Slavia-anfører om FCM-kamp: Det var som til en begravelse

Jan Boril begræder, at der ikke kunne komme fans ind til Slavia Prags Champions League-playoffkamp mod FC Midtjylland.



Normalt ville der være fyldte tribuner, når Slavia Prag spiller en afgørende kamp om at komme i Europa Leagues gruppespil. Men tirsdag aften mod FC Midtjylland var tribuerne så tomme, at de gav genlyd, når spillere og trænere råbte.

Det ærgrer Slavia-anfører Jan Boril. Han mener, at holdet godt kunne have brugt tilskuernes hjælp i opgøret, der endte 0-0 og dermed gav de danske gæster et fint udgangspunkt forud for returkampen om en uge.

Læs også:Steinlein godkender FCM-indsatsen: Drengene er skuffede

– Det var en dårlig følelse, for vi er vant til fuldt hus. Det er en fodboldhelligdag, og atmosfæren er altid utrolig. Fansene vil gerne hjælpe os. Det var som til en begravelse. Det var skidt. Jeg kunne overhovedet ikke lide det, og jeg håber, det bliver bedre i de kommende måneder, siger Jan Boril til Slavia Prags hjemmeside.

Der er dog desværre ikke meget, der tyder på, at UEFA tillader fans til europæiske kampe foreløbig. Mange steder i Europa er coronasmitten på vej op igen, og Super Cup-kampen torsdag aften er udsat for omfattende kritik, fordi der bliver lukket 20.000 tilskuere ind.

Læs også:Sviatchenko ærgrer sig over missede muligheder: Mangler koldblodighed

Kampen skal spilles på Puskas Arena i Budapest, og selv om de 20.000 kun svarer til godt 30 procent af kapaciteten, er fodboldledere og politikere bekymret for, om opgøret ender med at som en såkaldt superspreder.

– Jeg får virkelig ondt i maven, når jeg tænker på Super Cup-finalen, siger Markus Söder, der er ministerpræsident i Bayern, til Frankfurter Allgemeine.

Bayern München og Sevilla mødes i Super Cuppen torsdag aften. Slavia Prag spiller returopgør mod FC Midtjylland onsdag i næste uge.

Læs også:FCM tager et stort skridt i afgørende kampe i CL-kvalifikation
Læs også:Karakterer: Stor mandfolkeindsats af FC Midtjylland
Læs også:LIVE: Sådan gik det minut for minut da Slavia havde besøg af FCM




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Her er startopstillingerne til guldbraget

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Drømmemål sender Fredericia under stregen