Stig Tøfting dybt skuffet over FC Midtjylland

FC Midtjylland skulle have slået Slovan Bratislava på eget græs onsdag aften, og det kan blive katastrofalt næste uge.



FC Midtjylland har gjort livet ekstra svært for sig selv, når man næste uge skal sikre Champions League-ligaspillet med en udekamp mod Slovan Bratislava. 

Man formåede nemlig "kun" at få 1-1 hjemme på MCH Arena efter en sen udligning af Edward Chilufya, og dermed har Thomas Thomasbergs tropper ikke noget særlig godt udgangspunkt inden en sand gyser på fremmed græs. 

FC Midtjylland var ellers favoritter inden opgøret, og det var de også i ekspert Stig Tøftings bog. 

Tipsbladets fodboldekspert, der også var i Viaplay-studiet onsdag aften, lagde efter de 90 minutter ikke skjul på, at han var skuffet på de danske mestres vegne.

– De (Slovan Bratislava) spiller vel bedst på de tidspunkter, hvor Midtjylland bliver for passive, og hvor de ikke rigtig skubber frem. Når de får lov til at spille fodbold, kan de jo. Hvis de bliver sat under pres, er det noget andet. Med så mange chancer, som Midtjylland har, kan vi kun stå efterfølgende – og det håber jeg, at de selv er – og være skuffet over, at de kun scorede et mål.

På grund af det dårlige udgangspunkt så vender favoritværdigheden også til returkampen, hvor de danske mestre nu er undertippede til at gå videre, mener Tøfting.

– Jeg sagde inden kampen, at de skulle have en sejr, og at de også helst skulle vinde med to, før jeg vil sige, at jeg var sikker på den. Jeg er langt fra sikker. Jeg vil nærmere sige, at det er Slovan Bratislava som på eget græs, der er favoritter. 

– Vi så, hvordan Midtjylland reagerede, da de spillede nede mod Ferencvaros, at de kom skidt fra land. Det har de nu muligheden for at korrigere, men jeg ser altså Slovan Bratislava som favoritter til at gå videre herfra, konkluderer eksperten. 

Det er på onsdag i næste uge, at returkampen spilles. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark