Var det noget, United? Håland har frikøbsklausul

Erling Braut Håland har efter sigende en klausul i sin kontrakt med Dortmund, der gør, at han kan gennemtvinge et skifte væk fra klubben i sommeren 2022, hvis han ønsker det.



19-årige Erling Braut Håland blev rygtet gevaldigt til Manchester United, inden det kom frem, at han havde gennemført et skifte til den tyske storklub, Borussia Dortmund. 

Det skifte kom oven på en fremragende sæson hos RB Salzburg, hvor nordmanden havde lavet hele 28 mål i den første halvdel af den indeværende sæson. 

Manchester United ønskede angiveligt ikke at møde diverse krav, som blev stillet af Hålands agent, den iskolde Mino Raiola, der også er agent for Paul Pogba, der er genstand for stor frustration blandt United-fans. 

Spørger man det tyske medie Sport Bild, så kan Manchester United inden for 1,5 år dog købe Håland, såfremt de og spilleren ønsker. 

Mediet melder, at der er en klausul i teenagerens kontrakt, der gør, at han ville kunne gennemtvinge et exit i slutningen af 2021/22-sæsonen – uden Dortmund ville kunne gøre noget som helst ved det. 

I samme ombæring skriver Sport Bild, at Mario Götze havde en lignende klausul i sin kontrakt med Dortmund inden han skiftede til Bayern München i 2016. 

Haaland, der kan få sin debut for Dortmund mod Augsburg den 18. januar, har en kontrakt med klubben indtil sommeren 2024. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Arsenal er i Champions League-finalen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millionregn over ‘PC’

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bo Svensson med hård kritik

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk