Tyrkisk ros til Thorup: Havde luret Trabzonspor

Med Tasos Bakasetas' afrettede mål efter 79 minutter er der i tyrkiske medier optimisme på Trabzonspors vegne inden næste uges returkamp mod FC København i Champions League-kvalifikationen.



Andreas Cornelius havde på forhånd udråbt Trabzonspor til at være favoritter, men i tirsdagens playoff-brag i Parken var de tyrkiske mestre på hælene i store dele af opgøret mod FC København. 

Et afrettet langskud fra Tasos Bakasetas i slutfasen betød dog, at Trabzonspor kunne nøjes med et 2-1-nederlag, og i den tyrkiske presse er man nu optimistisk i forhold til at komme i Champions League-gruppespillet. 

Mediet Fanatik peger således på, at nyindkøbet Marc Bartra gjorde en stor forskel for Trabzonspors, da den tidligere Barcelona-spiller kom på banen til sin debut efter 56 minutter. 

– Målet efter ni minutter kom efter dynamisk presspil og pasningsspil. Vi har ikke et hold, der har nået det niveau her i begyndelsen af sæsonen. Thorup valgte nok denne tilgang efter at have analyseret Trabzonspors vanskeligheder mod velorganiserede hold i ligaen. Hans 4-5-1-formation fungerede godt i første halvleg, hvor de formåede at forhindre modstanderen, der manglede Visca, fra at komme igennem med lange tværafleveringer. Trezeguet og Kouassi blev aldrig sat ordentligt i scene. De fik også dirigeret vores kantspillere indad. Det udviklede sig til at blive en lås, der var vanskelig at dirke op, skriver Fanatik om tirsdagens opgør. 

Fanatik peger dog, at indskiftningen af Djaniny i pausen viste sig som en succes, samt at Bartra viste sig som en leder, da spanieren kom på banen. Disse to spillere skabte problemer for FC København, skriver Fanatik. 

Ifølge Fanatik er det afgørende for Trabzonspor at spille med tålmodighed i returkampen i Tyrkiet i næste uge, hvor Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen forventes at hæve niveauet markant. For Trabzonspor bliver det afgørende med dynamiske præstationer fra midtbanespillerne Ömür og Bakasetas i hele kampen, skriver Fanatik. 

2-0-målet kort efter pausen var en kold spand vand i hovedet på Trabzonspor, men den sene reducering betyder, at der nu er tyrkisk optimisme inden returkampen. 

– Med skuddet, der ramte en forsvarsspiller og røg i mål efter 79 minutter, fik vi det resultat, der betyder, at vi det mindste kan håbe på at gå videre. Det bliver selvfølgelig ikke nemt, men hvis vi kan udvise tålmodighed, entusiasme, disciplin og vilje, så er København ikke et hold, som Trabzonspor ikke kan slå ud, på trods af dette resultat, skriver Fanatik. 

Afslutningsvist peger Fanatik på, at cheftræner Abdullah Avcı ikke ramte plet med sin startopstilling, mens målscoreren Bakasetas hyldes for at være en spiller med internationalt format. 

På mediet CNN Türk kritiseres Andreas Cornelius for at have en 'ineffektiv' aften, hvor den danske angriber blev holdt i kort snor af FC Københavns forsvar. 

Til gengæld roses de to nye spillere Marc Bartra og Enis Bardhi, som begge er hentet i spansk fodbold, for at bringe liv i kampen, da de kom på banen kort efter pausen. Samtidig kritiseres Trabzonspor-cheftræner Abdullah Avcı for valget af Kouassi på højrekanten, idet ivorianeren skuffede. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Sønderjyske sælger profil

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Scorer heftig lønstigning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Frankrig – Marokko

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job