Roser PSV: De sprængte FCM i luften

Hollandske medier står onsdag i kø for at rose PSV Eindhoven, der bankede FC Midtjylland 3-0 i Champions League-kvalifikationen.



FC Midtjyllands drøm om endnu et Champions League-gruppespil ser efterhånden fjern ud. Det skyldes ikke mindst, at holdet tabte noget så eftertrykkeligt til PSV Eindhoven tirsdag aften.

3-0 lød cifrene, og det kunne have været endnu værre. For PSV ramte endnu en gang et højt niveau, ligesom holdet gjorde, da det smadrede Galatasaray med samlet 8-2 i seneste runde.

Her dagen derpå er de hollandske medier fyldt med lovord om cheftræner Roger Schimidts velsmurte presmaskine.

“Legesyge PSV sprænger FC Midtjylland i luften,” skriver De Telegraaf eksempelvis i sin overkrift og tilføjer:

“Dansk fodbold bliver sammenlignet med dynamit, men det var PSV, der fuldstændig blæste FC Midtjylland omkuld i tredje kvalifikationsrunde til Champions League.”

Avisen medgiver, at FCM var hårdt ramt af coronaafbud, men pointerer, at det ikke bør tage noget fra PSV’s indsats.

Også Algemeen Dagblad lovpriser PSV:

“PSV kørte danske FC Midtjylland over i første halvleg. Efter 3-0-sejren på hjemmebane lader Einhoven-mandskabet også til at være i stand til at forcere den anden af tre forhindringer på vejen mod Champions League-gruppespillet med lethed.”

Voetbal International hæfter sig ligeledes ved, at PSV er så godt som sikker på at gå videre allerede efter første kamp.

“PSV står med halvandet ben i playoffrunden efter overbeviende sejr over Midtjylland,” skriver avisen.

Til gengæld var der ikke mange topkarakterer til FC Midtjyllands spillere, da vi på tipsbladet.dk uddelte karakterer efter kampen. Se dem alle her.







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Bayern – Stuttgart

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Snart sker det

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København

Freiburg – Aston Villa

Fortryder FC Barcelona-transfer

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger