Rystet Laudrup: Han har fuldstændigt tabt sutten

Atalanta-anfører Rafael Toloi fik et tragikomisk rødt kort mod Club Brugge i Champions League.



De storspillede i efteråret, men efter årsskiftet har Atalanta i den grad tabt pusten.

I den hjemlige liga fremstod Bergamo-klubben før nytår som en seriøs guldbejler, men nu ser det svært ud, og tirsdag røg Gian Piero Gasperinis mandskab så også ud af Champions League efter et 3-1-hjemmenederlag til Club Brugge, der dermed gik videre med samlet 5-2.

I Viaplays Champions League-studie efter kampen var Michael Laudrup fuld aflovord om belgierne, der nu skal møde enten Lille eller Aston Villa i næste runde.

– Kæmpe overraskelse. Jeg var allerede overrasket i den første kamp i Belgien. Atalanta er et virkeligt godt hold, men Club Brugge vandt overraskende den kamp. Men det var ikke noget i forhold til i aften. De virkede friskere og skarpere hele vejen rundt. Specielt i første halvleg var de jo fuldstændigt suveræne, lød det fra en begejstet Michael Laudrup.

Atalantas exit fra Champions League endte på en noget uværdig note, da anfører Rafael Toloi i slutminutterne fik raget et tragikomisk rødt kort til sig efter en hævnaktion.

– Det er jo fuldstændigt vanvittigt, det der foregår her. Han må jo overhale dommeren og nærmest skubbe dommeren væk for at komme hen og kunne hen og slå en mand ned, lød det fra Preben Elkjær i studiet, mens også Michael Laudrup var rystet over Tolois udvisning:

– Lige først, da han falder, kan man grine lidt ad det. Men det kan man jo ikke alligevel, for han har jo fuldstændigt tabt sutten. Jeg ved ikke, hvad han havde regnet med der. Sådan en som den der kan jo godt give flere spilledages karantæne.

I aften er der igen Champions League på programmet. Her venter blandt andet returopgøret mellem Real Madrid og Manchester City.

Du kan se Rafael Tolois udvisning i afspilleren øverst i artiklen.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris