Tipsbladet i Parken.
– Det er ærgerligt, at vi på vores egen hjemmebane ikke kan holde hemmeligt, at banen er, som den er. Vi vælger at give modstanderen den lille fordel, og den får vi altså ikke andre steder. Det, synes jeg, er rigtig ærgerligt, men det er ikke nogen undskyldning for ikke at få point.
Sådan lød det fra Jacob Neestrup efter lørdagens skuffende 0-2-nederlag til FC Midtjylland hjemme i Parken. Inden kampen slap tilstanden af Parkens græstæppe ud, og den information havde FC København-træneren altså foretrukket ikke var sivet ud.
Han køber dog ikke den præmis, at der kan være tale om en småklubsmentalitet fra hans side af. Det stod klart, da Tipsbladet og den skrivende presse talte med ham i Parkens medierum som optakt til Champions League-braget mod FC København.
Her holdt han øjenkontakt gennem hele sit svar, som foregik i en særdeles rolig tone.
Du sagde efter kampen i lørdags, at du var irriteret over, at det var blevet lækket før kampen, at banen var dårlig. Køber du den præmis, hvis nogle mener, at det er en småklubsmentalitet?
– Sig et andet sted i verden, hvor modstanderen eller hjemmeholdet giver udeholdet den lillebitte fordel, det kan være, som måske kunne gøre at modstanderne sagde, at nu spiller vi lidt længere lidt tidligere. Det synes jeg ikke, det er (småklubsmentalitet, red.).
– Jeg synes, vi er en stor klub efter skandinavisk kontekst, men vi er også en meget åben klub, og det går jeg ind for. Så det synes jeg ikke har noget med småklubsmentalitet at gøre overhovedet. Det er en holdning, jeg har, og den står jeg ved. Så fylder det heller ikke mere for mig, og det er også kun første gang, det er sket, siger han og fortsætter:
– Det er heller ikke sikkert, at det kan være anderledes, for der er også rigtig mange i Parken. Der er forskellen også på os og andre stadions. Det er bare sådan, det er. Der er ikke mere i det.
Han pointerer, at det er helt fair, at der bliver spurgt til banen, og at dens tilstand ikke er et alibi for FC København for ikke at levere ordentligt.
Derfor mener han heller ikke, at det fylder for ham i optakten til tirsdagens storkamp.
– Nu kender vi den fra forleden, og den fylder ikke noget. Der skal ikke være noget alibi eller nogen undskyldning. Vi tabte 2-0 til FC Midtjylland, fordi de var skarpere og klogere end os, og det ærgrer os, i en kamp, hvor vi havde svært ved at finde en offensiv rytme af mange forskellige årsager.
– Så er det en af de kampe på et år, hvor man tænker: ”Fair nok – vi ramte den ikke lige i røven, men så spiller vi bare 0-0”. Vi kan ikke give banen skylden for de to mål, FC Midtjylland scorer mod os. Det er bare sådan, det er.
FC Københavns græsplæne blev ødelagt, da der blev afholdt Suspekt-koncert for nogle uger siden.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge

Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle

‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid