Midt i en svingende sæsonstart i den hjemlige Superliga fik FC København noget at glæde sig over tirsdag aften.
FCK kom et stykke tættere på Champions League med en kneben 2-1-sejr hjemme over Trabzonspor. Det er et godt udgangspunkt før returkampen i næste uge i Tyrkiet.
Parken dannede en fornem lydkulisse med 27.720 tilskuere i den første af to playoffkampe om at komme helt ind i varmen af den største europæiske klubturnering.
FCK har været i gruppespillet i Champions League fire gange tidligere. Skulle det danske mesterhold tabe samlet til tyrkerne, venter et gruppespil i Europa League.
I de seneste dage har FCK-spillerne og træner Jess Thorup lagt vægt på vigtigheden af at komme i Champions League.
Det er en del af selvforståelsen i klubben, uanset om FCK på skuffende vis har tabt til Horsens, Viborg og Randers i de seneste uger i den hjemlige andedam.
De jyske øretæver virkede dog til at være glemt tirsdag aften, hvor FCK viste en bedre udgave af sig selv.
FCK kom foran 1-0 på et mål af den formstærke svensker Viktor Claesson, som blev sat perfekt op af Rasmus Falk.
Claesson kombinerede selv med Falk og afsluttede fladt og hårdt. FCK udnyttede passivt tyrkisk forsvarsspil i situationen.
Det kunne være blevet til flere mål i første halvleg for FCK, men Hakon Haraldsson brændte ved bageste stolpe, og der var ikke nok power i et langskud fra Falk.
Mathew Ryan fik debut i FCK-målet, men australieren havde ikke meget at lave i første halvleg.
Dog var tyrkerne flere gange ved at blive farlige på omstillinger, da FCK mistede bolden på egen banehalvdel flere gange.
Det fik Thorup til at fare op og gestikulere, og der var også en let hovedrysten fra FCK-træneren.
Mens Andreas Cornelius, som havde det svært som frontangriber for Trabzonspor, blev modtaget pænt af FCK-fansene, var der buhråb, hver gang Jens Stryger Larsen modtog bolden.
Den danske Trabzonspor-back har en fortid i Brøndby, og det er ikke glemt i hovedstaden. Stryger virkede dog upåvirket af tilråbene.
I anden halvleg gentog historien sig med et tidligt FCK-mål. Denne gang var det Lukas Lerager, som bugserede bolden i nettet ved bageste stolpe efter et hjørnespark, som Denis Vavro havde snittet videre.
Den nu ret solide føring lod til at vække det tyrkiske mesterhold en smule. Inden for to minutter fik udeholdet to store chancer.
Først hamrede indskiftede Djaniny på kassen, men Ryan viste sikre hænder og greb bolden. Minuttet efter headede Abdülkadir Ömür lige over mål på tyrkernes hidtil største chance.
Derefter fik FCK bedre styr på defensiven igen. Cornelius var godt pakket ind af Vavro og tilbagevendte David Khocholava i det centrale FCK-forsvar.
Desuden spillede Carlos Zeca for første gang fra start, og FCK-anføreren havde sammen med Falk og Lerager godt styr på den centrale midtbane, selv om tyrkerne havde bolden mest.
Djaniny headede på mål efter 76 minutter, men igen var Ryan på plads med en god parade.
Det lykkedes Trabzonspors Anastasios Bakasetas at få reduceret til 1-2 på et langskud efter 79 minutter. En afretning på vejen snød Ryan i FCK-målet.
Der blev ikke scoret flere mål, og dermed er spændingen intakt før returkampen på onsdag i næste uge i tyrkiske Trabzon.
/ritzau/
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER