Vingaard: Håneretten er ikke uddelt endnu

Martin Vingaard og Jesper Jørgensen er gamle holdkammerater og fik hilst på hinanden efter kampen. Der var ingen drillerier – endnu.



0-0 var den triste udgang på aftenens langgaber af en Champions League-kvalifikationskamp mellem FC København og Club Brugge. Gæsternes ene dansker Jesper Jørgensen var skadet, men var taget med til Danmark for at hilse på sine landsmænd, og især Martin Vingaard som han har spillet sammen med i Esbjerg.

De to fik sig en sludder efter kampen, men efter en nulløsning havde ingen af de to håneretten på hånden.

– Indtil på tirsdag er der vist ingen, der har håneret. Der får vi en spændende kamp igen, hvor alt er åbent. 0-0 er selvfølgelig et resultat, hvor det havde været rart, hvis vi havde scoret, men omvendt var det også ærgerligt, hvis de havde lavet et mål. Der er stadig masser af muligheder for at gå videre, siger Vingaard til tipsbladet.dk og analyserer kampens forløb.

– Det er en meget taktisk kamp, og det var tydelig at se, at Brugge var kommet for en ting, og det var at holde nullet og være heldig at score på en dødbold, og det var vi ikke dygtige nok til atåbne op for. I og med de går så langt tilbage, skal vi åbne en jerntung defensiv. Det kunne vi desværre ikke i dag. Vi har enkelte situationer, hvor vi kommer til baglinjen, og det er en af måderne at gøre det på, men det blev en chancefattig kamp, hvor det er nødvendigt at få scoret på en dødbold eller lignende. Det gjorde vi desværre heller ikke i dag, siger Vingaard.

Martin Vingaard startede på bænken, men kom banen efter 70 minutter af aftenens kamp. Han formåede dog ikke at ændre kampens forløb.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent