Store Real Madrid-problemer: Én mand er årsagen

Real Madrid får hård kritik i de spanske medier efter nederlaget til Lille, og særligt én mand fremhæves som årsagen til klubbens problemer.



Real Madrid er normalt voldsomt stærke i Champions League, men i den nye sæson har spanierne ikke været overbevisende.

Carlo Ancelottis mandskab vandt deres første kamp for et par uger siden, men fik kras kritik efterfølgende, og onsdag aften løb Real Madrid så ind i et chokerende nederlag til Lille på udebane.

Og i den forbindelse holder medierne ikke igen.

I Marca anklages Real Madrid for at være “for selvsikre”, så de er blevet for afslappede. Samtidig konstateres det, at Real Madrid leverede den mindst mulige indsats.

– Træneren prøvede alt og forsøgte at ændre hurtigt. Men i kampen lykkedes det hverken for dem, der spiller meget (Vinicius), eller dem, der spiller lidt (Endrick). Hverken dem, der er meget fit (Valverde) eller dem, der lige er kommet tilbage fra en skade (Mbappé), reagerede. Hverken veteranerne (Modric) eller de unge (Guler). Han bad dem om rock and roll, men hans spillere mindede om baggrundsmusikken i en elevator – en stille melodi, skriver Marca.

Også hos avisen AS er der kritik, og her peges der på, at der er meget, der ikke virker for Real Madrid.

– Der er flere aspekter, der adskiller dette Madrid-hold fra sidste sæsons: Vinicius og Bellingham, forsvaret, tvivlen om systemet… Og Mbappé er endnu ikke blomstret nok til at dække disse mangler, skriver de.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Real Madrid mangler Toni Kroos, lyder det. Foto: Alamy

Én mand fremhæves
Hos begge medier fremhæves særligt én mand i forbindelse med Real Madrids nedtur.

Toni Kroos.

Den tyske midtbanespiller stoppede karrieren i sommer, og han har været svær at afløse for Real Madrid.

– Det mest åbenlyse problem er, at Madrid finder det meget sværere at spille fodbold uden Kroos. Ancelotti har valgt en mere direkte spillestil, men i øjeblikket virker det ikke, og den offensive produktion er lav, skriver AS.

– Diagnosen er klar: Kroos mangler. Tyskeren fik Madrid til at spille som engle fra den dag, han debuterede – efter kun én træning – og han har efterladt holdet uden spillestil, siden han stoppede. Ancelotti har vidst siden maj, at det kunne ske, skriver Marca.

Real Madrid skal i weekenden møde Villarreal.  





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører dansk toptræners millionløn

Tottenham henter Liverpool-profil

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

De jagter Henrik Meister

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen