– Spillere som Mbappé og Neymar burde ikke spille for PSG

Ifølge Jamie Carragher afhænger Neymars arv af Champions League, fordi brasilianeren tog til Paris Saint-Germain for netop at føre pariserne europæisk triumf, og for at vinde Ballon d’Or.



Paris Saint-Germain fik tirsdag hævnet sidste sæsons tabte Champions League-finale, da pariserne sendte Bayern München ud i denne sæsons kvartfinale. 

Mauricio Pochettinos tropper tabte godt nok 1-0, men den franske storklub er videre til semifinalen på reglen om udebanemål, efter sidste uges 3-2-sejr i München. Neymar ramte træværket to gange i tirsdagens nederlag, men kom efter slutfløjtet med en glædelig besked til Paris Saint-Germains fans, idet brasilianeren meddelte, at han vil forlænge sin nuværende kontrakt med klubben. 

Champions League er altafgørende
Neymar har gang i sin fjerde sæson i Paris Saint-Germain, men driblekongen har stadig ikke haft held med at føre den franske storklub til europæisk triumf. Og ifølge Liverpool-legenden Jamie Carragher er et Champions League-trofæ med Paris Saint-Germain fuldstændigt afgørende for Neymars karriere.

– Hans arv afhænger af Champions League. Det gør den, for den turnering er årsagen til, at han tog dertil. For at føre klubben til et trofæ, den aldrig har vundet før, men også for at vinde Ballon d’Or. Det er de to årsager til, at han tog dertil, lyder det således, ifølge CBS Sports, fra Carragher.

– Han tog også dertil for at komme ud af Messis skygge i Barcelona. De bedste spillere i verden vil forsøge at vinde Ballon d’Or, og han følte ikke, at det var muligt der. Det bliver enten ham eller Mbappé, der vinder Ballon d’Or i år, hvis PSG vinder Champions League. Så det er grundene til, at han tog dertil. 

Burde ikke spille i fransk fodbold
Ifølge Jamie Carragher er det dog begrædeligt, at Neymar spiller i Ligue 1, som Liverpool-legenden ikke har den store fidus til.

– Jeg kan ikke lide at se ham der. Jeg synes ikke, at spillere med Mbappés og Neymars kvalitet burde spille for PSG. De burde ikke spille i den franske liga. Det er en dårlig liga, en middelmådig liga. Spillere med den slags kvalitet burde ikke spille i den franske liga hver uge. Den er ikke god nok, lyder det således fra Carragher. 

Med seks runder tilbage af Ligue 1-sæsonen er status, at Paris Saint-Germain er tre point efter Lille, der ligger på førstepladsen. I Champions League skal Mauricio Pochettinos tropper møde enten Manchester City eller Dortmund i semifinalen. 





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul