Rystet Laudrup: Han har fuldstændigt tabt sutten

Atalanta-anfører Rafael Toloi fik et tragikomisk rødt kort mod Club Brugge i Champions League.



De storspillede i efteråret, men efter årsskiftet har Atalanta i den grad tabt pusten.

I den hjemlige liga fremstod Bergamo-klubben før nytår som en seriøs guldbejler, men nu ser det svært ud, og tirsdag røg Gian Piero Gasperinis mandskab så også ud af Champions League efter et 3-1-hjemmenederlag til Club Brugge, der dermed gik videre med samlet 5-2.

I Viaplays Champions League-studie efter kampen var Michael Laudrup fuld aflovord om belgierne, der nu skal møde enten Lille eller Aston Villa i næste runde.

– Kæmpe overraskelse. Jeg var allerede overrasket i den første kamp i Belgien. Atalanta er et virkeligt godt hold, men Club Brugge vandt overraskende den kamp. Men det var ikke noget i forhold til i aften. De virkede friskere og skarpere hele vejen rundt. Specielt i første halvleg var de jo fuldstændigt suveræne, lød det fra en begejstet Michael Laudrup.

Atalantas exit fra Champions League endte på en noget uværdig note, da anfører Rafael Toloi i slutminutterne fik raget et tragikomisk rødt kort til sig efter en hævnaktion.

– Det er jo fuldstændigt vanvittigt, det der foregår her. Han må jo overhale dommeren og nærmest skubbe dommeren væk for at komme hen og kunne hen og slå en mand ned, lød det fra Preben Elkjær i studiet, mens også Michael Laudrup var rystet over Tolois udvisning:

– Lige først, da han falder, kan man grine lidt ad det. Men det kan man jo ikke alligevel, for han har jo fuldstændigt tabt sutten. Jeg ved ikke, hvad han havde regnet med der. Sådan en som den der kan jo godt give flere spilledages karantæne.

I aften er der igen Champions League på programmet. Her venter blandt andet returopgøret mellem Real Madrid og Manchester City.

Du kan se Rafael Tolois udvisning i afspilleren øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold