Slavia-anfører om FCM-kamp: Det var som til en begravelse

Jan Boril begræder, at der ikke kunne komme fans ind til Slavia Prags Champions League-playoffkamp mod FC Midtjylland.



Normalt ville der være fyldte tribuner, når Slavia Prag spiller en afgørende kamp om at komme i Europa Leagues gruppespil. Men tirsdag aften mod FC Midtjylland var tribuerne så tomme, at de gav genlyd, når spillere og trænere råbte.

Det ærgrer Slavia-anfører Jan Boril. Han mener, at holdet godt kunne have brugt tilskuernes hjælp i opgøret, der endte 0-0 og dermed gav de danske gæster et fint udgangspunkt forud for returkampen om en uge.

Læs også:Steinlein godkender FCM-indsatsen: Drengene er skuffede

– Det var en dårlig følelse, for vi er vant til fuldt hus. Det er en fodboldhelligdag, og atmosfæren er altid utrolig. Fansene vil gerne hjælpe os. Det var som til en begravelse. Det var skidt. Jeg kunne overhovedet ikke lide det, og jeg håber, det bliver bedre i de kommende måneder, siger Jan Boril til Slavia Prags hjemmeside.

Der er dog desværre ikke meget, der tyder på, at UEFA tillader fans til europæiske kampe foreløbig. Mange steder i Europa er coronasmitten på vej op igen, og Super Cup-kampen torsdag aften er udsat for omfattende kritik, fordi der bliver lukket 20.000 tilskuere ind.

Læs også:Sviatchenko ærgrer sig over missede muligheder: Mangler koldblodighed

Kampen skal spilles på Puskas Arena i Budapest, og selv om de 20.000 kun svarer til godt 30 procent af kapaciteten, er fodboldledere og politikere bekymret for, om opgøret ender med at som en såkaldt superspreder.

– Jeg får virkelig ondt i maven, når jeg tænker på Super Cup-finalen, siger Markus Söder, der er ministerpræsident i Bayern, til Frankfurter Allgemeine.

Bayern München og Sevilla mødes i Super Cuppen torsdag aften. Slavia Prag spiller returopgør mod FC Midtjylland onsdag i næste uge.

Læs også:FCM tager et stort skridt i afgørende kampe i CL-kvalifikation
Læs også:Karakterer: Stor mandfolkeindsats af FC Midtjylland
Læs også:LIVE: Sådan gik det minut for minut da Slavia havde besøg af FCM






LIVE

VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Medier jubler over USA’s nedtur



LIVE

TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Liam Rosenior tager til Paris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er DBU’s nye kommunikationschef

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Argentina – Egypten

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Schweiz – Colombia