Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18:45
Spillested: Kapital Bank Arena, Aserbajdsjan
Dommer: Michal Ocenas, Slovakiet
På TV: Disney+
Holdnyt:
Dinamo Minsk:
Efter en mesterskabstørke på hele 19 år lykkedes det endelig for Dinamo Minsk at ende øverst på podiet i sidste sæson, og så sent som i mandags gentog de bedriften.
Med en 1-0 sejr hjemme over BATE Borisov og et pointtab til nærmeste forfølger i tabellen, er Dinamo Minsk sikret førstepladsen i den belarusiske Premier Divison inden sæsonens sidste spillerunde.
I europæisk regi er der til gengæld længere mellem snapsene.
Først blev belaruserne sendt ud af Champions League-kvalen med to nederlag til Ludogorets på 1-0 og 2-0, og kvalifikationen til Europa League glippede også med to nederlag til Anderlecht på 1-0.
Redningskransen blev Conference League, men her er Dinamo Minsk fortsat i samme kedelige spor med nederlag til Hearts, HJK Helsinki og Legia Warszawa, og en dertilhørende sløj målscore på 1:7.
Belaruserne er altså presset til at diske op med point, hvis de skal bevare håbet om videre avancement, men der bliver ingen hjælp fra lægterne, da opgøret spilles uden tilskuere på neutral grund i Aserbajdsjan.
FC København:
Tre tidszoner og mere end 4.000 kilometer.
Det er noget af en rejse som FCK-spillerne har været på forud for torsdagens vigtige opgør i Conference League.
Superligaens aktuelle førerhold har fået en mildest talt skuffende start på turneringen med kun to point i tre kampe, og en aktuelt placering som nummer 29. Fem pladser fra videre avancement.
Pointet ude mod en af turneringens klareste favoritter, Real Betis, var flot og overraskende, men FCK burde og kunne have gjort langt mere i de to hidtidige hjemmekampe, som har budt på nederlag til polske Jagiellonia og uafgjort med hiv og sving mod Basaksehir.
Den beskedne pointhøst efterlader københavnerne i en penibel situation, hvor der formentlig skal hives minimum to sejre i land i de sidste tre kampe, hvis ikke det skal blive til et tidligt og uhyre skuffende exit.
Heldigvis spiller Neestrups tropper bedre og bedre, og hvis de også begynder at finde lidt koldblodighed foran mål, ser det efterhånden lovende ud.
Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Elias Achouri og Rasmus Falk er alle ude med skader, mens Birger Meling misser opgøret af private årsager.
Karantæner:
Dinamo Minsk: Ingen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Dinamo Minsk (4-3-3): Lapoukhov – Pigas, Polyakov, Gavrilovich, Rai – Selyava, Demchenko, Kalinin – Sedko, Alfred, Podstrelov
FC København (4-2-3-1): Sander – Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Claesson, Robert – Cornelius
Dom:
FCK er soleklare favoritter på neutral grund mod Dinamo Minsk, men det betyder ikke, at der er en ren walkover i vente.
Belaruserne forsvarer sig nemlig udmærket med kun 11 mål imod i 28 ligakampe, og med FCK’s manglende skarphed foran mål, kan det blive svært at få hul på bylden.
Danskerne har dog intet at frygte den anden vej mod en tam Dinamo Minsk-offensiv, så mon ikke, at det nok skal blive til tre tiltrængte til Neestrups tropper?
1-0 til FCK.
Spilforslag:
FCK vinder og Under 3.5 mål til odds 2.02 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Benhård Brian Riemer-melding
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
