Schmeichel på titel-jagt: Elsker mentaliteten

Kasper Schmeichel er klar til at indtage Skotland efter skiftet til Celtic.



Kasper Schmeichel blev for få dage siden præsenteret som ny målmand i den skotske mesterklub Celtic, og dermed har han fået fremtiden på plads. I den nye klub står det klart for ham, hvad han kommer efter.

Det fortæller han om i et interview med Celtic TV.

– Trofæer! Det er, hvad fodbold handler om. Fodbold handler om at vinde, og at komme til en klub med en så rig historie med at vinde, en kultur hvor uafgjorte kampe ikke er nok, det eneste der betyder noget, er at vinde, siger han og fortsætter:

– Det er en ting, jeg virkelig elsker ved denne klub, at det er mentaliteten – du skal gå ud og vinde hver eneste turnering, du deltager i, så jeg kan ikke vente med at komme tilbage til at spille fodbold igen, lyder det fra Kasper Schmeichel, der tidligere har vundet både FA Cuppen og Premier League med Leicester.

Det har da også hurtigt vist sig at være en stor klub, når det kommer til fansene, som han tilsyneladende ser alle vegne. Blandt andet på vej til Audi Field i Washington, hvor Celtic vandt en testkamp mod DC United.

– Jeg spillede i Skotland for mange år siden (for Falkirk i 2007 red.), og jeg kender Celtics størrelse. Men jeg kom lige fra ferie, og der var Celtic-fans på hotellet, hvor jeg boede. Og selv da jeg fløj, var der Celtic-fans på flyet på vej for at se denne kamp, så det er utroligt at se, men det viser bare størrelsen af klubben, fortæller Schmeichel.

Endvidere gør han det klart, at den tidligere Manchester City-holdkammerat Joe Hart, som han erstatter i målet har været med inde over undervejs inden skiftet faldt på plads.

– Jeg talte med Joe Hart mange gange, mens han var her, og frem mod hans pensionering, og han havde kun gode ting at sige. Jeg begyndte naturligvis at følge Celtic som klub, da han kom til, og så den beundring, fansene havde for ham, og han fik en utrolig afsked, fuldt fortjent, så det er store sko at fylde, siger landsholdskeeperen.

37-årige Kasper Schmeichel har underskrevet en ét-årig kontrakt med Celtic.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Næste sæson skal vi i Europa



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’