Liverpool tabte onsdag med 2-0 til Atalanta i Champions League, og efter slutfløjtet fik radiostationen talkSPORT så et opkald fra en bitter Liverpool-fan ved navn David.
– Jeg tror, at vi er nødt til at spørge os selv: ‘Er Jürgen Klopp egentlig noget særligt?’ Er han lige så god som Bob Paisley eller Bill Shankly? Nej. Kommer han nogensinde til at vinde lige så mange trofæer som dem? Nej, lød det indledningsvist fra David i opkaldet.
– Han kommer ikke til at blive længe, og nu beklager han sig over det pressede kampprogram. Hvorfor hentede han ikke nogen i sommer, når han vidste, at vi ikke havde nogen erstatning, hvis Virgil van Dijk blev skadet? Der er ingen afløser for Virgil van Dijk!
– Jeg havde en fornemmelse af, at 7-2-kampen mod Aston Villa ikke ville være en enlig svipser. Og det har det så vist sig, at det ikke var. Det sker igen nu. I ligaen har Liverpool kun en positiv målscore på fem, mens Spurs har en positiv målscore på 12. Hvordan skal Liverpool få rettet op på den målscore, hvis de bliver ved med at indkassere mål? Nu har de tabt på hjemmebane igen. De tabte på hjemmebane til Atlético Madrid. Jeg ved ikke, hvad Jürgen Klopp har gang i.
– Har han taget Liverpool så langt, som han kan? Kommer han til at vinde flere trofæer med Liverpool? Jeg er ikke sikker. Sådan som de spillede i går kommer de ikke til at gøre det.
Bevæger sig bagud
Programmets vært, Andy Goldstein, var noget overrasket over kritikken fra Liverpool-tilhængeren, der tilsyneladende har glemt alt om Merseyside-klubbens triumfer i Champions League og Premier League i de seneste to sæsoner.
– Vil du have Jürgen Klopp sparket på porten? spurgte Goldstein således den kritiske tilhænger.
– Jeg tror ikke, at han kommer til at vinde flere trofæer med os. Vi bevæger os bagud nu, fordi han har travlt med at komme med undskyldninger, lød svaret fra David.
– Vil du have ham fyret? pressede værten på.
– Jeg var pinligt berørt efter 7-2-nederlaget mod Aston Villa. Jeg vil gerne se, hvordan vi klarer os i de næste par kampe, for jeg har en fornemmelse af, at det her kommer til at ske igen. For det er allerede sket to gange. Vi var foran 2-0 mod Atlético Madrid, og vi tabte den kamp. Jeg ved ikke, hvad han har gang i. Der er noget galt med vores forsvar.

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Jens Jønsson på vej væk?

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Klokkeklar Højlund-besked

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Så fik han hul på bylden

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

FC København har taget kontakt

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Er det Christian Eriksens næste klub?

Følger varm dansk bomber

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Brøndby må undvære skadet profil

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Fremhæver Brøndby-trio

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget