Tuchel stikker til bænket Lukaku

Thomas Tuchel måtte efter 2-0-sejren over Lille forklare fravalget af Romelu Lukaku. Ifølge Chelsea-bossen har belgieren ikke været i stand til at levere den nødvendige intensitet på det seneste.



Romelu Lukaku har været en udskældt herre efter sin retur til Chelsea, og i tirsdagens Champions League-ottendedelsfinale sad den belgiske angriber så på bænken fra første til sidste fløjt. 

Bænkpladsen kom i kølvandet på lørdagens skrækkamp mod Crystal Palace, hvor Romelu Lukaku satte en skidt Premier League-rekord ved blot at røre bolden syv gange i hele kampen. Denne opsigtsvækkende statistik har i den grad bragt Lukaku i fokus i de seneste dage, og ifølge Chelsea-cheftræner Thomas Tuchel var dette en af årsagerne til, at belgieren ikke skulle spille mod Lille. 

– Dette var ikke det rette øjeblik efter kampen, hvor alle var fokuseret på de få boldberøringer, han havde, i forhold til at kaste ham direkte tilbage i ilden. Det var et øjeblik til at tage et skridt tilbage. Det var vores beslutning, og du kan tydeligt se, at selvom vi hentede en stærk sejr, så handler nærmest alle spørgsmålene om Romelu. Der er et kæmpe fokus, lød det således, ifølge Daily Mail, fra Thomas Tuchel. 

– Der er ni andre spillere, der ikke spillede, og vi må aldrig glemme, at det her er en holdsport. Jeg tror, at han var træt, en smule udmattet. Der har været mange kampe og meget rejseaktivitet, ligesom nogle af de andre spillere. I dag var vores fokus på intensitet og højt tempo, hårdt arbejde i forhold til at vinde kampen tilbage. Vi ville levere et intenst holdarbejde, og det har Romelu haft svært ved at levere i de seneste kampe. Det er det, jeg mener, når jeg siger, at han er træt. Ikke bare fysisk, men også mentalt træt.

Chelsea vandt kampen mod Lille med 2-0 efter scoringer af Kai Havertz og Christian Pulisic. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’