Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu

Martin Vingaard og Jesper Jørgensen er gamle holdkammerater og fik hilst på hinanden efter kampen. Der var ingen drillerier – endnu.



0-0 var den triste udgang på aftenens langgaber af en Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Club Brugge. Gæsternes ene dansker Jesper Jørgensen var skadet, men var taget med til Danmark for at hilse på sine landsmænd, og især Martin Vingaard som han har spillet sammen med i Esbjerg.

De to fik sig en sludder efter kampen, men efter en nulløsning havde ingen af de to håneretten på hånden.

– Indtil på tirsdag er der vist ingen, der har håneret. Der får vi en spændende kamp igen, hvor alt er åbent. 0-0 er selvfølgelig et resultat, hvor det havde været rart, hvis vi havde scoret, men omvendt var det også ærgerligt, hvis de havde lavet et mål. Der er stadig masser af muligheder for at gå videre, siger Vingaard til tipsbladet.dk og analyserer kampens forløb.

– Det er en meget taktisk kamp, og det var tydelig at se, at Brugge var kommet for en ting, og det var at holde nullet og være heldig at score på en dødbold, og det var vi ikke dygtige nok til atåbne op for. I og med de går så langt tilbage, skal vi åbne en jerntung defensiv. Det kunne vi desværre ikke i dag. Vi har enkelte situationer, hvor vi kommer til baglinjen, og det er en af måderne at gøre det på, men det blev en chancefattig kamp, hvor det er nødvendigt at få scoret på en dødbold eller lignende. Det gjorde vi desværre heller ikke i dag, siger Vingaard.

Martin Vingaard startede på bænken, men kom banen efter 70 minutter af aftenens kamp. Han formåede dog ikke at ændre kampens forløb.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

FC København interesseret i Jonas Kersken



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Han er VM’s bedste spiller

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Randers FC – Silkeborg IF

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Her er VM-turneringens hold