Crystal Palace – Rayo Vallecano

Conference League-finalen på Red Bull Arena i Leipzig står for døren, hvor Crystal Palace og Rayo Vallecano tørner sammen i en historisk duel.



Holdnyt:

Crystal Palace

Crystal Palace har satset alt på europæisk succes denne sæson, hvilket har kostet i Premier League, hvor de sluttede på en skuffende 15. plads. Manager Oliver Glasner har dog bevist sit værd i knockout-turneringer, efter at have vundet Europa League med Frankfurt og FA Cuppen med Palace. Hans erfaring er en afgørende faktor.

Holdets styrke ligger i deres lynhurtige omstillinger, anført af den målfarlige Ismaila Sarr, som er turneringens topscorer med ni mål, og den fysisk stærke Jean-Philippe Mateta. På vejen til finalen har de elimineret stærke modstandere som Fiorentina og Shakhtar Donetsk, hvilket understreger deres potentiale i denne turnering.

Rayo Vallecano

Rayo Vallecano ankommer til Leipzig med selvtillid efter en stærk sæsonafslutning, der inkluderer en stime på ni kampe uden nederlag. Spanierne sluttede som nummer otte i La Liga og missede lige akkurat europæisk kvalifikation, hvilket gør denne finale til deres eneste chance for at spille i Europa næste sæson.

Selvom Rayo har en lidt bedre målstatistik i turneringen end Palace, mangler de en decideret målsluger. Deres manager, Iñigo Perez, er relativt uerfaren på den store scene sammenlignet med Glasner. Holdet foretrækker at have bolden, hvilket kan blive en farlig strategi mod Palaces effektive kontraangreb.

Karantæner:

Der er ingen rapporterede karantæner for nogen af holdene forud for finalen.

Bud på startopstillinger:

Crystal Palace (3-4-2-1)

  • Henderson
  • Canvot, Lacroix, Riad
  • Mitchell, Wharton, Kamada, Munoz
  • Pino, Sarr
  • Mateta

Rayo Vallecano (4-2-3-1)

  • Batalla
  • Balliu, Lejeune, Ciss, Chavarria
  • Valentin, Gumbau
  • Perez, Diaz, de Frutos
  • Camello

Forudsigelse:

Finalen forventes at blive en taktisk affære, hvor Rayo Vallecanos boldbesiddelse vil blive testet mod Crystal Palaces dødbringende omstillinger. Oliver Glasners erfaring fra store europæiske kampe giver englænderne en klar fordel på sidelinjen. Selvom Rayo er i god form, virker Palace bedre rustet til at håndtere presset i en finale. Deres evne til at slå til på kontra kan blive afgørende.

Buddet herfra er en sejr til Crystal Palace i ordinær spilletid. Et spil på Crystal Palace til at vinde giver odds 1.90.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Klar til at gå shopamok



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Storkamp af Patrick Dorgu