Midt i en svingende sæsonstart i den hjemlige Superliga fik FC København noget at glæde sig over tirsdag aften.
FCK kom et stykke tættere på Champions League med en kneben 2-1-sejr hjemme over Trabzonspor. Det er et godt udgangspunkt før returkampen i næste uge i Tyrkiet.
Parken dannede en fornem lydkulisse med 27.720 tilskuere i den første af to playoffkampe om at komme helt ind i varmen af den største europæiske klubturnering.
FCK har været i gruppespillet i Champions League fire gange tidligere. Skulle det danske mesterhold tabe samlet til tyrkerne, venter et gruppespil i Europa League.
I de seneste dage har FCK-spillerne og træner Jess Thorup lagt vægt på vigtigheden af at komme i Champions League.
Det er en del af selvforståelsen i klubben, uanset om FCK på skuffende vis har tabt til Horsens, Viborg og Randers i de seneste uger i den hjemlige andedam.
De jyske øretæver virkede dog til at være glemt tirsdag aften, hvor FCK viste en bedre udgave af sig selv.
FCK kom foran 1-0 på et mål af den formstærke svensker Viktor Claesson, som blev sat perfekt op af Rasmus Falk.
Claesson kombinerede selv med Falk og afsluttede fladt og hårdt. FCK udnyttede passivt tyrkisk forsvarsspil i situationen.
Det kunne være blevet til flere mål i første halvleg for FCK, men Hakon Haraldsson brændte ved bageste stolpe, og der var ikke nok power i et langskud fra Falk.
Mathew Ryan fik debut i FCK-målet, men australieren havde ikke meget at lave i første halvleg.
Dog var tyrkerne flere gange ved at blive farlige på omstillinger, da FCK mistede bolden på egen banehalvdel flere gange.
Det fik Thorup til at fare op og gestikulere, og der var også en let hovedrysten fra FCK-træneren.
Mens Andreas Cornelius, som havde det svært som frontangriber for Trabzonspor, blev modtaget pænt af FCK-fansene, var der buhråb, hver gang Jens Stryger Larsen modtog bolden.
Den danske Trabzonspor-back har en fortid i Brøndby, og det er ikke glemt i hovedstaden. Stryger virkede dog upåvirket af tilråbene.
I anden halvleg gentog historien sig med et tidligt FCK-mål. Denne gang var det Lukas Lerager, som bugserede bolden i nettet ved bageste stolpe efter et hjørnespark, som Denis Vavro havde snittet videre.
Den nu ret solide føring lod til at vække det tyrkiske mesterhold en smule. Inden for to minutter fik udeholdet to store chancer.
Først hamrede indskiftede Djaniny på kassen, men Ryan viste sikre hænder og greb bolden. Minuttet efter headede Abdülkadir Ömür lige over mål på tyrkernes hidtil største chance.
Derefter fik FCK bedre styr på defensiven igen. Cornelius var godt pakket ind af Vavro og tilbagevendte David Khocholava i det centrale FCK-forsvar.
Desuden spillede Carlos Zeca for første gang fra start, og FCK-anføreren havde sammen med Falk og Lerager godt styr på den centrale midtbane, selv om tyrkerne havde bolden mest.
Djaniny headede på mål efter 76 minutter, men igen var Ryan på plads med en god parade.
Det lykkedes Trabzonspors Anastasios Bakasetas at få reduceret til 1-2 på et langskud efter 79 minutter. En afretning på vejen snød Ryan i FCK-målet.
Der blev ikke scoret flere mål, og dermed er spændingen intakt før returkampen på onsdag i næste uge i tyrkiske Trabzon.
/ritzau/
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Sigter 32 personer for matchfixing
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Riemer melder stjerne klar
LIVE: Gigantisk underskud
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Av, FCK! Her er de værst af alle
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
I chok over Steve Cooper-historie
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Mbappé afviser teori
NYHEDER