Trods positive tests: Ajax-trio er rejst til Danmark

Tre Ajax-spillere er rejst til Danmark mandag aften i håb om at komme i aktion mod FC Midtjylland – selvom de testede positiv for coronavirus mandag.



Ajax er ramt af et coronaudbrud i truppen forud for tirsdagens Champions League-kamp mod FC Midtjylland, og blot 17 af hollændernes spillere rejste i første omgang med til Danmark.

Men Ajax har ikke opgivet at få nogle af spillerne, der er testet positiv for coronavirussen i UEFA’s test, klar til kamp tirsdag aften.

Det skriver den hollandske avis Telegraaf, som skriver, at målmand André Onana samt offensivspillerne Ryan Gravenberch og Dusan Tadic landede i Danmark mandag aften i håb om, at de kan spille.

Læs også:Tidligere Hobro-profil rygtet til Chelsea: Det er sjovt

Trioen er også blevet testet igen og ventes at få svar på den test tirsdag. Hvis de tester negativ, skal UEFA og de danske myndigheder også give grønt lys til, at spillerne kan komme i aktion, og så kan de være med i kampen.

De tre spillere har ifølge Telegraaf haft coronavirus tidligere og har fået lov til at spille i Holland, og derfor var Ajax-cheftræner Erik ten Hag heller ikke med, at spillerne i første omgang ikke måtte rejse ind i Danmark.

– Vi har nogle spillere, som ikke må rejse ind i Danmark. Det er spillere, som gerne må spille i Holland, så det er lidt underligt, sagde træneren på et pressemøde mandag, før spillerne altså fik lov at rejse til Danmark.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Ajax

Til gengæld er midtbanespiller Davy Klaassen og reservekeeper Maarten Stekelenburg testet positive for første gang, og derfor er de blevet i Holland.

Kampen mellem FC Midtjylland og Ajax spilles klokken 21.00 på MCH Arena i Herning tirsdag aften. Midtjyderne jagter deres første point i gruppespillet. 

Læs også:Brian Priske selvsikker før CL-duel: Ajax får det svært
Læs også:Sisto før Ajax: Håber vi rammer det niveau som vi ved vi kan
Læs også:Ajax vil forsøge at få coronapositive spillere til Herning






LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Stor nedtur for Superliga-komet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Medier jubler over USA’s nedtur

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Egypten

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Hvor er Kasper Dolberg?

Schweiz – Colombia

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status