Sagde han det? Her dummer Kimmich sig før FCK-brag

Joshua Kimmich kender ikke meget til FC Københavns spillere inden opgøret i Champions League.



Når FC København tirsdag går på banen mod FC Bayern München i Champions League-gruppespillet, er det muligt, at den tyske landsholdsspiller Joshua Kimmich undrer sig. For han har en forventning om, at FC København stiller med en spiller, der slet ikke er på kontrakt hos de danske mestre.

Dagen inden opgøret var der pressemøder for de to mandskaber. Og her måtte Joshua Kimmich blankt erkende, at kendskabet til de danske mestre er sparsomt.

– Jeg kender Elyounoussi fra Bundesligaen, men ellers har jeg ikke set nogen kampe med dem. Vi har videoanalyse i aften, så der får vi sikkert set en masse video af dem.

– Jeg er med på, at de har vundet mange hjemmekampe, og de har kun tabt én i den seneste periode. De tabte heller ikke på hjemmebane i gruppespillet i Champions League sidste år, siger Joshua Kimmich til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Sagen er bare den, at FC København allerede har tabt to hjemmekampe i Superligaen i denne sæson. Først var det til Silkeborg og i lørdags til FC Midtjylland.

Problemet med tyskerens udtalelse er også, at han tager helt fejl, når han nævner Elyounoussi og Bundesligaen. Eller, det er ikke forkert, at en Elyounoussi har spillet i Bundesligaen. Det er bare ikke ham, der spiller for FC København.

Mohamed Elyounoussi, der kom til FC København i sommer på en fri transfer fra Southampton, har aldrig spillet i Bundesligaen. 

Til gengæld har FCK-profilens fætter Tarik Elyounoussi tidligere spillet i Hoffenheim. Han er i dag 35 år og spiller for japanske Shonan Bellmare.

Så det er altså muligt, at Joshua Kimmich får sig et lille chok, når han tirsdag står over for FC København og Elyonoussi. For det er ikke den Elyounoussi, han kender.

Mens FC København indledte med at spille uafgjort mod Galatasaray, fik FC Bayern München tre point, da man vandt med 4-3 over Manchester United.

Der er kampstart 21.00 i Parken – du kan læse ord fra Jacob Neestrup om opgøret her.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Emre Mor færdig

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Manchester United – Liverpool

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal – Fulham

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Det ser sort ud for B.93

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort