Manchester Citys Kyle Walker har i denne sæson oplevet at være fravalgt, da manager Pep Guardiola gik over til at spille med John Stones i en hybridrolle på højrebacken i stedet for ham.
Det betød, at Walker kun kom til at spille med i fire ud af 11 kampe i to måneder, hvor den første kamp var tilbage i slutningen af februar i 4-1-sejren over Bournemouth. Det var noget, som ikke var rart for den fravalgte landsholdsback. Det fortæller han til Sky Sports.
– Gjorde det ondt? Selvfølgelig gjorde det det. Jeg kan ikke lyve og sige, at det ikke gjorde ondt. Man begynder at tvivle på sig selv, lyder det fra ham.
Han kan dog se tilbage på, at han igen har fået chancen, og i den første semifinale mod Real Madrid, hvor han havde til opgave med sin hurtighed at dæmme op for Vinicius Juniors farlighed. Onsdag venter der en ny kamp i den anden semifinale, hvor det nu er med City på hjemmebane.
Walker kan dog også se tilbage på en tid i klubben, hvor han kan se, at Pep Guardiola har stor betydning for ham.
– Nogle gange er man ikke altid enig i visse meninger inden for fodbold, men det, han har gjort for mig og for Man City i de sidste seks år, har været intet mindre end fantastisk. Han er min chef, og jeg er en af kaptajnerne. Jeg skulle sørge for, at min skuffelse ikke blev vist på holdet, siger han og fortsætter:
– Jeg var nødt til at reagere som en professionel. Jeg var nødt til at vende tilbage til grundlæggende, til det, jeg er god til, og det, han købte mig for, og bevise at han tog fejl. Det er det, jeg har gjort, lyder det fra Kyle Walker.
Han kom til Manchester City fra Tottenham i 2017, og han har siden spillet i alt 248 kampe for dem og vundet fire mesterskaber.
Pep Guardiola kom til året før, og han mener ikke, at denne sæson vil ændre på hans eftermæle, som han allerede mener er exceptionelt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
De er færdige i 1. division
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT