Sen scoring sikrede Manchester United sejren i Paris

Marcus Rashford sikrede Manchester United tre point i Paris med en scoring i slutminutterne. Andetsteds måtte Chelsea tage til takke med et point på hjemmebane.



Den første kampdag i den nye Champions League-sæson bød på et brag af en kamp i Paris tirsdag aften, hvor Paris Saint-Germain tog imod Manchester United i en kamp, der endte med en sejr til gæsterne. 

I begge de to holds startopstillinger var der debutanter, og hos de engelske gæster startedde nyindkøbte Alex Telles på venstre back, mens PSG havde debutanten Danilo Pereira i startopstillingen. Til gengæld fik Edinson Cavani ikke et gensyn med sin tidligere holdkammerater, da han slet ikke var med for United.

Manchester United bragte sig første gang foran i kampen efter knap 24 minutter, hvor Anthony Martial blev nedlagt på ulovlig vis i franskmændenes felt, hvilket resulterede i et straffespark.

Det skulle Bruno Fernandes tage sig af, og i første omgang misbrugte portugiseren chancen fra ellevemeterpletten. Til gengæld fik han revanche, da der blev dømt omspark, og denne gang svigtede han ikke.

Dermed var United på sejrskurs, og de holdt fast i føringen indtil pausen.

Til anden halvleg skiftede PSG imidlertid endnu en angriber ind i form af Moise Kean for at jagte udligningen, og det gav pote. Efter få minutter var Kylian Mbappe var tæt på, og i det 55. minut resulterede deres pres i en udligning.

Efter et hjørnespark headede Anthony Martial nemlig bolden i eget mål med et hovedstød. Det var faktisk godt sat ind, hvis bare det havde været i den anden ende for United-franskmanden.

Resten af kampen bød på chancer til begge mandskaber, og i sidste ende blev der også scoret igen. Scoringen stod Manchester Uniteds angriber Marcus Rashford for, da han modtog bolden lige uden for feltet, før han tog et træk og bankede bolden ind ved fjerneste stolpe i det 88. minut.

PSG nåede ikke at svare igen, og det sluttede med en sejr til de engelske gæster. De topper nu Gruppe G sammen med RB Leipzig, der slog Istanbul Basaksehir tirsdag aften.

Chelsea og Sevilla i nulløsning
Manchester Uniteds landsmænd Chelsea var også i aktion tirsdag aften, hvor de tog imod Sevilla på hjemmebanen i London i Gruppe E. Her sluttede det uden scoringer og dermed uden vinder.

Det andet opgør i Gruppe E stod mellem Rennes og Krasnodar, som ligeledes spillede uafgjort, og det er altså helt lige i den gruppe. 



Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Viktor Claesson bliver i FC København

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Steve Cooper skifter tre mand

Klubboss i angreb på FCK

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Spanske medier i ekstase

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Her sætter Vingegaard grænsen

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur