Et sent mål af den rutinerede angriber Olivier Giroud var tirsdag aften med til at sikre Chelsea et tidligt avancement til forårets knockoutkampe i Champions League.
34-årige Giroud bragte London-klubben foran med 2-1 kort før tid ude mod franske Rennes, og Premier League-mandskabet er klar til knald eller fald-kampene allerede efter fire kampe i gruppespillet.
Klubben, der tirsdag havde danske Andreas Christensen på bænken hele kampen, har ti point på gruppens førsteplads. Sevilla har også ti point på andenpladsen, mens Krasnodar og Rennes ligger henholdsvis nummer tre og fire – begge med et enkelt point.
Dermed er Sevilla også videre fra gruppen, efter at det spanske mandskab tog en sen 2-1-sejr ude over Krasnodar. Munir scorede sejrsmålet efter 95 minutters spil.
Chelsea har stadig gruppens førsteplads at jagte, men det tidlige avancement betyder, at klubben formentlig vil tillade sig at spare nogle af sine profiler i de to resterende gruppekampe.
Coronapandemien har ført til et usædvanligt kompakt program for de europæiske topklubber. Derfor vil muligheden for rotation sandsynligvis være kærkommen hos Chelsea-manager Frank Lampard.
Chelsea kom bedst fra start i tirsdagens kamp, men var faktisk også under pres i store dele af kampen.
Allerede efter få minutters spil havde spydspidsen Timo Werner en stor chance for at bringe gæsterne foran. Et indlæg fra højre side fandt tyskeren, der fra nært hold dog skød langt over mål.
Rennes kom langsomt bedre med i opgøret, men det var alligevel Chelsea, der kom på tavlen først. Mason Mount erobrede bolden på midten og sendte med en god aflevering Callum Hudson-Odoi afsted på en friløber. Den 20-årige englænder sendte bolden fladt under Rennes-målmanden til en 1-0 føring.
Det franske hjemmehold lod sig ikke ryste af scoringen og var i resten af halvlegen banens bedste hold. Den sidste skarphed manglede dog, og derfor var Rennes stadig bagud ved pausen.
Rennes fortsatte det fine spil i anden halvleg, men Chelsea-målmand Edouard Mendy hev også nogle solide redninger frem mod sine tidligere holdkammerater. Mendy blev i sommer købt af Chelsea i netop Rennes, og det lykkedes ham at holde buret rent langt hen ad vejen.
Efter 85 minutters spil steg Rennes-angriber Sehrou Guirassy dog til vejrs på et hjørnespark og pandede bolden kraftfuldt ind bag en chanceløs Mendy.
Dermed lignede det et uafgjort resultat, hvilket også ville være nok til Chelsea-avancement, men så dukkede Giroud dukkede op og fjernede enhver tvivl om avancementet, netop da tillægstiden var gået i gang. Werner brændte en stor chance, men på riposten vandt Giroud en hovedstødsduel og sendte flot bolden i kassen.
/ritzau/
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
NYHEDER
Vender hjem til AaB
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
TRANSFER
