Simsir inden CL: Jeg glæder mig bare til at spille

IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har fået en udmærket start på sæsonen, hvor de forsvarende danske mestre stadigvæk er ubesejret i Superligaen. Aral Simsir er en af de spillere, der har indledt den nye sæson særligt godt. Efter flere svingende præstationer i forrige sæson, har Simsir indledt den nye sæson med to oplæg i Superligaen og…



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har fået en udmærket start på sæsonen, hvor de forsvarende danske mestre stadigvæk er ubesejret i Superligaen.

Aral Simsir er en af de spillere, der har indledt den nye sæson særligt godt. Efter flere svingende præstationer i forrige sæson, har Simsir indledt den nye sæson med to oplæg i Superligaen og et mål i Champions League-kvalifikationen.

Simsir har arbejdet meget med sig selv i den seneste tid, hvilket har gjort, at han er i bedre balance inden kamp.

– Jeg har mere indre ro, jeg tænker ikke så meget over kampene, før på kampdagen, hvor tankerne begynder at køre, siger en glad Aral Simsir til Tipsbladet og den øvrige presse.

Den øget ro gør, at Simsir har haft muligheden for at være mere fokuseret, når han skal på banen for ulvene.

– Jeg er mere ubekymret. Jeg forsøger bare at køre på, så jeg kan gøre mit bedste offensivt og defensivt. Det er gået godt, og jeg håber det bliver endnu bedre i morgen.

I morgen tager FC Midtjylland hjemme mod Ferencvaros, der er forsvarende mestre i Ungarn. Det er en opgave som Simsir glæder sig til, selvom de har et presset kampprogram i august.

– Vi vil jo gerne gøre os gældende i Europa, og det er mega fedt at spille så mange kampe. Jeg synes ikke, jeg ligger, så stort et pres på mig selv og tænker for meget over kampene. Jeg glæder mig bare til at spille og gøre det godt på banen, udtaler Aral Simsir inden morgendagens kamp.

FC Midtjylland spiller første opgør mod Ferencvaros i morgen aften kl 19.15.





Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Stor melding om Andreas Christensens fremtid