Tirsdag aften kan FCK booke billet til sekstendedelsfinalerne i Champions League.
Det sker, hvis løverne kan sikre sig minimum ét point hjemme mod Galatasaray i gruppespillets sidste og afgørende kamp.
Et opgør, som Daniele Orsato har fået ansvaret for at dømme. Og det kan FC København være helt rolige omkring.
Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og fodboldanalytiker hos SpilXperten, fortæller nemlig til Tipsbladet, at den 48-årige italiener rangerer blandt de bedste dommere i verdenen.
– UEFA har ikke overladt noget til tilfældighederne her. Orsato er uofficielt rangeret som en del af "de fem store" blandt de europæiske Elite Category-dommere sammen med polske Simon Marciniak, spanske Gil Manzano, rumænske Istvan Kovacs, hollandske Danny Makkelie og franske Clement Turpin, som er "the go-to-guys" fra UEFAs dommerkommite, når der skal dømmes vigtige, europæiske storkampe.
Og selvom det er en kæmpe kamp for både FC København og Galatasaray, er det mildest talt hverdag for Daniele Orsato, der har erfaringer fra en langt højere hylde.
– Orsato har kolossal rutine med deltagelse ved VM i 2022 og EM i 2020 foruden CL-finalen mellem PSG og Bayern i 2020 samt et hav af topkampe i Serie A, udtaler Benjamin Leander og tilføjer, at det ikke kun er inden for kridtstregerne, at der er fundet kompetent ledelse til opgøret.
– Kampen bør være i helt og aldeles trygge hænder, også fordi rutinerede Massimo Irrati er VAR-dommer – en af de ypperste på sit felt efter europæiske standarder.
Alene i denne sæson har Daniele Orsato dømt tre kampe i Champions Leagues gruppespil. Senest kampen mellem FC Barcelona og FC Porto i femte spillerunde.
Kampen mellem FC København og Galatasaray fløjter Orsato i gang tirsdag aften klokken 21:00.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
NYHEDER