Sender klar besked: Vi skal være overlegne mod FCM

Benficas vicepræsident forventer, at portugiserne viser sig overlegne i næste uges opgør mod FC Midtjylland, selvom den danske klub har startet sæsonen tidligere.



FC Midtjylland skulle tirsdag ud i straffesparkskonkurrence for at slå cypriotiske Larnaca i Champions League-kvalifikationens anden runde, og Bo Henriksens mandskab skal nu møde Benfica i tredje runde. 

FC Midtjylland er blevet kritiseret for tirsdagens indsats, og i Benfica havde man heller ikke ventet, at det skulle blive så tæt i midtjydernes dyst mod Larnaca. 

– Jeg var overrasket over, hvor tæt opgøret mod cyprioterne var. Jeg vil mene, at danskerne var stærkest og at de var favoritten. Hos bookmakerne var det meget ubalanceret. Midtjylland kæmper med om mesterskabet i Danmark, de er det primære hold i Danmark, og de slog Braga i sidste sæson. De har rutinerede spillere, lyder det således, ifølge avisen Record, fra Silvio Cervan, der er vicepræsident i Benfica. 

Cervan har dog en klar forventning om, at Benfica kommer til at dominere i opgøret mod FC Midtjylland. 

– Deres fordel er, at Benfica spiller sæsonens første betydende kamp mod FC Midtjylland, mens de allerede har spillet kampe i kvalifikationen og omtrent fire ligakampe. De har omtrent fem kampe i benene inden det opgør. Benfica er nødt til at være overlegne og vinde, anderledes kan vi ikke anskue det, siger Cervan. 

Det første opgør mellem Benfica og FC Midtjylland spilles på tirsdag klokken 21.00 i Lissabon. Returopgøret i Danmark spilles en uge efter.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

AGF køber dansk profil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I dialog om Albert Grønbæk

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Afsløring: DBU-boss stopper

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’