Sagen om Kamil Grabaras stikpille til Galatasarays fans har fredag taget en ny drejning, idet den tyrkiske klubs præsident har indikeret, at man potentielt vil klage til Uefa over FC København-stjernens opslag på Instagram.
– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, har Galatasaray-præsident Dursun Özbek udtalt, ifølge flere tyrkiske medier.
Men i stedet for at være vred over Kamil Grabaras stikpille burde Galatasarays præsident i stedet fokusere på det faktum, at den tyrkiske klubs egne fans har sendt dødstrusler til FC Københavns målmand. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets papirudgave.
– Man må ikke true andre mennesker med vold og drab. Punktum. Og det burde Galatasaray sætte foran alt andet, inklusiv hvad Kamil Grabara har sagt før kampen i Istanbul, og det han skrev på Instagram, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Chefredaktøren vil ikke lægge skjul på, at Kamil Grabara ofte kommer i modvind, fordi FC København-stjernen har en tendens til at have 'snuden langt fremme', som Jacob Neestrup tidligere har formuleret det.
– Kamil Grabara får aldrig en karriere som topdiplomat i FN eller sukkersød influencer på sociale medier. Det følger også med, at publikum piber og hujer af ham, når han med et glimt i øjet og et smil på læben driller dem med deres værste rival, og det ved Kamil Grabara udmærket. Men for mig bliver alle grænser overskredet, når han og hans kæreste får dødstrusler, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Så er det tonedøvt og smagløst af en topchef i Galatasaray efterfølgende at spille med på spørgsmål om, hvorvidt det her er en sag for UEFA, at Grabara kalder det for et 'shit hole' efter kampen på Instagram, og så i øvrigt retter sig selv. Anklag mig gerne for altid at stå på spillernes side, men der er slet, slet ikke proportioner i magtanvendelsen her, når Galatasaray positionerer sig om offeret.
Troels Bager Thøgersen peger afslutningsvist på, at Kamil Grabaras personlighed er med til at give mere kolorit til en fodboldverden, hvor spillerne ofte udtaler sig i mere klichéfyldte vendinger.
– Jeg siger bestemt ikke, man bare har carte blanche som spiller til at gøre og sige alt uden konsekvenser.
– Selvfølgelig får man en verbal skidtspand hældt ud over sig, hvis man spiller på rivaliseringer så intense som dem mellem Galatasaray og Fenerbahce, og for den sags skyld hjemme i Superligaen. Men jeg kommer altså ikke til at efterlyse mere lukkethed og flere renskurede, pletfri personligheder i professionel fodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Tipsbladet talte i går med en ekspert i tyrkisk fodbold om Galatasaray-tilhængernes vrede mod Kamil Grabara. Det interview kan læses HER.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Supercomputer spår FCM-nedtur
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
OB – FC København
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER