Selv om FC København har tabt til Horsens, Viborg og senest Randers i den hjemlige Superliga, så er målet stadig at besejre Trabzonspor over to kampe og nå i gruppespillet i Champions League.
Med tre nederlag i de første fem kampe i Superligaen er FCK-træner Jess Thorup klar over, at der skal en langt bedre præstation til mod det tyrkiske mesterhold.
– Vi gemmer os ikke bag noget. Vi er helt bevidste om, at vi har fået en dårlig start på Superligaen. Vi er også bevidste om, at det her er kampe, der har deres eget liv.
– Det er de her kampe, vi ånder og lever for i FCK. Det er at være en del af den største turnering for klubhold i verden. Den føler vi, at vi skal være en del af, siger Thorup.
– Det med Superligaen tager vi os af senere. Lige nu er al vores fokus på at skabe det bedst mulige udgangspunkt, for det er en kamp, vi har set frem til længe, siger Thorup.
Det er kun en samlet sejr, der tæller for FCK-træneren lige nu og her, og de skuffende resultater i Superligaen skal glemmes for en stund.
– Det er en turnering, der har sit eget liv. Vi er helt bevidste omkring, at tirsdage og onsdage aftener kan noget specielt. Så vi forventer en fantastisk kulisse og opbakning, som vi har haft gennem en lang periode.
– Jeg er sikker på, at det bliver en meget lige kamp. Vi har stor respekt for, at Trabzonspor har vundet det tyrkiske mesterskab, så det er en svær modstander, siger Thorup.
FCK døjer lige nu med en del skader, og der er fortsat tvivl om Mohamed Daramy, Davit Khocholava, Nicolai Boilesen og Peter Ankersen.
– Status er, at alle fire spillere er på stadion og forventer at være en del af træningen. Det er det, jeg kan sige lige nu. Vi kommer til at vurdere helt frem til det sidste, om de kommer til at spille.
– En ting er helt sikkert. Vi kommer ikke til at sætte spillere på banen, der ikke er 100 procent klar. Så det er en lidt afgørende træning, vi har foran os, siger Thorup inden træningen.
Der er solgt lidt over 27.000 billetter til tirsdagens kamp, oplyser FCK mandag aften. Heraf er de 2500 billetter solgt til udeholdets fans.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
DAGENS SPILFORSLAG
Tung træningskamp i Tbilisi
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji