Glad Brøndby-profil: Det vil jeg ikke fortælle

Patrick Pentz valgte at skifte til Brøndby inden EM-slutrunden med Østrig. Det er dog ikke noget, som målmanden fortryder i dag. Han vil ikke ud med, om han havde andre bejlere.



BRØNDBY (Tipsbladet): Østrigske Patrick Pentz spillede en rolle i Brøndby i den seneste sæson, hvor han var på leje fra Bayer Leverkusen. 

Inden EM besluttede den nye Brøndby-profil, at han gerne ville fortsætte karrieren i Superliga-klubben. 

Men var det et smart valg, når Pentz havde en flot slutrunde med Østrig? 

Tipsbladet spurgte keeperen om valget af Brøndby inden onsdagens træning. 

– Det er en skøn klub, og jeg elsker alle de folk, som arbejder her. Spillestilen passer perfekt for mig, og det var derfor, at jeg sidste ende synes, at det er det rigtige sted at være.

Har du det okay med, at du valgte Brøndby inden EM?

– Ja, selvfølgelig. Det var derfor, at jeg gjorde det. Jeg ville gerne have styr på fremtiden inden EM, så man kunne fokusere på turneringen. Det er også fortid nu. Nu fokuserer vi på at komme til gruppespillet i Conference League.

Havde du andre tilbud, som du overvejede?

– Det vil jeg ikke fortælle dig, siger han med et smil.

Fysisk stærkt hold
Torsdag aften står den på europæisk fodbold i Conference League, når Legia Warszawa er modstanderen i Conferende League-kvalifikationen. Pentz forventer et svært opgør.

– Det vil en 'fight', sådan er det med alle internationale kampe, fordi alle vil gå videre. Det er også vores mål at komme til gruppespillet.

– Vi skal præstere på et topniveau.

– Polske hold er altid meget stærke fysisk, men vi er godt forberedt på grund af Superligaen. Det er også hårdt, og der er mange kampe i feltet. Det vil være tæt på det samme som i Superligaen.

Selvom Brøndby har haft mange skader, så mener den østrigske keeper, at Brøndby er et godt sted.

– Vi er der for hinanden, og hvis der er en, der er ude, så er en anden klar. Jeg føler, at vi har en god trup, og at vi er der for hinanden. Dem, der har ventet på at få muligheden, får den nu, og de er klar.

27-årige Pentz har skrevet under på fireårig aftale med Brøndby, og Tipsbladet kunne afsløre, at Brøndby betalte 19 millioner for keeperen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’