Sagde han det? Her dummer Kimmich sig før FCK-brag

Joshua Kimmich kender ikke meget til FC Københavns spillere inden opgøret i Champions League.



Når FC København tirsdag går på banen mod FC Bayern München i Champions League-gruppespillet, er det muligt, at den tyske landsholdsspiller Joshua Kimmich undrer sig. For han har en forventning om, at FC København stiller med en spiller, der slet ikke er på kontrakt hos de danske mestre.

Dagen inden opgøret var der pressemøder for de to mandskaber. Og her måtte Joshua Kimmich blankt erkende, at kendskabet til de danske mestre er sparsomt.

– Jeg kender Elyounoussi fra Bundesligaen, men ellers har jeg ikke set nogen kampe med dem. Vi har videoanalyse i aften, så der får vi sikkert set en masse video af dem.

– Jeg er med på, at de har vundet mange hjemmekampe, og de har kun tabt én i den seneste periode. De tabte heller ikke på hjemmebane i gruppespillet i Champions League sidste år, siger Joshua Kimmich til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Sagen er bare den, at FC København allerede har tabt to hjemmekampe i Superligaen i denne sæson. Først var det til Silkeborg og i lørdags til FC Midtjylland.

Problemet med tyskerens udtalelse er også, at han tager helt fejl, når han nævner Elyounoussi og Bundesligaen. Eller, det er ikke forkert, at en Elyounoussi har spillet i Bundesligaen. Det er bare ikke ham, der spiller for FC København.

Mohamed Elyounoussi, der kom til FC København i sommer på en fri transfer fra Southampton, har aldrig spillet i Bundesligaen. 

Til gengæld har FCK-profilens fætter Tarik Elyounoussi tidligere spillet i Hoffenheim. Han er i dag 35 år og spiller for japanske Shonan Bellmare.

Så det er altså muligt, at Joshua Kimmich får sig et lille chok, når han tirsdag står over for FC København og Elyonoussi. For det er ikke den Elyounoussi, han kender.

Mens FC København indledte med at spille uafgjort mod Galatasaray, fik FC Bayern München tre point, da man vandt med 4-3 over Manchester United.

Der er kampstart 21.00 i Parken – du kan læse ord fra Jacob Neestrup om opgøret her.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Her er FC Midtjyllands vej i Europa



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Sunderland jagter dansk guldfugl

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sender opfordring til Superliga-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Alexander Lind i kæmpe hyldest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Argentina – Østrig

VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!