Store Real Madrid-problemer: Én mand er årsagen

Real Madrid får hård kritik i de spanske medier efter nederlaget til Lille, og særligt én mand fremhæves som årsagen til klubbens problemer.



Real Madrid er normalt voldsomt stærke i Champions League, men i den nye sæson har spanierne ikke været overbevisende.

Carlo Ancelottis mandskab vandt deres første kamp for et par uger siden, men fik kras kritik efterfølgende, og onsdag aften løb Real Madrid så ind i et chokerende nederlag til Lille på udebane.

Og i den forbindelse holder medierne ikke igen.

I Marca anklages Real Madrid for at være “for selvsikre”, så de er blevet for afslappede. Samtidig konstateres det, at Real Madrid leverede den mindst mulige indsats.

– Træneren prøvede alt og forsøgte at ændre hurtigt. Men i kampen lykkedes det hverken for dem, der spiller meget (Vinicius), eller dem, der spiller lidt (Endrick). Hverken dem, der er meget fit (Valverde) eller dem, der lige er kommet tilbage fra en skade (Mbappé), reagerede. Hverken veteranerne (Modric) eller de unge (Guler). Han bad dem om rock and roll, men hans spillere mindede om baggrundsmusikken i en elevator – en stille melodi, skriver Marca.

Også hos avisen AS er der kritik, og her peges der på, at der er meget, der ikke virker for Real Madrid.

– Der er flere aspekter, der adskiller dette Madrid-hold fra sidste sæsons: Vinicius og Bellingham, forsvaret, tvivlen om systemet… Og Mbappé er endnu ikke blomstret nok til at dække disse mangler, skriver de.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Real Madrid mangler Toni Kroos, lyder det. Foto: Alamy

Én mand fremhæves
Hos begge medier fremhæves særligt én mand i forbindelse med Real Madrids nedtur.

Toni Kroos.

Den tyske midtbanespiller stoppede karrieren i sommer, og han har været svær at afløse for Real Madrid.

– Det mest åbenlyse problem er, at Madrid finder det meget sværere at spille fodbold uden Kroos. Ancelotti har valgt en mere direkte spillestil, men i øjeblikket virker det ikke, og den offensive produktion er lav, skriver AS.

– Diagnosen er klar: Kroos mangler. Tyskeren fik Madrid til at spille som engle fra den dag, han debuterede – efter kun én træning – og han har efterladt holdet uden spillestil, siden han stoppede. Ancelotti har vidst siden maj, at det kunne ske, skriver Marca.

Real Madrid skal i weekenden møde Villarreal.  







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Pludselig er de tilbage!

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB slutter sæsonen med et nederlag

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

AGF forhører sig om legendes nevø – men…