De storspillede i efteråret, men efter årsskiftet har Atalanta i den grad tabt pusten.
I den hjemlige liga fremstod Bergamo-klubben før nytår som en seriøs guldbejler, men nu ser det svært ud, og tirsdag røg Gian Piero Gasperinis mandskab så også ud af Champions League efter et 3-1-hjemmenederlag til Club Brugge, der dermed gik videre med samlet 5-2.
I Viaplays Champions League-studie efter kampen var Michael Laudrup fuld aflovord om belgierne, der nu skal møde enten Lille eller Aston Villa i næste runde.
– Kæmpe overraskelse. Jeg var allerede overrasket i den første kamp i Belgien. Atalanta er et virkeligt godt hold, men Club Brugge vandt overraskende den kamp. Men det var ikke noget i forhold til i aften. De virkede friskere og skarpere hele vejen rundt. Specielt i første halvleg var de jo fuldstændigt suveræne, lød det fra en begejstet Michael Laudrup.
Atalantas exit fra Champions League endte på en noget uværdig note, da anfører Rafael Toloi i slutminutterne fik raget et tragikomisk rødt kort til sig efter en hævnaktion.
– Det er jo fuldstændigt vanvittigt, det der foregår her. Han må jo overhale dommeren og nærmest skubbe dommeren væk for at komme hen og kunne hen og slå en mand ned, lød det fra Preben Elkjær i studiet, mens også Michael Laudrup var rystet over Tolois udvisning:
– Lige først, da han falder, kan man grine lidt ad det. Men det kan man jo ikke alligevel, for han har jo fuldstændigt tabt sutten. Jeg ved ikke, hvad han havde regnet med der. Sådan en som den der kan jo godt give flere spilledages karantæne.
I aften er der igen Champions League på programmet. Her venter blandt andet returopgøret mellem Real Madrid og Manchester City.
Du kan se Rafael Tolois udvisning i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE