Dinamo Minsk – FC København

Superligaens førerhold, FCK, er kommet skidt fra land i Conference League, så alle tre point skal naturligvis jagtes på neutral grund mod Dinamo Minsk torsdag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+

Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.

Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.

I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.

Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.

Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.

Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.

FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.

Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.

Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.

Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.

Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.

Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.

Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.

Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov

FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius

Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.

Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.

Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?

1-0 til FCK.

Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

FC København – FC Nordsjælland

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup må undvære profil igen

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København-boss reagerer på tilråb

Randers FC – Vejle Boldklub

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Danmark indleder med et brag mod Norge



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht