Solskjær raser inden vild afslutning: Det er ikke fair

Manchester United-manager Solskjær er godt og grundigt træt af, at hans spillere har 48 timer færre at hvile i end Chelseas spillere har inden de to storklubbers møde i FA CUP-semifinalen søndag.



De kæmper en indædt og intens kamp om Champions League-pladserne i Premier League i de afgørende spillerunder, og på søndag mødes Manchester United og Chelsea i FA Cup-semifinalen.

I Premier League vandt Chelsea en uhyre vigtig sejr over Norwich tirsdag aften, mens Manchester United er pisket til at vinde torsdag aften mod Crystal Palace for at holde sine CL-chancer så gode som muligt.

Men United-manager Ole Gunnar Solskjær er alt andet end tilfreds over, at Chelsea inden FA Cupsemifinalen har kunnet hvile benene siden tirsdag aften, nu hvor hans egne spillere skal ud i en vital liga-kamp torsdag, hvorefter, der altså vil være to døgn kortere mulighed for restitution inden søndagen FA Cup-semifinale.

– Det er en åbenlys bekymring, at de (Chelsea, red) vil have 48 timer mere til at hvile og restituere end os. Det er ikke fair.

– Da vi talte om at genstarte turneringerne, blev der talt om fair kampplanlægning – og det er naturligvis ikke. Men vi er nødsaget til at fokusere på torsdagens kamp og at vinde den, og siden samle stumperne, lyder det fra Solskjær til The Independent.

Manchester United har flere spillere, der døjer med skader, hvilket naturligvis slet ikke er godt, når der er så meget pres på både kravene om resultater og på selve kampprogrammet. Men Solskjær ser sine spillere i bedre form nu end i afslutningen af den seneste sæson.

– Det (formen, red) bliver ikke noget problem eller en bekymring, men 48 timer er en stor forskel på dette tidspunkt af sæsonen, så man kan ikke påstå, at vi har fået tildelt fire esser i de seneste uger, siger han.

– Men vi kommer til at tage pokerfjæset på og spille vores kort bedst muligt. De næste to uger bliver hektiske, men vi er i god form – vores spillere har ikke været så “fitte” i flere år, lyder det fortrøstningsfuldt fra Solskjær.

Torsdag aften skal også Leicester i kampe i Premier League. Kasper Schmeichel og resten af Leicester-holdet er a point med Manchester United men holder fjerdepladsen på en marginalt bedre målscore end United. Der er er derfor et lige så stort pres på Leicester, når holdet hjemme møder Sheffield United.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF i Europa: De venter i næste runde

De vil have Jelert

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Hvor er I vilde, AGF!

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

LIVE: FC København er videre i Conference League

Ny FC København-stjerne imponerer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur