Smæk på i Parken: Kampen er i trygge hænder

Daniele Orsato er manden med fløjten, når FCK brager sammen med Galatasaray i Champions League. Det kan de være helt rolige ved. Den 48-årige dommer rangerer nemlig blandt de bedste i verdenen.



Tirsdag aften kan FCK booke billet til sekstendedelsfinalerne i Champions League.

Det sker, hvis løverne kan sikre sig minimum ét point hjemme mod Galatasaray i gruppespillets sidste og afgørende kamp. 

Et opgør, som Daniele Orsato har fået ansvaret for at dømme. Og det kan FC København være helt rolige omkring. 

Benjamin Leander, der er tidligere elitedommer og fodboldanalytiker hos SpilXperten, fortæller nemlig til Tipsbladet, at den 48-årige italiener rangerer blandt de bedste dommere i verdenen. 

– UEFA har ikke overladt noget til tilfældighederne her. Orsato er uofficielt rangeret som en del af "de fem store" blandt de europæiske Elite Category-dommere sammen med polske Simon Marciniak, spanske Gil Manzano, rumænske Istvan Kovacs, hollandske Danny Makkelie og franske Clement Turpin, som er "the go-to-guys" fra UEFAs dommerkommite, når der skal dømmes vigtige, europæiske storkampe. 

Og selvom det er en kæmpe kamp for både FC København og Galatasaray, er det mildest talt hverdag for Daniele Orsato, der har erfaringer fra en langt højere hylde. 

– Orsato har kolossal rutine med deltagelse ved VM i 2022 og EM i 2020 foruden CL-finalen mellem PSG og Bayern i 2020 samt et hav af topkampe i Serie A, udtaler Benjamin Leander og tilføjer, at det ikke kun er inden for kridtstregerne, at der er fundet kompetent ledelse til opgøret. 

– Kampen bør være i helt og aldeles trygge hænder, også fordi rutinerede Massimo Irrati er VAR-dommer – en af de ypperste på sit felt efter europæiske standarder.

Alene i denne sæson har Daniele Orsato dømt tre kampe i Champions Leagues gruppespil. Senest kampen mellem FC Barcelona og FC Porto i femte spillerunde. 

Kampen mellem FC København og Galatasaray fløjter Orsato i gang tirsdag aften klokken 21:00. 





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tuchel klarmelder stor profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen