Begyndte at tude efter danske klø: Forstår intet

Silkeborg IF slagtede for anden torsdag i træk FCSB i Conference League. Dette nederlag blev for meget for keeper Stefan Tarnovanu, der begyndte at tude under kampen.



Fodbold er følelser, lyder det af og til, og for FCSB-keeper Stefan Tarnovanu løb følelserne af med, da den rumænske klub for anden torsdag i træk blev lammetævet af Silkeborg IF. 

5-0 i Silkeborg, og torsdag aften så 5-0 i Bukarest.

Da Sebastian Jørgensen med 20 minutter igen af opgøret sparkede mål nummer fem i kassen, blev det for meget for Stefan Tarnovanu, der med bævrende underlæbe begyndte at tude, inden han fik samlet sig og spillet kampen til ende.

Efterfølgende kunne han fortælle, at det bare gjorde ondt, at holdet var så ringe, som det var.

– Jeg forstår det ikke. Det var en magtdemonstration af fodbold i dag såvel som sidst. 10 mål i to kampe… Det er første gang, jeg har oplevet det, og nu skal vi komme videre fra det på en måde. Vi skal have en sejr i ligaen og forsøge at slette denne følelse af skam.

– Det er jo en katastrofe. Skuffelse og frustration. De var bedre end os på alle parametre, og jeg forstod det ikke. Vi skal holde vores hoveder nede nu og få arbejdet, siger keeperen ifølge Antena Sport.

Målmanden fortæller også, at det var ubehageligt med de rumænske fans, der var rasende og lod vreden gå ud over spillerne, men også familierne på stadion.

– På et tidspunkt begyndte de at bande af vores familier, og så forventede de alligevel, at vi til sidst ville gå ned og hilse på dem (efter kampen). Der foretrak vi at forlade stadion. Vi var dårlige, vi tabte, men det er ikke normalt at begynde at forbande familierne.

– Efter kampen for en uge siden kunne jeg ikke sove, og det kan jeg nok heller ikke nu, siger målmanden.

FCSB har ikke 100 procent udspillet sin chance i gruppespillet i Conference League, men det kræver sejre over både Anderlecht og West Ham at gå videre, samtidig med at SIF skal tabe de sidste to kampe.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’