Sen scoring sikrede Manchester United sejren i Paris

Marcus Rashford sikrede Manchester United tre point i Paris med en scoring i slutminutterne. Andetsteds måtte Chelsea tage til takke med et point på hjemmebane.



Den første kampdag i den nye Champions League-sæson bød på et brag af en kamp i Paris tirsdag aften, hvor Paris Saint-Germain tog imod Manchester United i en kamp, der endte med en sejr til gæsterne. 

I begge de to holds startopstillinger var der debutanter, og hos de engelske gæster startedde nyindkøbte Alex Telles på venstre back, mens PSG havde debutanten Danilo Pereira i startopstillingen. Til gengæld fik Edinson Cavani ikke et gensyn med sin tidligere holdkammerater, da han slet ikke var med for United.

Manchester United bragte sig første gang foran i kampen efter knap 24 minutter, hvor Anthony Martial blev nedlagt på ulovlig vis i franskmændenes felt, hvilket resulterede i et straffespark.

Det skulle Bruno Fernandes tage sig af, og i første omgang misbrugte portugiseren chancen fra ellevemeterpletten. Til gengæld fik han revanche, da der blev dømt omspark, og denne gang svigtede han ikke.

Dermed var United på sejrskurs, og de holdt fast i føringen indtil pausen.

Til anden halvleg skiftede PSG imidlertid endnu en angriber ind i form af Moise Kean for at jagte udligningen, og det gav pote. Efter få minutter var Kylian Mbappe var tæt på, og i det 55. minut resulterede deres pres i en udligning.

Efter et hjørnespark headede Anthony Martial nemlig bolden i eget mål med et hovedstød. Det var faktisk godt sat ind, hvis bare det havde været i den anden ende for United-franskmanden.

Resten af kampen bød på chancer til begge mandskaber, og i sidste ende blev der også scoret igen. Scoringen stod Manchester Uniteds angriber Marcus Rashford for, da han modtog bolden lige uden for feltet, før han tog et træk og bankede bolden ind ved fjerneste stolpe i det 88. minut.

PSG nåede ikke at svare igen, og det sluttede med en sejr til de engelske gæster. De topper nu Gruppe G sammen med RB Leipzig, der slog Istanbul Basaksehir tirsdag aften.

Chelsea og Sevilla i nulløsning
Manchester Uniteds landsmænd Chelsea var også i aktion tirsdag aften, hvor de tog imod Sevilla på hjemmebanen i London i Gruppe E. Her sluttede det uden scoringer og dermed uden vinder.

Det andet opgør i Gruppe E stod mellem Rennes og Krasnodar, som ligeledes spillede uafgjort, og det er altså helt lige i den gruppe. 



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bach Bak i svime over Uhre

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer