Rutineret franskmand sender englændere videre i Champions League

Uden danske Andreas Christensen vandt Chelsea med 2-1 over Rennes og booker således billet til forårets kampe.



Et sent mål af den rutinerede angriber Olivier Giroud var tirsdag aften med til at sikre Chelsea et tidligt avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.

34-årige Giroud bragte London-klubben foran med 2-1 kort før tid ude mod franske Rennes, og Premier League-mandskabet er klar til knald eller fald-kampene allerede efter fire kampe i gruppespillet.

Klubben, der tirsdag havde danske Andreas Christensen på bænken hele kampen, har ti point på gruppens førsteplads. Sevilla har også ti point på andenpladsen, mens Krasnodar og Rennes ligger henholdsvis nummer tre og fire – begge med et enkelt point.

Dermed er Sevilla også videre fra gruppen, efter at det spanske mandskab tog en sen 2-1-sejr ude over Krasnodar. Munir scorede sejrsmålet efter 95 minutters spil.

Chelsea har stadig gruppens førsteplads at jagte, men det tidlige avancement betyder, at klubben formentlig vil tillade sig at spare nogle af sine profiler i de to resterende gruppekampe.

Coronapandemien har ført til et usædvanligt kompakt program for de europæiske topklubber. Derfor vil muligheden for rotation sandsynligvis være kærkommen hos Chelsea-manager Frank Lampard.

Chelsea kom bedst fra start i tirsdagens kamp, men var faktisk også under pres i store dele af kampen.

Allerede efter få minutters spil havde spydspidsen Timo Werner en stor chance for at bringe gæsterne foran. Et indlæg fra højre side fandt tyskeren, der fra nært hold dog skød langt over mål.

Rennes kom langsomt bedre med i opgøret, men det var alligevel Chelsea, der kom på tavlen først. Mason Mount erobrede bolden på midten og sendte med en god aflevering Callum Hudson-Odoi afsted på en friløber. Den 20-årige englænder sendte bolden fladt under Rennes-målmanden til en 1-0 føring.

Det franske hjemmehold lod sig ikke ryste af scoringen og var i resten af halvlegen banens bedste hold. Den sidste skarphed manglede dog, og derfor var Rennes stadig bagud ved pausen.

Rennes fortsatte det fine spil i anden halvleg, men Chelsea-målmand Edouard Mendy hev også nogle solide redninger frem mod sine tidligere holdkammerater. Mendy blev i sommer købt af Chelsea i netop Rennes, og det lykkedes ham at holde buret rent langt hen ad vejen.

Efter 85 minutters spil steg Rennes-angriber Sehrou Guirassy dog til vejrs på et hjørnespark og pandede bolden kraftfuldt ind bag en chanceløs Mendy.

Dermed lignede det et uafgjort resultat, hvilket også ville være nok til Chelsea-avancement, men så dukkede Giroud dukkede op og fjernede enhver tvivl om avancementet, netop da tillægstiden var gået i gang. Werner brændte en stor chance, men på riposten vandt Giroud en hovedstødsduel og sendte flot bolden i kassen.

/ritzau/





Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Voldsomt transferønske til FCK

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ajax skraber bunden i Champions League

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City