Sen scoring sikrede Manchester United sejren i Paris

Marcus Rashford sikrede Manchester United tre point i Paris med en scoring i slutminutterne. Andetsteds måtte Chelsea tage til takke med et point på hjemmebane.



Den første kampdag i den nye Champions League-sæson bød på et brag af en kamp i Paris tirsdag aften, hvor Paris Saint-Germain tog imod Manchester United i en kamp, der endte med en sejr til gæsterne. 

I begge de to holds startopstillinger var der debutanter, og hos de engelske gæster startedde nyindkøbte Alex Telles på venstre back, mens PSG havde debutanten Danilo Pereira i startopstillingen. Til gengæld fik Edinson Cavani ikke et gensyn med sin tidligere holdkammerater, da han slet ikke var med for United.

Manchester United bragte sig første gang foran i kampen efter knap 24 minutter, hvor Anthony Martial blev nedlagt på ulovlig vis i franskmændenes felt, hvilket resulterede i et straffespark.

Det skulle Bruno Fernandes tage sig af, og i første omgang misbrugte portugiseren chancen fra ellevemeterpletten. Til gengæld fik han revanche, da der blev dømt omspark, og denne gang svigtede han ikke.

Dermed var United på sejrskurs, og de holdt fast i føringen indtil pausen.

Til anden halvleg skiftede PSG imidlertid endnu en angriber ind i form af Moise Kean for at jagte udligningen, og det gav pote. Efter få minutter var Kylian Mbappe var tæt på, og i det 55. minut resulterede deres pres i en udligning.

Efter et hjørnespark headede Anthony Martial nemlig bolden i eget mål med et hovedstød. Det var faktisk godt sat ind, hvis bare det havde været i den anden ende for United-franskmanden.

Resten af kampen bød på chancer til begge mandskaber, og i sidste ende blev der også scoret igen. Scoringen stod Manchester Uniteds angriber Marcus Rashford for, da han modtog bolden lige uden for feltet, før han tog et træk og bankede bolden ind ved fjerneste stolpe i det 88. minut.

PSG nåede ikke at svare igen, og det sluttede med en sejr til de engelske gæster. De topper nu Gruppe G sammen med RB Leipzig, der slog Istanbul Basaksehir tirsdag aften.

Chelsea og Sevilla i nulløsning
Manchester Uniteds landsmænd Chelsea var også i aktion tirsdag aften, hvor de tog imod Sevilla på hjemmebanen i London i Gruppe E. Her sluttede det uden scoringer og dermed uden vinder.

Det andet opgør i Gruppe E stod mellem Rennes og Krasnodar, som ligeledes spillede uafgjort, og det er altså helt lige i den gruppe. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Viaplay deler stor nyhed

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Randers køber ny angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

To danske klubber jagter formstærk angriber

Åbner for ny rolle i FC København

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere aktivitet på vej i FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Hemmelig samtale med storklub

Storklub jagter FCK-emne

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt