Et sent mål af den rutinerede angriber Olivier Giroud var tirsdag aften med til at sikre Chelsea et tidligt avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.
34-årige Giroud bragte London-klubben foran med 2-1 kort før tid ude mod franske Rennes, og Premier League-mandskabet er klar til knald eller fald-kampene allerede efter fire kampe i gruppespillet.
Klubben, der tirsdag havde danske Andreas Christensen på bænken hele kampen, har ti point på gruppens førsteplads. Sevilla har også ti point på andenpladsen, mens Krasnodar og Rennes ligger henholdsvis nummer tre og fire – begge med et enkelt point.
Dermed er Sevilla også videre fra gruppen, efter at det spanske mandskab tog en sen 2-1-sejr ude over Krasnodar. Munir scorede sejrsmålet efter 95 minutters spil.
Chelsea har stadig gruppens førsteplads at jagte, men det tidlige avancement betyder, at klubben formentlig vil tillade sig at spare nogle af sine profiler i de to resterende gruppekampe.
Coronapandemien har ført til et usædvanligt kompakt program for de europæiske topklubber. Derfor vil muligheden for rotation sandsynligvis være kærkommen hos Chelsea-manager Frank Lampard.
Chelsea kom bedst fra start i tirsdagens kamp, men var faktisk også under pres i store dele af kampen.
Allerede efter få minutters spil havde spydspidsen Timo Werner en stor chance for at bringe gæsterne foran. Et indlæg fra højre side fandt tyskeren, der fra nært hold dog skød langt over mål.
Rennes kom langsomt bedre med i opgøret, men det var alligevel Chelsea, der kom på tavlen først. Mason Mount erobrede bolden på midten og sendte med en god aflevering Callum Hudson-Odoi afsted på en friløber. Den 20-årige englænder sendte bolden fladt under Rennes-målmanden til en 1-0 føring.
Det franske hjemmehold lod sig ikke ryste af scoringen og var i resten af halvlegen banens bedste hold. Den sidste skarphed manglede dog, og derfor var Rennes stadig bagud ved pausen.
Rennes fortsatte det fine spil i anden halvleg, men Chelsea-målmand Edouard Mendy hev også nogle solide redninger frem mod sine tidligere holdkammerater. Mendy blev i sommer købt af Chelsea i netop Rennes, og det lykkedes ham at holde buret rent langt hen ad vejen.
Efter 85 minutters spil steg Rennes-angriber Sehrou Guirassy dog til vejrs på et hjørnespark og pandede bolden kraftfuldt ind bag en chanceløs Mendy.
Dermed lignede det et uafgjort resultat, hvilket også ville være nok til Chelsea-avancement, men så dukkede Giroud dukkede op og fjernede enhver tvivl om avancementet, netop da tillægstiden var gået i gang. Werner brændte en stor chance, men på riposten vandt Giroud en hovedstødsduel og sendte flot bolden i kassen.
/ritzau/
TOPNYHED
Lothar Matthäus fælder dom over Danmark
MEDIE
Liverpool-spiller i chokskifte?
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
MEDIE
Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
På vej til storklub
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
Pibekoncert til Thomas Frank
TRANSFER
Philadelphia Union forhandler om dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Gudinde i Bergamo
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
