Store Real Madrid-problemer: Én mand er årsagen

Real Madrid får hård kritik i de spanske medier efter nederlaget til Lille, og særligt én mand fremhæves som årsagen til klubbens problemer.



Real Madrid er normalt voldsomt stærke i Champions League, men i den nye sæson har spanierne ikke været overbevisende.

Carlo Ancelottis mandskab vandt deres første kamp for et par uger siden, men fik kras kritik efterfølgende, og onsdag aften løb Real Madrid så ind i et chokerende nederlag til Lille på udebane.

Og i den forbindelse holder medierne ikke igen.

I Marca anklages Real Madrid for at være “for selvsikre”, så de er blevet for afslappede. Samtidig konstateres det, at Real Madrid leverede den mindst mulige indsats.

– Træneren prøvede alt og forsøgte at ændre hurtigt. Men i kampen lykkedes det hverken for dem, der spiller meget (Vinicius), eller dem, der spiller lidt (Endrick). Hverken dem, der er meget fit (Valverde) eller dem, der lige er kommet tilbage fra en skade (Mbappé), reagerede. Hverken veteranerne (Modric) eller de unge (Guler). Han bad dem om rock and roll, men hans spillere mindede om baggrundsmusikken i en elevator – en stille melodi, skriver Marca.

Også hos avisen AS er der kritik, og her peges der på, at der er meget, der ikke virker for Real Madrid.

– Der er flere aspekter, der adskiller dette Madrid-hold fra sidste sæsons: Vinicius og Bellingham, forsvaret, tvivlen om systemet… Og Mbappé er endnu ikke blomstret nok til at dække disse mangler, skriver de.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Real Madrid mangler Toni Kroos, lyder det. Foto: Alamy

Én mand fremhæves
Hos begge medier fremhæves særligt én mand i forbindelse med Real Madrids nedtur.

Toni Kroos.

Den tyske midtbanespiller stoppede karrieren i sommer, og han har været svær at afløse for Real Madrid.

– Det mest åbenlyse problem er, at Madrid finder det meget sværere at spille fodbold uden Kroos. Ancelotti har valgt en mere direkte spillestil, men i øjeblikket virker det ikke, og den offensive produktion er lav, skriver AS.

– Diagnosen er klar: Kroos mangler. Tyskeren fik Madrid til at spille som engle fra den dag, han debuterede – efter kun én træning – og han har efterladt holdet uden spillestil, siden han stoppede. Ancelotti har vidst siden maj, at det kunne ske, skriver Marca.

Real Madrid skal i weekenden møde Villarreal.  







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet