Real Madrid er normalt voldsomt stærke i Champions League, men i den nye sæson har spanierne ikke været overbevisende.
Carlo Ancelottis mandskab vandt deres første kamp for et par uger siden, men fik kras kritik efterfølgende, og onsdag aften løb Real Madrid så ind i et chokerende nederlag til Lille på udebane.
Og i den forbindelse holder medierne ikke igen.
I Marca anklages Real Madrid for at være “for selvsikre”, så de er blevet for afslappede. Samtidig konstateres det, at Real Madrid leverede den mindst mulige indsats.
– Træneren prøvede alt og forsøgte at ændre hurtigt. Men i kampen lykkedes det hverken for dem, der spiller meget (Vinicius), eller dem, der spiller lidt (Endrick). Hverken dem, der er meget fit (Valverde) eller dem, der lige er kommet tilbage fra en skade (Mbappé), reagerede. Hverken veteranerne (Modric) eller de unge (Guler). Han bad dem om rock and roll, men hans spillere mindede om baggrundsmusikken i en elevator – en stille melodi, skriver Marca.
Også hos avisen AS er der kritik, og her peges der på, at der er meget, der ikke virker for Real Madrid.
– Der er flere aspekter, der adskiller dette Madrid-hold fra sidste sæsons: Vinicius og Bellingham, forsvaret, tvivlen om systemet… Og Mbappé er endnu ikke blomstret nok til at dække disse mangler, skriver de.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Én mand fremhæves
Hos begge medier fremhæves særligt én mand i forbindelse med Real Madrids nedtur.
Toni Kroos.
Den tyske midtbanespiller stoppede karrieren i sommer, og han har været svær at afløse for Real Madrid.
– Det mest åbenlyse problem er, at Madrid finder det meget sværere at spille fodbold uden Kroos. Ancelotti har valgt en mere direkte spillestil, men i øjeblikket virker det ikke, og den offensive produktion er lav, skriver AS.
– Diagnosen er klar: Kroos mangler. Tyskeren fik Madrid til at spille som engle fra den dag, han debuterede – efter kun én træning – og han har efterladt holdet uden spillestil, siden han stoppede. Ancelotti har vidst siden maj, at det kunne ske, skriver Marca.
Real Madrid skal i weekenden møde Villarreal.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER