Ajax er ramt af et coronaudbrud i truppen forud for tirsdagens Champions League-kamp mod FC Midtjylland, og blot 17 af hollændernes spillere rejste i første omgang med til Danmark.
Men Ajax har ikke opgivet at få nogle af spillerne, der er testet positiv for coronavirussen i UEFA’s test, klar til kamp tirsdag aften.
Det skriver den hollandske avis Telegraaf, som skriver, at målmand André Onana samt offensivspillerne Ryan Gravenberch og Dusan Tadic landede i Danmark mandag aften i håb om, at de kan spille.
Læs også:Tidligere Hobro-profil rygtet til Chelsea: Det er sjovt
Trioen er også blevet testet igen og ventes at få svar på den test tirsdag. Hvis de tester negativ, skal UEFA og de danske myndigheder også give grønt lys til, at spillerne kan komme i aktion, og så kan de være med i kampen.
De tre spillere har ifølge Telegraaf haft coronavirus tidligere og har fået lov til at spille i Holland, og derfor var Ajax-cheftræner Erik ten Hag heller ikke med, at spillerne i første omgang ikke måtte rejse ind i Danmark.
– Vi har nogle spillere, som ikke må rejse ind i Danmark. Det er spillere, som gerne må spille i Holland, så det er lidt underligt, sagde træneren på et pressemøde mandag, før spillerne altså fik lov at rejse til Danmark.
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Ajax
Til gengæld er midtbanespiller Davy Klaassen og reservekeeper Maarten Stekelenburg testet positive for første gang, og derfor er de blevet i Holland.
Kampen mellem FC Midtjylland og Ajax spilles klokken 21.00 på MCH Arena i Herning tirsdag aften. Midtjyderne jagter deres første point i gruppespillet.
Læs også:Brian Priske selvsikker før CL-duel: Ajax får det svært
Læs også:Sisto før Ajax: Håber vi rammer det niveau som vi ved vi kan
Læs også:Ajax vil forsøge at få coronapositive spillere til Herning
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Sprudler i MLS
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
