronaafbud, men pointerer, at det ikke bør tage noget fra PSV’s indsats.
Også Algemeen Dagblad lovpriser PSV:
“PSV kørte danske FC Midtjylland over i første halvleg. Efter 3-0-sejren på hjemmebane lader Einhoven-mandskabet også til at være i stand til at forcere den anden af tre forhindringer på vejen mod Champions League-gruppespillet med lethed.”
Voetbal International hæfter sig ligeledes ved, at PSV er så godt som sikker på at gå videre allerede efter første kamp.
“PSV står med halvandet ben i playoffrunden efter overbeviende sejr over Midtjylland,” skriver avisen.
Til gengæld var der ikke mange topkarakterer til FC Midtjyllands spillere, da vi på tipsbladet.dk uddelte karakterer efter kampen. Se dem alle her.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
VM-vækkeuret: Messi skrev historie
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Et skridt tættere Englands største stadion
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
England – Ghana
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
FC Københavns talenter gør rent bord
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
