Smæk på i Parken: Kampen er i trygge hænder

Daniele Orsato er manden med fløjten, når FCK brager sammen med Galatasaray i Champions League. Det kan de være helt rolige ved. Den 48-årige dommer rangerer nemlig blandt de bedste i verdenen.



Tirsdag aften kan FCK booke billet til sekstendedelsfinalerne i Champions League.

Det sker, hvis løverne kan sikre sig minimum ét point hjemme mod Galatasaray i gruppespillets sidste og afgørende kamp. 

Et opgør, som Daniele Orsato har fået ansvaret for at dømme. Og det kan FC København være helt rolige omkring. 

Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og fodboldanalytiker hos SpilXperten, fortæller nemlig til Tipsbladet, at den 48-årige italiener rangerer blandt de bedste dommere i verdenen. 

– UEFA har ikke overladt noget til tilfældighederne her. Orsato er uofficielt rangeret som en del af "de fem store" blandt de europæiske Elite Category-dommere sammen med polske Simon Marciniak, spanske Gil Manzano, rumænske Istvan Kovacs, hollandske Danny Makkelie og franske Clement Turpin, som er "the go-to-guys" fra UEFAs dommerkommite, når der skal dømmes vigtige, europæiske storkampe. 

Og selvom det er en kæmpe kamp for både FC København og Galatasaray, er det mildest talt hverdag for Daniele Orsato, der har erfaringer fra en langt højere hylde. 

– Orsato har kolossal rutine med deltagelse ved VM i 2022 og EM i 2020 foruden CL-finalen mellem PSG og Bayern i 2020 samt et hav af topkampe i Serie A, udtaler Benjamin Leander og tilføjer, at det ikke kun er inden for kridtstregerne, at der er fundet kompetent ledelse til opgøret. 

– Kampen bør være i helt og aldeles trygge hænder, også fordi rutinerede Massimo Irrati er VAR-dommer – en af de ypperste på sit felt efter europæiske standarder.

Alene i denne sæson har Daniele Orsato dømt tre kampe i Champions Leagues gruppespil. Senest kampen mellem FC Barcelona og FC Porto i femte spillerunde. 

Kampen mellem FC København og Galatasaray fløjter Orsato i gang tirsdag aften klokken 21:00. 





Dommerekspert: Glem det, FCK!




LIVE

LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage