Real Madrid er normalt voldsomt stærke i Champions League, men i den nye sæson har spanierne ikke været overbevisende.
Carlo Ancelottis mandskab vandt deres første kamp for et par uger siden, men fik kras kritik efterfølgende, og onsdag aften løb Real Madrid så ind i et chokerende nederlag til Lille på udebane.
Og i den forbindelse holder medierne ikke igen.
I Marca anklages Real Madrid for at være “for selvsikre”, så de er blevet for afslappede. Samtidig konstateres det, at Real Madrid leverede den mindst mulige indsats.
– Træneren prøvede alt og forsøgte at ændre hurtigt. Men i kampen lykkedes det hverken for dem, der spiller meget (Vinicius), eller dem, der spiller lidt (Endrick). Hverken dem, der er meget fit (Valverde) eller dem, der lige er kommet tilbage fra en skade (Mbappé), reagerede. Hverken veteranerne (Modric) eller de unge (Guler). Han bad dem om rock and roll, men hans spillere mindede om baggrundsmusikken i en elevator – en stille melodi, skriver Marca.
Også hos avisen AS er der kritik, og her peges der på, at der er meget, der ikke virker for Real Madrid.
– Der er flere aspekter, der adskiller dette Madrid-hold fra sidste sæsons: Vinicius og Bellingham, forsvaret, tvivlen om systemet… Og Mbappé er endnu ikke blomstret nok til at dække disse mangler, skriver de.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Én mand fremhæves
Hos begge medier fremhæves særligt én mand i forbindelse med Real Madrids nedtur.
Toni Kroos.
Den tyske midtbanespiller stoppede karrieren i sommer, og han har været svær at afløse for Real Madrid.
– Det mest åbenlyse problem er, at Madrid finder det meget sværere at spille fodbold uden Kroos. Ancelotti har valgt en mere direkte spillestil, men i øjeblikket virker det ikke, og den offensive produktion er lav, skriver AS.
– Diagnosen er klar: Kroos mangler. Tyskeren fik Madrid til at spille som engle fra den dag, han debuterede – efter kun én træning – og han har efterladt holdet uden spillestil, siden han stoppede. Ancelotti har vidst siden maj, at det kunne ske, skriver Marca.
Real Madrid skal i weekenden møde Villarreal.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Magiske Messi slår til igen
MEDIE