Der var kun gået tre og et halvt minut, før Kylian Mbappé bragte Real Madrid foran mod Manchester City onsdag aften, og derfra så franskmanden og holdkammeraterne sig ikke tilbage.
Med yderligere to mål fra Kylian Mbappé kom Real Madrid foran med tre, før Nico Gonzalez pyntede på resultatet for Manchester City til allersidst. Og derved sendte den spanske storklub Guardiola og co. ud af Champions League med et brag.
Og det var en enormt skuffende præstation fra Guardiolas mandskab, lyder det i “Goalshow” på Viaplay fra ekspert Preben Elkjær efter kampen.
– Der var fuldstændig klasseforskel, og det var legestue i store dele af kampen. Det er enormt skuffende at se det her fantastiske fodboldhold, Manchester City, falde fuldstændig til jorden. Vi må bare sige, at Real Madrid bliver bedre og bedre som sæsonen skrider frem. Det er ikke kun i Champions League, men også i spillet på banen, og Mbappé, der havde problemer i starten, stråler nu, siger han.
Medekspert Thomas Gravesen har ros til overs for Kylian Mbappé, men han er samtidig kritisk over for Manchester Citys forsvarsspil ved det første mål, hvor særligt stjernerne John Stones og Ruben Dias ikke kunne følge med den franske bomber.
– [Mbappé] er talismanen for Madrid i angrebet. Han er ham, der afslutter det her mægtige holds fremmarch mod det 16. trofæ i Champions League, siger ‘Graver’ og revser englændernes forsvarsspil ved føringsmålet:
– Hvis man ser igen her, det er en aflevering på 49 meter [forsvarsspiller Raul Asencio sender bolden frem til Mbappé]. Som forsvarsspiller må du altså ikke blive overrasket på en aflevering på 49 meter. Det er skandaløst forsvarsspil, men det er fantastisk, at Mappe når at kigge på målmanden og få vippet ham hen over ham.
Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job