Der var kun gået tre og et halvt minut, før Kylian Mbappé bragte Real Madrid foran mod Manchester City onsdag aften, og derfra så franskmanden og holdkammeraterne sig ikke tilbage.
Med yderligere to mål fra Kylian Mbappé kom Real Madrid foran med tre, før Nico Gonzalez pyntede på resultatet for Manchester City til allersidst. Og derved sendte den spanske storklub Guardiola og co. ud af Champions League med et brag.
Og det var en enormt skuffende præstation fra Guardiolas mandskab, lyder det i “Goalshow” på Viaplay fra ekspert Preben Elkjær efter kampen.
– Der var fuldstændig klasseforskel, og det var legestue i store dele af kampen. Det er enormt skuffende at se det her fantastiske fodboldhold, Manchester City, falde fuldstændig til jorden. Vi må bare sige, at Real Madrid bliver bedre og bedre som sæsonen skrider frem. Det er ikke kun i Champions League, men også i spillet på banen, og Mbappé, der havde problemer i starten, stråler nu, siger han.
Medekspert Thomas Gravesen har ros til overs for Kylian Mbappé, men han er samtidig kritisk over for Manchester Citys forsvarsspil ved det første mål, hvor særligt stjernerne John Stones og Ruben Dias ikke kunne følge med den franske bomber.
– [Mbappé] er talismanen for Madrid i angrebet. Han er ham, der afslutter det her mægtige holds fremmarch mod det 16. trofæ i Champions League, siger ‘Graver’ og revser englændernes forsvarsspil ved føringsmålet:
– Hvis man ser igen her, det er en aflevering på 49 meter [forsvarsspiller Raul Asencio sender bolden frem til Mbappé]. Som forsvarsspiller må du altså ikke blive overrasket på en aflevering på 49 meter. Det er skandaløst forsvarsspil, men det er fantastisk, at Mappe når at kigge på målmanden og få vippet ham hen over ham.
Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER