Tyrkisk ros til Thorup: Havde luret Trabzonspor

Med Tasos Bakasetas' afrettede mål efter 79 minutter er der i tyrkiske medier optimisme på Trabzonspors vegne inden næste uges returkamp mod FC København i Champions League-kvalifikationen.



Andreas Cornelius havde på forhånd udråbt Trabzonspor til at være favoritter, men i tirsdagens playoff-brag i Parken var de tyrkiske mestre på hælene i store dele af opgøret mod FC København. 

Et afrettet langskud fra Tasos Bakasetas i slutfasen betød dog, at Trabzonspor kunne nøjes med et 2-1-nederlag, og i den tyrkiske presse er man nu optimistisk i forhold til at komme i Champions League-gruppespillet. 

Mediet Fanatik peger således på, at nyindkøbet Marc Bartra gjorde en stor forskel for Trabzonspors, da den tidligere Barcelona-spiller kom på banen til sin debut efter 56 minutter. 

– Målet efter ni minutter kom efter dynamisk presspil og pasningsspil. Vi har ikke et hold, der har nået det niveau her i begyndelsen af sæsonen. Thorup valgte nok denne tilgang efter at have analyseret Trabzonspors vanskeligheder mod velorganiserede hold i ligaen. Hans 4-5-1-formation fungerede godt i første halvleg, hvor de formåede at forhindre modstanderen, der manglede Visca, fra at komme igennem med lange tværafleveringer. Trezeguet og Kouassi blev aldrig sat ordentligt i scene. De fik også dirigeret vores kantspillere indad. Det udviklede sig til at blive en lås, der var vanskelig at dirke op, skriver Fanatik om tirsdagens opgør. 

Fanatik peger dog, at indskiftningen af Djaniny i pausen viste sig som en succes, samt at Bartra viste sig som en leder, da spanieren kom på banen. Disse to spillere skabte problemer for FC København, skriver Fanatik. 

Ifølge Fanatik er det afgørende for Trabzonspor at spille med tålmodighed i returkampen i Tyrkiet i næste uge, hvor Andreas Cornelius og Jens Stryger Larsen forventes at hæve niveauet markant. For Trabzonspor bliver det afgørende med dynamiske præstationer fra midtbanespillerne Ömür og Bakasetas i hele kampen, skriver Fanatik. 

2-0-målet kort efter pausen var en kold spand vand i hovedet på Trabzonspor, men den sene reducering betyder, at der nu er tyrkisk optimisme inden returkampen. 

– Med skuddet, der ramte en forsvarsspiller og røg i mål efter 79 minutter, fik vi det resultat, der betyder, at vi det mindste kan håbe på at gå videre. Det bliver selvfølgelig ikke nemt, men hvis vi kan udvise tålmodighed, entusiasme, disciplin og vilje, så er København ikke et hold, som Trabzonspor ikke kan slå ud, på trods af dette resultat, skriver Fanatik. 

Afslutningsvist peger Fanatik på, at cheftræner Abdullah Avcı ikke ramte plet med sin startopstilling, mens målscoreren Bakasetas hyldes for at være en spiller med internationalt format. 

På mediet CNN Türk kritiseres Andreas Cornelius for at have en 'ineffektiv' aften, hvor den danske angriber blev holdt i kort snor af FC Københavns forsvar. 

Til gengæld roses de to nye spillere Marc Bartra og Enis Bardhi, som begge er hentet i spansk fodbold, for at bringe liv i kampen, da de kom på banen kort efter pausen. Samtidig kritiseres Trabzonspor-cheftræner Abdullah Avcı for valget af Kouassi på højrekanten, idet ivorianeren skuffede. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Norwich har budt på stor dansk profil

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Brøndby har IKKE budt

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans

FC København byder på kantspiller

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham