Schmeichel i afmagt: Jeg forstår ikke fodbold

Nogen vil se bedriften som et historisk bedrift, mens andre som Peter Schmeichel ser det som uretfærdigt.



Real Madrid krydser klinger med Liverpool i Champions League-finalen.

Liverpool får dermed revanche fra finalen i 2018, som Real Madrid vandt med 3-1. Men revanchemuligheden blev kun gjort muligt, da Real Madrid leverede et formidabelt comeback mod Manchester City i semifinalen.

De vil helt sikkert selv vurdere triumfen som et historisk comeback, men Peter Schmeichel har en helt anden holdning.

– Real Madrid har ingen ret til at være i finalen. Det var helt klart det værste hold henover begge opgør, siger han til CBS Sport ifølge Goal.

Carlo Ancelottis tropper var bagud med samlet 5-3 indtil dommerens overtid i returopgøret, hvor indskiftede Rodrygo scorede to gange på få minutter.

I den forlængede spilletid eksekverede Karim Benzema fra ellevemeterpletten og sikrede Real Madrid en plads i finalen.

– Jeg har ondt af dem (Manchester City, red.), de var i total kontrol. Jeg synes, at de spillede rigtig godt, hvilket Real Madrid ikke gjorde.

– Jeg troede, at Real Madrid kunne nå finalen efter deres første møde, men de var skuffende. Kun mod Chelsea spillede de en god kamp. Jeg forstår ingenting om fodbold mere, siger Peter Schmeichel i afmagt.

Peter Schmeichel har selv en fortid i Manchester City, hvor han spillede i sæsonen 2002/2003. Hos rivalerne fra Manchester United nød han størst succes, hvor det blandt andet blev til fem engelske mesterskaber. 





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Uventet skifte?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Overraskende skifte lurer