Andreas Cornelius havde på forhånd udråbt Trabzonspor til at være favoritter, men i tirsdagens playoff-brag i Parken var de tyrkiske mestre på hælene i store dele af opgøret mod FC København.
Et afrettet langskud fra Tasos Bakasetas i slutfasen betød dog, at Trabzonspor kunne nøjes med et 2-1-nederlag, og i den tyrkiske presse er man nu optimistisk i forhold til at komme i Champions League-gruppespillet.
Mediet Fanatik peger således på, at nyindkøbet Marc Bartra gjorde en stor forskel for Trabzonspors, da den tidligere Barcelona-spiller kom på banen til sin debut efter 56 minutter.
– Målet efter ni minutter kom efter dynamisk presspil og pasningsspil. Vi har ikke et hold, der har nået det niveau her i begyndelsen af sæsonen. Thorup valgte nok denne tilgang efter at have analyseret Trabzonspors vanskeligheder mod velorganiserede hold i ligaen. Hans 4-5-1-formation fungerede godt i første halvleg, hvor de formåede at forhindre modstanderen, der manglede Visca, fra at komme igennem med lange tværafleveringer. Trezeguet og Kouassi blev aldrig sat ordentligt i scene. De fik også dirigeret vores kantspillere indad. Det udviklede sig til at blive en lås, der var vanskelig at dirke op, skriver Fanatik om tirsdagens opgør.
Fanatik peger dog, at indskiftningen af Djaniny i pausen viste sig som en succes, samt at Bartra viste sig som en leder, da spanieren kom på banen. Disse to spillere skabte problemer for FC København, skriver Fanatik.
Ifølge Fanatik er det afgørende for Trabzonspor at spille med tålmodighed i returkampen i Tyrkiet i næste uge, hvor Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen forventes at hæve niveauet markant. For Trabzonspor bliver det afgørende med dynamiske præstationer fra midtbanespillerne Ömür og Bakasetas i hele kampen, skriver Fanatik.
2-0-målet kort efter pausen var en kold spand vand i hovedet på Trabzonspor, men den sene reducering betyder, at der nu er tyrkisk optimisme inden returkampen.
– Med skuddet, der ramte en forsvarsspiller og røg i mål efter 79 minutter, fik vi det resultat, der betyder, at vi det mindste kan håbe på at gå videre. Det bliver selvfølgelig ikke nemt, men hvis vi kan udvise tålmodighed, entusiasme, disciplin og vilje, så er København ikke et hold, som Trabzonspor ikke kan slå ud, på trods af dette resultat, skriver Fanatik.
Afslutningsvist peger Fanatik på, at cheftræner Abdullah Avcı ikke ramte plet med sin startopstilling, mens målscoreren Bakasetas hyldes for at være en spiller med internationalt format.
På mediet CNN Türk kritiseres Andreas Cornelius for at have en 'ineffektiv' aften, hvor den danske angriber blev holdt i kort snor af FC Københavns forsvar.
Til gengæld roses de to nye spillere Marc Bartra og Enis Bardhi, som begge er hentet i spansk fodbold, for at bringe liv i kampen, da de kom på banen kort efter pausen. Samtidig kritiseres Trabzonspor-cheftræner Abdullah Avcı for valget af Kouassi på højrekanten, idet ivorianeren skuffede.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Tullberg tror på overraskelsen
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Sænker prisen mod Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER