FC København har ambitioner om at spille i Europa hvert år og måle sig med de bedste.
Og det får de så sandelig lov til dette efterår, hvor deres Champions League-pulje byder på et hav af drabelige opgør mod nogle af verdens bedste fodboldklubber.
Man har allerede fået et enkelt point mod Galatasaray på udebane, mens Bayern München og Manchester United venter som puljens øvrige modstandere. Det er noget af en mundfuld, men alligevel er der tro på FC København fra visse del af verden.
Et af de steder er i Slovakiet.
– Det vil blive svært for FC København, men de har allerede besejret hård modstand i kvalifikationsrunderne, hvor de også har vist, at de besidder stor kvalitet. Vavro er der, og hvis hele holdet er i god form, så kan de også overraske og gå videre fra gruppen, spår den slovakiske fodboldekspert Stanislav Angelovič i et interview med TVNOVINY.sk.
Stanislav Angelovič er en tidligere professionel fodboldspiller fra Slovakiet, der har sat sig for at vurdere chancerne for, at de slovakiske spillere i årets Champions League går hele vejen.
Selvom han godt kan se FC København gå videre fra puljen, så har han trods alt mere fidus til andre mandskaber. Milan Skriniars PSG og i særdeleshed Stanislav Lobotkas Napoli.
– Jeg favoriserer Napoli til titlen. Deres hold er sammenspillet og motiveret efter sidste sæsons succes, selvom de ikke har fået verdens bedste start i ligaen. For et par måneder siden ville jeg nok have sagt PSG, men vi har bare set et stort jordskælv i klubben denne sommer, hvor kun Mbappé er tilbage, lyder det fra Stanislav Angelovič.
Napoli sejrede med 2-1 i deres første Champions League-kamp mod Braga. Real Madrid og Union Berlin er gruppens øvrige deltagere. PSG kom også planmæssigt fra start med en 2-0-sejr over Dortmund i en gruppe, der også indeholder AC Milan og Newcastle.
Hvad angår FC København bliver de tryktestet i de kommende uger, hvor man foruden at spille Superliga og pokalfodbold, også skal møde Bayern München og Manchester United to gange hver, inden man lukker ballet den 12. december mod Galatasaray.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM