Stig Tøfting dybt skuffet over FC Midtjylland

FC Midtjylland skulle have slået Slovan Bratislava på eget græs onsdag aften, og det kan blive katastrofalt næste uge.



FC Midtjylland har gjort livet ekstra svært for sig selv, når man næste uge skal sikre Champions League-ligaspillet med en udekamp mod Slovan Bratislava. 

Man formåede nemlig "kun" at få 1-1 hjemme på MCH Arena efter en sen udligning af Edward Chilufya, og dermed har Thomas Thomasbergs tropper ikke noget særlig godt udgangspunkt inden en sand gyser på fremmed græs. 

FC Midtjylland var ellers favoritter inden opgøret, og det var de også i ekspert Stig Tøftings bog. 

Tipsbladets fodboldekspert, der også var i Viaplay-studiet onsdag aften, lagde efter de 90 minutter ikke skjul på, at han var skuffet på de danske mestres vegne.

– De (Slovan Bratislava) spiller vel bedst på de tidspunkter, hvor Midtjylland bliver for passive, og hvor de ikke rigtig skubber frem. Når de får lov til at spille fodbold, kan de jo. Hvis de bliver sat under pres, er det noget andet. Med så mange chancer, som Midtjylland har, kan vi kun stå efterfølgende – og det håber jeg, at de selv er – og være skuffet over, at de kun scorede et mål.

På grund af det dårlige udgangspunkt så vender favoritværdigheden også til returkampen, hvor de danske mestre nu er undertippede til at gå videre, mener Tøfting.

– Jeg sagde inden kampen, at de skulle have en sejr, og at de også helst skulle vinde med to, før jeg vil sige, at jeg var sikker på den. Jeg er langt fra sikker. Jeg vil nærmere sige, at det er Slovan Bratislava som på eget græs, der er favoritter. 

– Vi så, hvordan Midtjylland reagerede, da de spillede nede mod Ferencvaros, at de kom skidt fra land. Det har de nu muligheden for at korrigere, men jeg ser altså Slovan Bratislava som favoritter til at gå videre herfra, konkluderer eksperten. 

Det er på onsdag i næste uge, at returkampen spilles. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Chelsea – Tottenham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

AGF jagter hollandsk talent

Salah sender særlig besked

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’