Dinamo Minsk – FC København

Superligaens førerhold, FCK, er kommet skidt fra land i Conference League, så alle tre point skal naturligvis jagtes på neutral grund mod Dinamo Minsk torsdag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+

Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.

Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.

I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.

Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.

Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.

Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.

FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.

Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.

Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.

Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.

Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.

Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.

Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov

FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.

Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.

Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?

1-0 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk landsholdsspiller imponerer

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick storhylder

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

– Kunne godt ende i noget værre ballade

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub