Stig Tøfting dybt skuffet over FC Midtjylland

FC Midtjylland skulle have slået Slovan Bratislava på eget græs onsdag aften, og det kan blive katastrofalt næste uge.



FC Midtjylland har gjort livet ekstra svært for sig selv, når man næste uge skal sikre Champions League-ligaspillet med en udekamp mod Slovan Bratislava. 

Man formåede nemlig "kun" at få 1-1 hjemme på MCH Arena efter en sen udligning af Edward Chilufya, og dermed har Thomas Thomasbergs tropper ikke noget særlig godt udgangspunkt inden en sand gyser på fremmed græs. 

FC Midtjylland var ellers favoritter inden opgøret, og det var de også i ekspert Stig Tøftings bog. 

Tipsbladets fodboldekspert, der også var i Viaplay-studiet onsdag aften, lagde efter de 90 minutter ikke skjul på, at han var skuffet på de danske mestres vegne.

– De (Slovan Bratislava) spiller vel bedst på de tidspunkter, hvor Midtjylland bliver for passive, og hvor de ikke rigtig skubber frem. Når de får lov til at spille fodbold, kan de jo. Hvis de bliver sat under pres, er det noget andet. Med så mange chancer, som Midtjylland har, kan vi kun stå efterfølgende – og det håber jeg, at de selv er – og være skuffet over, at de kun scorede et mål.

På grund af det dårlige udgangspunkt så vender favoritværdigheden også til returkampen, hvor de danske mestre nu er undertippede til at gå videre, mener Tøfting.

– Jeg sagde inden kampen, at de skulle have en sejr, og at de også helst skulle vinde med to, før jeg vil sige, at jeg var sikker på den. Jeg er langt fra sikker. Jeg vil nærmere sige, at det er Slovan Bratislava som på eget græs, der er favoritter. 

– Vi så, hvordan Midtjylland reagerede, da de spillede nede mod Ferencvaros, at de kom skidt fra land. Det har de nu muligheden for at korrigere, men jeg ser altså Slovan Bratislava som favoritter til at gå videre herfra, konkluderer eksperten. 

Det er på onsdag i næste uge, at returkampen spilles. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe på vej i Real Madrid?

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel