Sagen om Kamil Grabaras stikpille til Galatasarays fans har fredag taget en ny drejning, idet den tyrkiske klubs præsident har indikeret, at man potentielt vil klage til Uefa over FC København-stjernens opslag på Instagram.
– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, har Galatasaray-præsident Dursun Özbek udtalt, ifølge flere tyrkiske medier.
Men i stedet for at være vred over Kamil Grabaras stikpille burde Galatasarays præsident i stedet fokusere på det faktum, at den tyrkiske klubs egne fans har sendt dødstrusler til FC Københavns målmand. Sådan lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør på Tipsbladets papirudgave.
– Man må ikke true andre mennesker med vold og drab. Punktum. Og det burde Galatasaray sætte foran alt andet, inklusiv hvad Kamil Grabara har sagt før kampen i Istanbul, og det han skrev på Instagram, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Chefredaktøren vil ikke lægge skjul på, at Kamil Grabara ofte kommer i modvind, fordi FC København-stjernen har en tendens til at have 'snuden langt fremme', som Jacob Neestrup tidligere har formuleret det.
– Kamil Grabara får aldrig en karriere som topdiplomat i FN eller sukkersød influencer på sociale medier. Det følger også med, at publikum piber og hujer af ham, når han med et glimt i øjet og et smil på læben driller dem med deres værste rival, og det ved Kamil Grabara udmærket. Men for mig bliver alle grænser overskredet, når han og hans kæreste får dødstrusler, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Så er det tonedøvt og smagløst af en topchef i Galatasaray efterfølgende at spille med på spørgsmål om, hvorvidt det her er en sag for UEFA, at Grabara kalder det for et 'shit hole' efter kampen på Instagram, og så i øvrigt retter sig selv. Anklag mig gerne for altid at stå på spillernes side, men der er slet, slet ikke proportioner i magtanvendelsen her, når Galatasaray positionerer sig om offeret.
Troels Bager Thøgersen peger afslutningsvist på, at Kamil Grabaras personlighed er med til at give mere kolorit til en fodboldverden, hvor spillerne ofte udtaler sig i mere klichéfyldte vendinger.
– Jeg siger bestemt ikke, man bare har carte blanche som spiller til at gøre og sige alt uden konsekvenser.
– Selvfølgelig får man en verbal skidtspand hældt ud over sig, hvis man spiller på rivaliseringer så intense som dem mellem Galatasaray og Fenerbahce, og for den sags skyld hjemme i Superligaen. Men jeg kommer altså ikke til at efterlyse mere lukkethed og flere renskurede, pletfri personligheder i professionel fodbold, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Tipsbladet talte i går med en ekspert i tyrkisk fodbold om Galatasaray-tilhængernes vrede mod Kamil Grabara. Det interview kan læses HER.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Kæmpe stjerne besøger København
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Pinligt! Danmark brænder på stribe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
Sverige skal til VM
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Italien under massivt pres
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
INTERVIEW