Sen scoring sikrede Manchester United sejren i Paris

Marcus Rashford sikrede Manchester United tre point i Paris med en scoring i slutminutterne. Andetsteds måtte Chelsea tage til takke med et point på hjemmebane.



Den første kampdag i den nye Champions League-sæson bød på et brag af en kamp i Paris tirsdag aften, hvor Paris Saint-Germain tog imod Manchester United i en kamp, der endte med en sejr til gæsterne. 

I begge de to holds startopstillinger var der debutanter, og hos de engelske gæster startedde nyindkøbte Alex Telles på venstre back, mens PSG havde debutanten Danilo Pereira i startopstillingen. Til gengæld fik Edinson Cavani ikke et gensyn med sin tidligere holdkammerater, da han slet ikke var med for United.

Manchester United bragte sig første gang foran i kampen efter knap 24 minutter, hvor Anthony Martial blev nedlagt på ulovlig vis i franskmændenes felt, hvilket resulterede i et straffespark.

Det skulle Bruno Fernandes tage sig af, og i første omgang misbrugte portugiseren chancen fra ellevemeterpletten. Til gengæld fik han revanche, da der blev dømt omspark, og denne gang svigtede han ikke.

Dermed var United på sejrskurs, og de holdt fast i føringen indtil pausen.

Til anden halvleg skiftede PSG imidlertid endnu en angriber ind i form af Moise Kean for at jagte udligningen, og det gav pote. Efter få minutter var Kylian Mbappe var tæt på, og i det 55. minut resulterede deres pres i en udligning.

Efter et hjørnespark headede Anthony Martial nemlig bolden i eget mål med et hovedstød. Det var faktisk godt sat ind, hvis bare det havde været i den anden ende for United-franskmanden.

Resten af kampen bød på chancer til begge mandskaber, og i sidste ende blev der også scoret igen. Scoringen stod Manchester Uniteds angriber Marcus Rashford for, da han modtog bolden lige uden for feltet, før han tog et træk og bankede bolden ind ved fjerneste stolpe i det 88. minut.

PSG nåede ikke at svare igen, og det sluttede med en sejr til de engelske gæster. De topper nu Gruppe G sammen med RB Leipzig, der slog Istanbul Basaksehir tirsdag aften.

Chelsea og Sevilla i nulløsning
Manchester Uniteds landsmænd Chelsea var også i aktion tirsdag aften, hvor de tog imod Sevilla på hjemmebanen i London i Gruppe E. Her sluttede det uden scoringer og dermed uden vinder.

Det andet opgør i Gruppe E stod mellem Rennes og Krasnodar, som ligeledes spillede uafgjort, og det er altså helt lige i den gruppe. 







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

AGF tager pis på FC Midtjylland

Brian Riemer giver klar besked

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

David Nielsen har sagt op

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

I forhandlinger med Nartey

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Paris Saint-Germain – Chelsea

FC København skriver kontrakt med juvel

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham