De storspillede i efteråret, men efter årsskiftet har Atalanta i den grad tabt pusten.
I den hjemlige liga fremstod Bergamo-klubben før nytår som en seriøs guldbejler, men nu ser det svært ud, og tirsdag røg Gian Piero Gasperinis mandskab så også ud af Champions League efter et 3-1-hjemmenederlag til Club Brugge, der dermed gik videre med samlet 5-2.
I Viaplays Champions League-studie efter kampen var Michael Laudrup fuld aflovord om belgierne, der nu skal møde enten Lille eller Aston Villa i næste runde.
– Kæmpe overraskelse. Jeg var allerede overrasket i den første kamp i Belgien. Atalanta er et virkeligt godt hold, men Club Brugge vandt overraskende den kamp. Men det var ikke noget i forhold til i aften. De virkede friskere og skarpere hele vejen rundt. Specielt i første halvleg var de jo fuldstændigt suveræne, lød det fra en begejstet Michael Laudrup.
Atalantas exit fra Champions League endte på en noget uværdig note, da anfører Rafael Toloi i slutminutterne fik raget et tragikomisk rødt kort til sig efter en hævnaktion.
– Det er jo fuldstændigt vanvittigt, det der foregår her. Han må jo overhale dommeren og nærmest skubbe dommeren væk for at komme hen og kunne hen og slå en mand ned, lød det fra Preben Elkjær i studiet, mens også Michael Laudrup var rystet over Tolois udvisning:
– Lige først, da han falder, kan man grine lidt ad det. Men det kan man jo ikke alligevel, for han har jo fuldstændigt tabt sutten. Jeg ved ikke, hvad han havde regnet med der. Sådan en som den der kan jo godt give flere spilledages karantæne.
I aften er der igen Champions League på programmet. Her venter blandt andet returopgøret mellem Real Madrid og Manchester City.
Du kan se Rafael Tolois udvisning i afspilleren øverst i artiklen.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
HELT VILDT