Trods positive tests: Ajax-trio er rejst til Danmark

Tre Ajax-spillere er rejst til Danmark mandag aften i håb om at komme i aktion mod FC Midtjylland – selvom de testede positiv for coronavirus mandag.



Ajax er ramt af et coronaudbrud i truppen forud for tirsdagens Champions League-kamp mod FC Midtjylland, og blot 17 af hollændernes spillere rejste i første omgang med til Danmark.

Men Ajax har ikke opgivet at få nogle af spillerne, der er testet positiv for coronavirussen i UEFA’s test, klar til kamp tirsdag aften.

Det skriver den hollandske avis Telegraaf, som skriver, at målmand André Onana samt offensivspillerne Ryan Gravenberch og Dusan Tadic landede i Danmark mandag aften i håb om, at de kan spille.

Læs også:Tidligere Hobro-profil rygtet til Chelsea: Det er sjovt

Trioen er også blevet testet igen og ventes at få svar på den test tirsdag. Hvis de tester negativ, skal UEFA og de danske myndigheder også give grønt lys til, at spillerne kan komme i aktion, og så kan de være med i kampen.

De tre spillere har ifølge Telegraaf haft coronavirus tidligere og har fået lov til at spille i Holland, og derfor var Ajax-cheftræner Erik ten Hag heller ikke med, at spillerne i første omgang ikke måtte rejse ind i Danmark.

– Vi har nogle spillere, som ikke må rejse ind i Danmark. Det er spillere, som gerne må spille i Holland, så det er lidt underligt, sagde træneren på et pressemøde mandag, før spillerne altså fik lov at rejse til Danmark.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Ajax

Til gengæld er midtbanespiller Davy Klaassen og reservekeeper Maarten Stekelenburg testet positive for første gang, og derfor er de blevet i Holland.

Kampen mellem FC Midtjylland og Ajax spilles klokken 21.00 på MCH Arena i Herning tirsdag aften. Midtjyderne jagter deres første point i gruppespillet. 

Læs også:Brian Priske selvsikker før CL-duel: Ajax får det svært
Læs også:Sisto før Ajax: Håber vi rammer det niveau som vi ved vi kan
Læs også:Ajax vil forsøge at få coronapositive spillere til Herning






LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jess Thorup indlagt

Færdig: Nu er han rejst til København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub