Tirsdag aften kan FCK booke billet til sekstendedelsfinalerne i Champions League.
Det sker, hvis løverne kan sikre sig minimum ét point hjemme mod Galatasaray i gruppespillets sidste og afgørende kamp.
Et opgør, som Daniele Orsato har fået ansvaret for at dømme. Og det kan FC København være helt rolige omkring.
Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og fodboldanalytiker hos SpilXperten, fortæller nemlig til Tipsbladet, at den 48-årige italiener rangerer blandt de bedste dommere i verdenen.
– UEFA har ikke overladt noget til tilfældighederne her. Orsato er uofficielt rangeret som en del af "de fem store" blandt de europæiske Elite Category-dommere sammen med polske Simon Marciniak, spanske Gil Manzano, rumænske Istvan Kovacs, hollandske Danny Makkelie og franske Clement Turpin, som er "the go-to-guys" fra UEFAs dommerkommite, når der skal dømmes vigtige, europæiske storkampe.
Og selvom det er en kæmpe kamp for både FC København og Galatasaray, er det mildest talt hverdag for Daniele Orsato, der har erfaringer fra en langt højere hylde.
– Orsato har kolossal rutine med deltagelse ved VM i 2022 og EM i 2020 foruden CL-finalen mellem PSG og Bayern i 2020 samt et hav af topkampe i Serie A, udtaler Benjamin Leander og tilføjer, at det ikke kun er inden for kridtstregerne, at der er fundet kompetent ledelse til opgøret.
– Kampen bør være i helt og aldeles trygge hænder, også fordi rutinerede Massimo Irrati er VAR-dommer – en af de ypperste på sit felt efter europæiske standarder.
Alene i denne sæson har Daniele Orsato dømt tre kampe i Champions Leagues gruppespil. Senest kampen mellem FC Barcelona og FC Porto i femte spillerunde.
Kampen mellem FC København og Galatasaray fløjter Orsato i gang tirsdag aften klokken 21:00.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER