Schmeichel på titel-jagt: Elsker mentaliteten

Kasper Schmeichel er klar til at indtage Skotland efter skiftet til Celtic.



Kasper Schmeichel blev for få dage siden præsenteret som ny målmand i den skotske mesterklub Celtic, og dermed har han fået fremtiden på plads. I den nye klub står det klart for ham, hvad han kommer efter.

Det fortæller han om i et interview med Celtic TV.

– Trofæer! Det er, hvad fodbold handler om. Fodbold handler om at vinde, og at komme til en klub med en så rig historie med at vinde, en kultur hvor uafgjorte kampe ikke er nok, det eneste der betyder noget, er at vinde, siger han og fortsætter:

– Det er en ting, jeg virkelig elsker ved denne klub, at det er mentaliteten – du skal gå ud og vinde hver eneste turnering, du deltager i, så jeg kan ikke vente med at komme tilbage til at spille fodbold igen, lyder det fra Kasper Schmeichel, der tidligere har vundet både FA Cuppen og Premier League med Leicester.

Det har da også hurtigt vist sig at være en stor klub, når det kommer til fansene, som han tilsyneladende ser alle vegne. Blandt andet på vej til Audi Field i Washington, hvor Celtic vandt en testkamp mod DC United.

– Jeg spillede i Skotland for mange år siden (for Falkirk i 2007 red.), og jeg kender Celtics størrelse. Men jeg kom lige fra ferie, og der var Celtic-fans på hotellet, hvor jeg boede. Og selv da jeg fløj, var der Celtic-fans på flyet på vej for at se denne kamp, så det er utroligt at se, men det viser bare størrelsen af klubben, fortæller Schmeichel.

Endvidere gør han det klart, at den tidligere Manchester City-holdkammerat Joe Hart, som han erstatter i målet har været med inde over undervejs inden skiftet faldt på plads.

– Jeg talte med Joe Hart mange gange, mens han var her, og frem mod hans pensionering, og han havde kun gode ting at sige. Jeg begyndte naturligvis at følge Celtic som klub, da han kom til, og så den beundring, fansene havde for ham, og han fik en utrolig afsked, fuldt fortjent, så det er store sko at fylde, siger landsholdskeeperen.

37-årige Kasper Schmeichel har underskrevet en ét-årig kontrakt med Celtic.





Tror på millionkøb af FC København-spiller




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snart kan det give rødt kort

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Bo Svensson svært utilfreds