Engelsk presse ligeglad med FCK

Ingen engelske journalister havde noget at spørge om ved onsdagens pressemøde i Parken, hvor Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos repræsenterede FCK.



PARKEN (Tipsbladet): “Any questions in english?”.

De engelske medier fik muligheden for at udfritte Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos forud for morgendagens brag i Parken mellem FC København og Chelsea, men hvad man gør sig af tanker i den danske lejr er tilsyneladende ikke noget, der optager de engelske læsere voldsomt.

Opfordringen fra podiet om spørgsmål fra den engelske presse blev i hvert fald mødt af larmende tavshed.

Ikke en eneste engelsk journalist fra den skrevne presse var umiddelbart til stede ved FC Københavns pressemøde, som blev afholdt i Parken onsdag eftermiddag. Og hvis der gemte sig en enkelt i mængden, havde vedkommende i hvert fald ikke noget at spørge om, selv om alle svar blev leveret på dansk.

Hvis Chelsea-spillerne har samme laissez-faire tilgang til FC København i morgendagens kamp, vil hjemmeholdet formentlig tage imod med kyshånd, men mon ikke, at Premier League-mastodonterne er advaret.

FC København er således det hold, der er seedet næsthøjest i hele Conference League – kun overgået af Chelsea – og de færreste englændere har formentlig glemt, at vi ikke skal mere mere end et års tid tilbage for at finde FC Københavns meriterende sejr over Manchester United i Parken.

Klokken 18.15 afholder Chelsea med Enzo Maresca i spidsen pressemøde i København – her må man antage, at de engelske journalister har noget større interesse i at møde op.

Tipsbladet vil selvfølgelig også være til stede.





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sender stikpille til FC København-flop

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Oddset styrtdykker

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer