Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+
Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.
Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.
I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.
Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.
Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.
Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.
FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.
Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.
Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.
Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.
Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.
Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.
Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov
FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius
Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.
Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.
Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?
1-0 til FCK.
Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
