Afsløring: Så meget betaler Brøndby for Pentz

Brøndby betaler 19 millioner kroner for at købe Patrick Pentz i Leverkusen. Han har fået fire år på Vestegnen.



Selv om det så svært ud, lykkedes det for Brøndby.

Tipsbladet kunne kort før formiddag afsløre, har Brøndby IF har købt målmand Patrick Pentz i Bayer Leverkusen – keeperen, der var så velspillende og dygtig for Brøndby, er dermed hos de blå-gule i de kommende fire sæsoner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby ønsket at have fuld fokus på den spændende sæsonafslutning i Superligaen, hvorfor det var helt efter planen, at man her i ugerne efter har fået strikket et tilbud sammen til den 27-årige målmand.

Og man betaler ifølge Tipsbladets oplysninger 19 millioner kroner for at købe målmanden.

Patrick Pentz kom til Brøndby sidste sommer på en etårig lejeaftale, efter at man afhændede Mads Hermansen til Leicester for et stort beløb på over 50 millioner kroner.

Med raketfart blev østrigeren en publikumsyndling, og han steg hurtigt i graderne internt i klubben, hvor der ingen tvivl er om, at han er øverst i hierarkiet. Han har heller ikke lagt skjul på, at han elsker at være i Brøndby, ligesom hans bedre halvdel er nyder at være i København, hvor de bor med deres hund.

Spillet på banen og tiden i Brøndby har imidlertid også vækket interesse fra større udenlandske adresser, og det har set svært ud for Carsten V. Jensen at vinde kampen om førsteprioriteten til målmandspositionen, men ikke desto mindre lykkedes det for fodbolddirektøren.

Landsholdsmålmanden har i hvert fald fået bevist, at Brøndby er en platform, der giver ham startpladser for Østrig, og han er et sted nu, hvor han aldrig har været bedre, hvilket naturligvis har givet ham en EM-billet.

Netop slutrunden i Tyskland var værd at nævne i en sammenhæng med Brøndby, for ifølge Tipsbladets oplysninger gik Superliga-klubben efter en hurtig afklaring med Patrick Pentz, hvorfor beskeden var, at man ønsker en beslutning, inden EM er forbi.

Brøndby ville gerne have den vigtige post besat, før Superligaen-opstarten og de europæiske kampe står for døren, og det lykkedes.



Indkalder Salah til afgørende samtale

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FCM-helt fremhæver Duncan

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Et utroligt smukt mareridt!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans