Engelsk presse ligeglad med FCK

Ingen engelske journalister havde noget at spørge om ved onsdagens pressemøde i Parken, hvor Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos repræsenterede FCK.



PARKEN (Tipsbladet): “Any questions in english?”.

De engelske medier fik muligheden for at udfritte Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos forud for morgendagens brag i Parken mellem FC København og Chelsea, men hvad man gør sig af tanker i den danske lejr er tilsyneladende ikke noget, der optager de engelske læsere voldsomt.

Opfordringen fra podiet om spørgsmål fra den engelske presse blev i hvert fald mødt af larmende tavshed.

Ikke en eneste engelsk journalist fra den skrevne presse var umiddelbart til stede ved FC Københavns pressemøde, som blev afholdt i Parken onsdag eftermiddag. Og hvis der gemte sig en enkelt i mængden, havde vedkommende i hvert fald ikke noget at spørge om, selv om alle svar blev leveret på dansk.

Hvis Chelsea-spillerne har samme laissez-faire tilgang til FC København i morgendagens kamp, vil hjemmeholdet formentlig tage imod med kyshånd, men mon ikke, at Premier League-mastodonterne er advaret.

FC København er således det hold, der er seedet næsthøjest i hele Conference League – kun overgået af Chelsea – og de færreste englændere har formentlig glemt, at vi ikke skal mere mere end et års tid tilbage for at finde FC Københavns meriterende sejr over Manchester United i Parken.

Klokken 18.15 afholder Chelsea med Enzo Maresca i spidsen pressemøde i København – her må man antage, at de engelske journalister har noget større interesse i at møde op.

Tipsbladet vil selvfølgelig også være til stede.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Bayern – PSG

Dansk træner vinder stor pris

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen