Sagen om Kamil Grabaras stikpille til Galatasarays fans har fredag taget en ny drejning, idet den tyrkiske klubs præsident har indikeret, at man potentielt vil klage til Uefa over FC København-stjernens opslag på Instagram.
– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, har Galatasaray-præsident Dursun Özbek udtalt, ifølge flere tyrkiske medier.
Men i stedet for at være vred over Kamil Grabaras stikpille burde Galatasarays præsident i stedet fokusere på det faktum, at den tyrkiske klubs egne fans har sendt dødstrusler til FC Københavns målmand. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets papirudgave.
– Man må ikke true andre mennesker med vold og drab. Punktum. Og det burde Galatasaray sætte foran alt andet, inklusiv hvad Kamil Grabara har sagt før kampen i Istanbul, og det han skrev på Instagram, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Chefredaktøren vil ikke lægge skjul på, at Kamil Grabara ofte kommer i modvind, fordi FC København-stjernen har en tendens til at have 'snuden langt fremme', som Jacob Neestrup tidligere har formuleret det.
– Kamil Grabara får aldrig en karriere som topdiplomat i FN eller sukkersød influencer på sociale medier. Det følger også med, at publikum piber og hujer af ham, når han med et glimt i øjet og et smil på læben driller dem med deres værste rival, og det ved Kamil Grabara udmærket. Men for mig bliver alle grænser overskredet, når han og hans kæreste får dødstrusler, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Så er det tonedøvt og smagløst af en topchef i Galatasaray efterfølgende at spille med på spørgsmål om, hvorvidt det her er en sag for UEFA, at Grabara kalder det for et 'shit hole' efter kampen på Instagram, og så i øvrigt retter sig selv. Anklag mig gerne for altid at stå på spillernes side, men der er slet, slet ikke proportioner i magtanvendelsen her, når Galatasaray positionerer sig om offeret.
Troels Bager Thøgersen peger afslutningsvist på, at Kamil Grabaras personlighed er med til at give mere kolorit til en fodboldverden, hvor spillerne ofte udtaler sig i mere klichéfyldte vendinger.
– Jeg siger bestemt ikke, man bare har carte blanche som spiller til at gøre og sige alt uden konsekvenser.
– Selvfølgelig får man en verbal skidtspand hældt ud over sig, hvis man spiller på rivaliseringer så intense som dem mellem Galatasaray og Fenerbahce, og for den sags skyld hjemme i Superligaen. Men jeg kommer altså ikke til at efterlyse mere lukkethed og flere renskurede, pletfri personligheder i professionel fodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Tipsbladet talte i går med en ekspert i tyrkisk fodbold om Galatasaray-tilhængernes vrede mod Kamil Grabara. Det interview kan læses HER.
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Froholdt på tavlen i storkamp
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
I chok: Har aldrig set lignende
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL