FC København har ambitioner om at spille i Europa hvert år og måle sig med de bedste.
Og det får de så sandelig lov til dette efterår, hvor deres Champions League-pulje byder på et hav af drabelige opgør mod nogle af verdens bedste fodboldklubber.
Man har allerede fået et enkelt point mod Galatasaray på udebane, mens Bayern München og Manchester United venter som puljens øvrige modstandere. Det er noget af en mundfuld, men alligevel er der tro på FC København fra visse del af verden.
Et af de steder er i Slovakiet.
– Det vil blive svært for FC København, men de har allerede besejret hård modstand i kvalifikationsrunderne, hvor de også har vist, at de besidder stor kvalitet. Vavro er der, og hvis hele holdet er i god form, så kan de også overraske og gå videre fra gruppen, spår den slovakiske fodboldekspert Stanislav Angelovič i et interview med TVNOVINY.sk.
Stanislav Angelovič er en tidligere professionel fodboldspiller fra Slovakiet, der har sat sig for at vurdere chancerne for, at de slovakiske spillere i årets Champions League går hele vejen.
Selvom han godt kan se FC København gå videre fra puljen, så har han trods alt mere fidus til andre mandskaber. Milan Skriniars PSG og i særdeleshed Stanislav Lobotkas Napoli.
– Jeg favoriserer Napoli til titlen. Deres hold er sammenspillet og motiveret efter sidste sæsons succes, selvom de ikke har fået verdens bedste start i ligaen. For et par måneder siden ville jeg nok have sagt PSG, men vi har bare set et stort jordskælv i klubben denne sommer, hvor kun Mbappé er tilbage, lyder det fra Stanislav Angelovič.
Napoli sejrede med 2-1 i deres første Champions League-kamp mod Braga. Real Madrid og Union Berlin er gruppens øvrige deltagere. PSG kom også planmæssigt fra start med en 2-0-sejr over Dortmund i en gruppe, der også indeholder AC Milan og Newcastle.
Hvad angår FC København bliver de tryktestet i de kommende uger, hvor man foruden at spille Superliga og pokalfodbold, også skal møde Bayern München og Manchester United to gange hver, inden man lukker ballet den 12. december mod Galatasaray.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED