Tyrkisk ros til Thorup: Havde luret Trabzonspor

Med Tasos Bakasetas' afrettede mål efter 79 minutter er der i tyrkiske medier optimisme på Trabzonspors vegne inden næste uges returkamp mod FC København i Champions League-kvalifikationen.



Andreas Cornelius havde på forhånd udråbt Trabzonspor til at være favoritter, men i tirsdagens playoff-brag i Parken var de tyrkiske mestre på hælene i store dele af opgøret mod FC København. 

Et afrettet langskud fra Tasos Bakasetas i slutfasen betød dog, at Trabzonspor kunne nøjes med et 2-1-nederlag, og i den tyrkiske presse er man nu optimistisk i forhold til at komme i Champions League-gruppespillet. 

Mediet Fanatik peger således på, at nyindkøbet Marc Bartra gjorde en stor forskel for Trabzonspors, da den tidligere Barcelona-spiller kom på banen til sin debut efter 56 minutter. 

– Målet efter ni minutter kom efter dynamisk presspil og pasningsspil. Vi har ikke et hold, der har nået det niveau her i begyndelsen af sæsonen. Thorup valgte nok denne tilgang efter at have analyseret Trabzonspors vanskeligheder mod velorganiserede hold i ligaen. Hans 4-5-1-formation fungerede godt i første halvleg, hvor de formåede at forhindre modstanderen, der manglede Visca, fra at komme igennem med lange tværafleveringer. Trezeguet og Kouassi blev aldrig sat ordentligt i scene. De fik også dirigeret vores kantspillere indad. Det udviklede sig til at blive en lås, der var vanskelig at dirke op, skriver Fanatik om tirsdagens opgør. 

Fanatik peger dog, at indskiftningen af Djaniny i pausen viste sig som en succes, samt at Bartra viste sig som en leder, da spanieren kom på banen. Disse to spillere skabte problemer for FC København, skriver Fanatik. 

Ifølge Fanatik er det afgørende for Trabzonspor at spille med tålmodighed i returkampen i Tyrkiet i næste uge, hvor Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen forventes at hæve niveauet markant. For Trabzonspor bliver det afgørende med dynamiske præstationer fra midtbanespillerne Ömür og Bakasetas i hele kampen, skriver Fanatik. 

2-0-målet kort efter pausen var en kold spand vand i hovedet på Trabzonspor, men den sene reducering betyder, at der nu er tyrkisk optimisme inden returkampen. 

– Med skuddet, der ramte en forsvarsspiller og røg i mål efter 79 minutter, fik vi det resultat, der betyder, at vi det mindste kan håbe på at gå videre. Det bliver selvfølgelig ikke nemt, men hvis vi kan udvise tålmodighed, entusiasme, disciplin og vilje, så er København ikke et hold, som Trabzonspor ikke kan slå ud, på trods af dette resultat, skriver Fanatik. 

Afslutningsvist peger Fanatik på, at cheftræner Abdullah Avcı ikke ramte plet med sin startopstilling, mens målscoreren Bakasetas hyldes for at være en spiller med internationalt format. 

På mediet CNN Türk kritiseres Andreas Cornelius for at have en 'ineffektiv' aften, hvor den danske angriber blev holdt i kort snor af FC Københavns forsvar. 

Til gengæld roses de to nye spillere Marc Bartra og Enis Bardhi, som begge er hentet i spansk fodbold, for at bringe liv i kampen, da de kom på banen kort efter pausen. Samtidig kritiseres Trabzonspor-cheftræner Abdullah Avcı for valget af Kouassi på højrekanten, idet ivorianeren skuffede. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Højlund står til at slå personlige rekorder



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Mourinho tog røven på Zeca



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chido Obi nomineret til pris

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

I svime over Filip Jørgensen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

De danske kvinder tager førstepladsen

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM ansætter ny topboss

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

‘Tottenham er i overhængende fare’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup