Manchester Citys Kyle Walker har i denne sæson oplevet at være fravalgt, da manager Pep Guardiola gik over til at spille med John Stones i en hybridrolle på højrebacken i stedet for ham.
Det betød, at Walker kun kom til at spille med i fire ud af 11 kampe i to måneder, hvor den første kamp var tilbage i slutningen af februar i 4-1-sejren over Bournemouth. Det var noget, som ikke var rart for den fravalgte landsholdsback. Det fortæller han til Sky Sports.
– Gjorde det ondt? Selvfølgelig gjorde det det. Jeg kan ikke lyve og sige, at det ikke gjorde ondt. Man begynder at tvivle på sig selv, lyder det fra ham.
Han kan dog se tilbage på, at han igen har fået chancen, og i den første semifinale mod Real Madrid, hvor han havde til opgave med sin hurtighed at dæmme op for Vinicius Juniors farlighed. Onsdag venter der en ny kamp i den anden semifinale, hvor det nu er med City på hjemmebane.
Walker kan dog også se tilbage på en tid i klubben, hvor han kan se, at Pep Guardiola har stor betydning for ham.
– Nogle gange er man ikke altid enig i visse meninger inden for fodbold, men det, han har gjort for mig og for Man City i de sidste seks år, har været intet mindre end fantastisk. Han er min chef, og jeg er en af kaptajnerne. Jeg skulle sørge for, at min skuffelse ikke blev vist på holdet, siger han og fortsætter:
– Jeg var nødt til at reagere som en professionel. Jeg var nødt til at vende tilbage til grundlæggende, til det, jeg er god til, og det, han købte mig for, og bevise at han tog fejl. Det er det, jeg har gjort, lyder det fra Kyle Walker.
Han kom til Manchester City fra Tottenham i 2017, og han har siden spillet i alt 248 kampe for dem og vundet fire mesterskaber.
Pep Guardiola kom til året før, og han mener ikke, at denne sæson vil ændre på hans eftermæle, som han allerede mener er exceptionelt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit