FC Københavns fans gjorde sit for at komme ind i hovederne på Bayern Münchens stjerner før tirsdagens Champions League-brag.
Natten før klubbernes møde forsøgte de at forstyrre søvnen hos de tyske gæster. En gruppe af FC Københavns fans affyrede fyrværkeri ude foran et hotel, som de formodede var Bayern Münchens, skriver Kosmopol.
Men også under indløbet til kampen havde klubbens fans serveret en stikpille til de tyske stjerner. Særligt var det med henblik på at ramme veteranen Thomas Müller og klubpræsident Uli Hoeneß.
Da holdende gik på banen rejste FC København en tifo, der viste et løvehoved, som bekendt er klubbens logo. Men der var også blevet plads til nogle karikerede portrætter af Thomas Müller, Uli Hoeneß og nogle Bayern München-fans, der alle af frygt løb væk fra løvehovedet.
Thomas Müller viste sig dog ikke at være særlig tynget af FC Københavns fornærmelser, da han kom på banen mod opgørets afslutning og afgjorde kampen ved at have næstsidste fod på scoringen til 2-1.
– Det gik da meget godt, gjorde det ikke? Eller var jeg også en af dem med en øl. Det var ret sejt lavet, siger Thomas Müller, der også var hurtig til at blive gjort opmærksom på sin tilstedeværelse i Parken.
– Rapha Guerreiro og Dani Peretz pegede med det samme, da de kunne se, at jeg var på stadion, siger Thomas Müller til tz.de.
FC København kom foran ved Lukas Lerager i anden halvleg, men til syvende og sidst kunne defensiven ikke holde stand. Dermed topper Bayern München puljen med seks point, mens FCK indtager tredjepladsen.
Galatasaray er to'er, da de besejrede Manchester United, der noget overraskende har noteret sig for nul point. Deres næste opgør i Champions League bliver mod FC København på den anden side af landsholdsterminen.
Herunder kan du se FC Københavns tifo fra tirsdagens Champions League-kamp:
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Jess Thorup indlagt
LIVE: Superligaen sluttede med stort drama
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning