Dinamo Minsk – FC København

Superligaens førerhold, FCK, er kommet skidt fra land i Conference League, så alle tre point skal naturligvis jagtes på neutral grund mod Dinamo Minsk torsdag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+

Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.

Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.

I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.

Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.

Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.

Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.

FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.

Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.

Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.

Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.

Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.

Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.

Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov

FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.

Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.

Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?

1-0 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano






LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen