Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+
Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.
Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.
I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.
Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.
Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.
Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.
FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.
Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.
Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.
Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.
Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.
Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.
Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov
FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius
Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.
Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.
Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?
1-0 til FCK.
Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW
