Rutineret franskmand sender englændere videre i Champions League

Uden danske Andreas Christensen vandt Chelsea med 2-1 over Rennes og booker således billet til forårets kampe.



Et sent mål af den rutinerede angriber Olivier Giroud var tirsdag aften med til at sikre Chelsea et tidligt avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.

34-årige Giroud bragte London-klubben foran med 2-1 kort før tid ude mod franske Rennes, og Premier League-mandskabet er klar til knald eller fald-kampene allerede efter fire kampe i gruppespillet.

Klubben, der tirsdag havde danske Andreas Christensen på bænken hele kampen, har ti point på gruppens førsteplads. Sevilla har også ti point på andenpladsen, mens Krasnodar og Rennes ligger henholdsvis nummer tre og fire – begge med et enkelt point.

Dermed er Sevilla også videre fra gruppen, efter at det spanske mandskab tog en sen 2-1-sejr ude over Krasnodar. Munir scorede sejrsmålet efter 95 minutters spil.

Chelsea har stadig gruppens førsteplads at jagte, men det tidlige avancement betyder, at klubben formentlig vil tillade sig at spare nogle af sine profiler i de to resterende gruppekampe.

Coronapandemien har ført til et usædvanligt kompakt program for de europæiske topklubber. Derfor vil muligheden for rotation sandsynligvis være kærkommen hos Chelsea-manager Frank Lampard.

Chelsea kom bedst fra start i tirsdagens kamp, men var faktisk også under pres i store dele af kampen.

Allerede efter få minutters spil havde spydspidsen Timo Werner en stor chance for at bringe gæsterne foran. Et indlæg fra højre side fandt tyskeren, der fra nært hold dog skød langt over mål.

Rennes kom langsomt bedre med i opgøret, men det var alligevel Chelsea, der kom på tavlen først. Mason Mount erobrede bolden på midten og sendte med en god aflevering Callum Hudson-Odoi afsted på en friløber. Den 20-årige englænder sendte bolden fladt under Rennes-målmanden til en 1-0 føring.

Det franske hjemmehold lod sig ikke ryste af scoringen og var i resten af halvlegen banens bedste hold. Den sidste skarphed manglede dog, og derfor var Rennes stadig bagud ved pausen.

Rennes fortsatte det fine spil i anden halvleg, men Chelsea-målmand Edouard Mendy hev også nogle solide redninger frem mod sine tidligere holdkammerater. Mendy blev i sommer købt af Chelsea i netop Rennes, og det lykkedes ham at holde buret rent langt hen ad vejen.

Efter 85 minutters spil steg Rennes-angriber Sehrou Guirassy dog til vejrs på et hjørnespark og pandede bolden kraftfuldt ind bag en chanceløs Mendy.

Dermed lignede det et uafgjort resultat, hvilket også ville være nok til Chelsea-avancement, men så dukkede Giroud dukkede op og fjernede enhver tvivl om avancementet, netop da tillægstiden var gået i gang. Werner brændte en stor chance, men på riposten vandt Giroud en hovedstødsduel og sendte flot bolden i kassen.

/ritzau/





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snart kan det give rødt kort

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bo Svensson svært utilfreds