Manchester Citys Kyle Walker har i denne sæson oplevet at være fravalgt, da manager Pep Guardiola gik over til at spille med John Stones i en hybridrolle på højrebacken i stedet for ham.
Det betød, at Walker kun kom til at spille med i fire ud af 11 kampe i to måneder, hvor den første kamp var tilbage i slutningen af februar i 4-1-sejren over Bournemouth. Det var noget, som ikke var rart for den fravalgte landsholdsback. Det fortæller han til Sky Sports.
– Gjorde det ondt? Selvfølgelig gjorde det det. Jeg kan ikke lyve og sige, at det ikke gjorde ondt. Man begynder at tvivle på sig selv, lyder det fra ham.
Han kan dog se tilbage på, at han igen har fået chancen, og i den første semifinale mod Real Madrid, hvor han havde til opgave med sin hurtighed at dæmme op for Vinicius Juniors farlighed. Onsdag venter der en ny kamp i den anden semifinale, hvor det nu er med City på hjemmebane.
Walker kan dog også se tilbage på en tid i klubben, hvor han kan se, at Pep Guardiola har stor betydning for ham.
– Nogle gange er man ikke altid enig i visse meninger inden for fodbold, men det, han har gjort for mig og for Man City i de sidste seks år, har været intet mindre end fantastisk. Han er min chef, og jeg er en af kaptajnerne. Jeg skulle sørge for, at min skuffelse ikke blev vist på holdet, siger han og fortsætter:
– Jeg var nødt til at reagere som en professionel. Jeg var nødt til at vende tilbage til grundlæggende, til det, jeg er god til, og det, han købte mig for, og bevise at han tog fejl. Det er det, jeg har gjort, lyder det fra Kyle Walker.
Han kom til Manchester City fra Tottenham i 2017, og han har siden spillet i alt 248 kampe for dem og vundet fire mesterskaber.
Pep Guardiola kom til året før, og han mener ikke, at denne sæson vil ændre på hans eftermæle, som han allerede mener er exceptionelt. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW