Tordner mod Galatasaray-boss: Tonedøvt og smagløst

Tipsbladets chefredaktør kritiserer Galatasarays præsident for at have et helt forkert fokus i sagen om Kamil Grabaras stikpille til den tyrkiske klub.



Sagen om Kamil Grabaras stikpille til Galatasarays fans har fredag taget en ny drejning, idet den tyrkiske klubs præsident har indikeret, at man potentielt vil klage til Uefa over FC København-stjernens opslag på Instagram. 

– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, har Galatasaray-præsident Dursun Özbek udtalt, ifølge flere tyrkiske medier. 

Men i stedet for at være vred over Kamil Grabaras stikpille burde Galatasarays præsident i stedet fokusere på det faktum, at den tyrkiske klubs egne fans har sendt dødstrusler til FC Københavns målmand. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets papirudgave. 

– Man må ikke true andre mennesker med vold og drab. Punktum. Og det burde Galatasaray sætte foran alt andet, inklusiv hvad Kamil Grabara har sagt før kampen i Istanbul, og det han skrev på Instagram, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Chefredaktøren vil ikke lægge skjul på, at Kamil Grabara ofte kommer i modvind, fordi FC København-stjernen har en tendens til at have 'snuden langt fremme', som Jacob Neestrup tidligere har formuleret det. 

– Kamil Grabara får aldrig en karriere som topdiplomat i FN eller sukkersød influencer på sociale medier. Det følger også med, at publikum piber og hujer af ham, når han med et glimt i øjet og et smil på læben driller dem med deres værste rival, og det ved Kamil Grabara udmærket. Men for mig bliver alle grænser overskredet, når han og hans kæreste får dødstrusler, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter: 

– Så er det tonedøvt og smagløst af en topchef i Galatasaray efterfølgende at spille med på spørgsmål om, hvorvidt det her er en sag for UEFA, at Grabara kalder det for et 'shit hole' efter kampen på Instagram, og så i øvrigt retter sig selv. Anklag mig gerne for altid at stå på spillernes side, men der er slet, slet ikke proportioner i magtanvendelsen her, når Galatasaray positionerer sig om offeret. 

Troels Bager Thøgersen peger afslutningsvist på, at Kamil Grabaras personlighed er med til at give mere kolorit til en fodboldverden, hvor spillerne ofte udtaler sig i mere klichéfyldte vendinger. 

– Jeg siger bestemt ikke, man bare har carte blanche som spiller til at gøre og sige alt uden konsekvenser. 

– Selvfølgelig får man en verbal skidtspand hældt ud over sig, hvis man spiller på rivaliseringer så intense som dem mellem Galatasaray og Fenerbahce, og for den sags skyld hjemme i Superligaen. Men jeg kommer altså ikke til at efterlyse mere lukkethed og flere renskurede, pletfri personligheder i professionel fodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen. 

Tipsbladet talte i går med en ekspert i tyrkisk fodbold om Galatasaray-tilhængernes vrede mod Kamil Grabara. Det interview kan læses HER





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Froholdt med klar transfermelding

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Stjerne flirter med Brøndby

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Chok – forlænger med Brøndby

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

‘Han ligner en spiller for FC København’

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Nedslående Dorgu-melding

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Her er FCM’s mulige modstandere

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln