Schmeichel på titel-jagt: Elsker mentaliteten

Kasper Schmeichel er klar til at indtage Skotland efter skiftet til Celtic.



Kasper Schmeichel blev for få dage siden præsenteret som ny målmand i den skotske mesterklub Celtic, og dermed har han fået fremtiden på plads. I den nye klub står det klart for ham, hvad han kommer efter.

Det fortæller han om i et interview med Celtic TV.

– Trofæer! Det er, hvad fodbold handler om. Fodbold handler om at vinde, og at komme til en klub med en så rig historie med at vinde, en kultur hvor uafgjorte kampe ikke er nok, det eneste der betyder noget, er at vinde, siger han og fortsætter:

– Det er en ting, jeg virkelig elsker ved denne klub, at det er mentaliteten – du skal gå ud og vinde hver eneste turnering, du deltager i, så jeg kan ikke vente med at komme tilbage til at spille fodbold igen, lyder det fra Kasper Schmeichel, der tidligere har vundet både FA Cuppen og Premier League med Leicester.

Det har da også hurtigt vist sig at være en stor klub, når det kommer til fansene, som han tilsyneladende ser alle vegne. Blandt andet på vej til Audi Field i Washington, hvor Celtic vandt en testkamp mod DC United.

– Jeg spillede i Skotland for mange år siden (for Falkirk i 2007 red.), og jeg kender Celtics størrelse. Men jeg kom lige fra ferie, og der var Celtic-fans på hotellet, hvor jeg boede. Og selv da jeg fløj, var der Celtic-fans på flyet på vej for at se denne kamp, så det er utroligt at se, men det viser bare størrelsen af klubben, fortæller Schmeichel.

Endvidere gør han det klart, at den tidligere Manchester City-holdkammerat Joe Hart, som han erstatter i målet har været med inde over undervejs inden skiftet faldt på plads.

– Jeg talte med Joe Hart mange gange, mens han var her, og frem mod hans pensionering, og han havde kun gode ting at sige. Jeg begyndte naturligvis at følge Celtic som klub, da han kom til, og så den beundring, fansene havde for ham, og han fik en utrolig afsked, fuldt fortjent, så det er store sko at fylde, siger landsholdskeeperen.

37-årige Kasper Schmeichel har underskrevet en ét-årig kontrakt med Celtic.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

UEFA med vild ændring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Tiden er ved at rinde ud

Felix Beijmo er færdig i AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det