Tvivlede på sig selv: Pep-fravalg gjorde ondt

Kyle Walker har i en periode i denne sæson måtte se en del med fra den forkerte side af sidelinjen.



Manchester Citys Kyle Walker har i denne sæson oplevet at være fravalgt, da manager Pep Guardiola gik over til at spille med John Stones i en hybridrolle på højrebacken i stedet for ham.

Det betød, at Walker kun kom til at spille med i fire ud af 11 kampe i to måneder, hvor den første kamp var tilbage i slutningen af februar i 4-1-sejren over Bournemouth. Det var noget, som ikke var rart for den fravalgte landsholdsback. Det fortæller han til Sky Sports.

– Gjorde det ondt? Selvfølgelig gjorde det det. Jeg kan ikke lyve og sige, at det ikke gjorde ondt. Man begynder at tvivle på sig selv, lyder det fra ham.

Han kan dog se tilbage på, at han igen har fået chancen, og i den første semifinale mod Real Madrid, hvor han havde til opgave med sin hurtighed at dæmme op for Vinicius Juniors farlighed. Onsdag venter der en ny kamp i den anden semifinale, hvor det nu er med City på hjemmebane.

Walker kan dog også se tilbage på en tid i klubben, hvor han kan se, at Pep Guardiola har stor betydning for ham.

– Nogle gange er man ikke altid enig i visse meninger inden for fodbold, men det, han har gjort for mig og for Man City i de sidste seks år, har været intet mindre end fantastisk. Han er min chef, og jeg er en af kaptajnerne. Jeg skulle sørge for, at min skuffelse ikke blev vist på holdet, siger han og fortsætter:

– Jeg var nødt til at reagere som en professionel. Jeg var nødt til at vende tilbage til grundlæggende, til det, jeg er god til, og det, han købte mig for, og bevise at han tog fejl. Det er det, jeg har gjort, lyder det fra Kyle Walker.

Han kom til Manchester City fra Tottenham i 2017, og han har siden spillet i alt 248 kampe for dem og vundet fire mesterskaber.

Pep Guardiola kom til året før, og han mener ikke, at denne sæson vil ændre på hans eftermæle, som han allerede mener er exceptionelt. Læs mere om det her.



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC København – Sønderjyske

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano