Der var kun gået tre og et halvt minut, før Kylian Mbappé bragte Real Madrid foran mod Manchester City onsdag aften, og derfra så franskmanden og holdkammeraterne sig ikke tilbage.
Med yderligere to mål fra Kylian Mbappé kom Real Madrid foran med tre, før Nico Gonzalez pyntede på resultatet for Manchester City til allersidst. Og derved sendte den spanske storklub Guardiola og co. ud af Champions League med et brag.
Og det var en enormt skuffende præstation fra Guardiolas mandskab, lyder det i “Goalshow” på Viaplay fra ekspert Preben Elkjær efter kampen.
– Der var fuldstændig klasseforskel, og det var legestue i store dele af kampen. Det er enormt skuffende at se det her fantastiske fodboldhold, Manchester City, falde fuldstændig til jorden. Vi må bare sige, at Real Madrid bliver bedre og bedre som sæsonen skrider frem. Det er ikke kun i Champions League, men også i spillet på banen, og Mbappé, der havde problemer i starten, stråler nu, siger han.
Medekspert Thomas Gravesen har ros til overs for Kylian Mbappé, men han er samtidig kritisk over for Manchester Citys forsvarsspil ved det første mål, hvor særligt stjernerne John Stones og Ruben Dias ikke kunne følge med den franske bomber.
– [Mbappé] er talismanen for Madrid i angrebet. Han er ham, der afslutter det her mægtige holds fremmarch mod det 16. trofæ i Champions League, siger ‘Graver’ og revser englændernes forsvarsspil ved føringsmålet:
– Hvis man ser igen her, det er en aflevering på 49 meter [forsvarsspiller Raul Asencio sender bolden frem til Mbappé]. Som forsvarsspiller må du altså ikke blive overrasket på en aflevering på 49 meter. Det er skandaløst forsvarsspil, men det er fantastisk, at Mappe når at kigge på målmanden og få vippet ham hen over ham.
Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER