Solskjær raser inden vild afslutning: Det er ikke fair

Manchester United-manager Solskjær er godt og grundigt træt af, at hans spillere har 48 timer færre at hvile i end Chelseas spillere har inden de to storklubbers møde i FA CUP-semifinalen søndag.



De kæmper en indædt og intens kamp om Champions League-pladserne i Premier League i de afgørende spillerunder, og på søndag mødes Manchester United og Chelsea i FA Cup-semifinalen.

I Premier League vandt Chelsea en uhyre vigtig sejr over Norwich tirsdag aften, mens Manchester United er pisket til at vinde torsdag aften mod Crystal Palace for at holde sine CL-chancer så gode som muligt.

Men United-manager Ole Gunnar Solskjær er alt andet end tilfreds over, at Chelsea inden FA Cupsemifinalen har kunnet hvile benene siden tirsdag aften, nu hvor hans egne spillere skal ud i en vital liga-kamp torsdag, hvorefter, der altså vil være to døgn kortere mulighed for restitution inden søndagen FA Cup-semifinale.

– Det er en åbenlys bekymring, at de (Chelsea, red) vil have 48 timer mere til at hvile og restituere end os. Det er ikke fair.

– Da vi talte om at genstarte turneringerne, blev der talt om fair kampplanlægning – og det er naturligvis ikke. Men vi er nødsaget til at fokusere på torsdagens kamp og at vinde den, og siden samle stumperne, lyder det fra Solskjær til The Independent.

Manchester United har flere spillere, der døjer med skader, hvilket naturligvis slet ikke er godt, når der er så meget pres på både kravene om resultater og på selve kampprogrammet. Men Solskjær ser sine spillere i bedre form nu end i afslutningen af den seneste sæson.

– Det (formen, red) bliver ikke noget problem eller en bekymring, men 48 timer er en stor forskel på dette tidspunkt af sæsonen, så man kan ikke påstå, at vi har fået tildelt fire esser i de seneste uger, siger han.

– Men vi kommer til at tage pokerfjæset på og spille vores kort bedst muligt. De næste to uger bliver hektiske, men vi er i god form – vores spillere har ikke været så “fitte” i flere år, lyder det fortrøstningsfuldt fra Solskjær.

Torsdag aften skal også Leicester i kampe i Premier League. Kasper Schmeichel og resten af Leicester-holdet er a point med Manchester United men holder fjerdepladsen på en marginalt bedre målscore end United. Der er er derfor et lige så stort pres på Leicester, når holdet hjemme møder Sheffield United.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Meldes på vej mod nyt skifte

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mohamed Daramy vender tilbage

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afviser millionbud fra Brøndby

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Raser over Rasmus Højlund-episode

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Går langt ned i løn

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

FCK-boss kan snart præsentere noget

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Bach Bak i svime over Uhre

Arsenal ansætter dansk toptræner

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Rådførte sig hos Kamil Grabara