Slavia-anfører om FCM-kamp: Det var som til en begravelse

Jan Boril begræder, at der ikke kunne komme fans ind til Slavia Prags Champions League-playoffkamp mod FC Midtjylland.



Normalt ville der være fyldte tribuner, når Slavia Prag spiller en afgørende kamp om at komme i Europa Leagues gruppespil. Men tirsdag aften mod FC Midtjylland var tribuerne så tomme, at de gav genlyd, når spillere og trænere råbte.

Det ærgrer Slavia-anfører Jan Boril. Han mener, at holdet godt kunne have brugt tilskuernes hjælp i opgøret, der endte 0-0 og dermed gav de danske gæster et fint udgangspunkt forud for returkampen om en uge.

Læs også:Steinlein godkender FCM-indsatsen: Drengene er skuffede

– Det var en dårlig følelse, for vi er vant til fuldt hus. Det er en fodboldhelligdag, og atmosfæren er altid utrolig. Fansene vil gerne hjælpe os. Det var som til en begravelse. Det var skidt. Jeg kunne overhovedet ikke lide det, og jeg håber, det bliver bedre i de kommende måneder, siger Jan Boril til Slavia Prags hjemmeside.

Der er dog desværre ikke meget, der tyder på, at UEFA tillader fans til europæiske kampe foreløbig. Mange steder i Europa er coronasmitten på vej op igen, og Super Cup-kampen torsdag aften er udsat for omfattende kritik, fordi der bliver lukket 20.000 tilskuere ind.

Læs også:Sviatchenko ærgrer sig over missede muligheder: Mangler koldblodighed

Kampen skal spilles på Puskas Arena i Budapest, og selv om de 20.000 kun svarer til godt 30 procent af kapaciteten, er fodboldledere og politikere bekymret for, om opgøret ender med at som en såkaldt superspreder.

– Jeg får virkelig ondt i maven, når jeg tænker på Super Cup-finalen, siger Markus Söder, der er ministerpræsident i Bayern, til Frankfurter Allgemeine.

Bayern München og Sevilla mødes i Super Cuppen torsdag aften. Slavia Prag spiller returopgør mod FC Midtjylland onsdag i næste uge.

Læs også:FCM tager et stort skridt i afgørende kampe i CL-kvalifikation
Læs også:Karakterer: Stor mandfolkeindsats af FC Midtjylland
Læs også:LIVE: Sådan gik det minut for minut da Slavia havde besøg af FCM




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny bejler til dansk guldfugl

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid