Schmeichel skuffet: Fuldstændig dødt

Peter Schmeichel er skuffet over den stemning, han oplevede på Manchester Citys hjemmebane til topbraget mod Inter onsdag aften.



For første gang i denne sæson smed Manchester City point onsdag aften.

Den engelske storklubs første kamp i dette års Champions League endte nemlig i en skuffende nulløsning mod Inter.

Og det var ikke kun spillet på banen, der skuffede i den kamp. Den danske legende Peter Schmeichel var også dybt skuffet over, hvad der foregik på lægterne på Manchester Citys hjemmebane, Etihad Stadium. Det fortalte han efter kampen til CBS Sports, som han dækkede kampen for.

– Jeg synes ikke, det var en god kamp. Jeg synes, det var en virkelig kedelig kamp, og det er jeg ked af at sige. Jeg mener, Inter var virkelig gode til at stoppe Manchester City.

– Men jeg kan lide god fodbold, og jeg kan lide begejstring fra publikum. Det var dødt. Stemningen på Etihad var fuldstændig død i dag. Vi kunne høre Inter-supporterne, som var ret gode, men der var ingen stemning på Etihad i dag, lød det fra Schmeichel onsdag aften.

Samme dom kom Jan Mølby med på Viaplay efter kampen.

– Det var absolut ikke tilfældet i aften [at stadion løftede holdet, red.]. Og jeg ved godt, at de ofte bliver fornærmet, når man siger, at der mangler lidt stemning her på Etihad, men det var tilfældet her i aften.

– Jeg ved godt, at nogle gange hænger det samme, for aktioner på banen skaber også stemning. Vi så nogle enkelte fans, som forkrampet prøvede at få noget i gang, men det var bare en af de aftener. Der kom ikke rigtig gang i den, sagde den tidligere Liverpool-dansker.

Manchester City skal i kamp igen søndag, når der venter et brag af en kamp mod Arsenal på Etihad Stadium.

Se Jan Mølbys analyse af Manchester Citys præstation i videoafspilleren øverst i artiklen.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører dansk toptræners millionløn

De lurer på Vejle-profil

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Kæmper om det samme trænerjob

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Barcelona-stjerne får stor hæder