Rystet Laudrup: Han har fuldstændigt tabt sutten

Atalanta-anfører Rafael Toloi fik et tragikomisk rødt kort mod Club Brugge i Champions League.



De storspillede i efteråret, men efter årsskiftet har Atalanta i den grad tabt pusten.

I den hjemlige liga fremstod Bergamo-klubben før nytår som en seriøs guldbejler, men nu ser det svært ud, og tirsdag røg Gian Piero Gasperinis mandskab så også ud af Champions League efter et 3-1-hjemmenederlag til Club Brugge, der dermed gik videre med samlet 5-2.

I Viaplays Champions League-studie efter kampen var Michael Laudrup fuld aflovord om belgierne, der nu skal møde enten Lille eller Aston Villa i næste runde.

– Kæmpe overraskelse. Jeg var allerede overrasket i den første kamp i Belgien. Atalanta er et virkeligt godt hold, men Club Brugge vandt overraskende den kamp. Men det var ikke noget i forhold til i aften. De virkede friskere og skarpere hele vejen rundt. Specielt i første halvleg var de jo fuldstændigt suveræne, lød det fra en begejstet Michael Laudrup.

Atalantas exit fra Champions League endte på en noget uværdig note, da anfører Rafael Toloi i slutminutterne fik raget et tragikomisk rødt kort til sig efter en hævnaktion.

– Det er jo fuldstændigt vanvittigt, det der foregår her. Han må jo overhale dommeren og nærmest skubbe dommeren væk for at komme hen og kunne hen og slå en mand ned, lød det fra Preben Elkjær i studiet, mens også Michael Laudrup var rystet over Tolois udvisning:

– Lige først, da han falder, kan man grine lidt ad det. Men det kan man jo ikke alligevel, for han har jo fuldstændigt tabt sutten. Jeg ved ikke, hvad han havde regnet med der. Sådan en som den der kan jo godt give flere spilledages karantæne.

I aften er der igen Champions League på programmet. Her venter blandt andet returopgøret mellem Real Madrid og Manchester City.

Du kan se Rafael Tolois udvisning i afspilleren øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Tottenham henter forløsende sejr

Arsenal vinder og lægger pres på City

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Spår stor transferaktivitet i FC København