Engelsk presse ligeglad med FCK

Ingen engelske journalister havde noget at spørge om ved onsdagens pressemøde i Parken, hvor Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos repræsenterede FCK.



PARKEN (Tipsbladet): “Any questions in english?”.

De engelske medier fik muligheden for at udfritte Jacob Neestrup og Pantelis Hatzdiakos forud for morgendagens brag i Parken mellem FC København og Chelsea, men hvad man gør sig af tanker i den danske lejr er tilsyneladende ikke noget, der optager de engelske læsere voldsomt.

Opfordringen fra podiet om spørgsmål fra den engelske presse blev i hvert fald mødt af larmende tavshed.

Ikke en eneste engelsk journalist fra den skrevne presse var umiddelbart til stede ved FC Københavns pressemøde, som blev afholdt i Parken onsdag eftermiddag. Og hvis der gemte sig en enkelt i mængden, havde vedkommende i hvert fald ikke noget at spørge om, selv om alle svar blev leveret på dansk.

Hvis Chelsea-spillerne har samme laissez-faire tilgang til FC København i morgendagens kamp, vil hjemmeholdet formentlig tage imod med kyshånd, men mon ikke, at Premier League-mastodonterne er advaret.

FC København er således det hold, der er seedet næsthøjest i hele Conference League – kun overgået af Chelsea – og de færreste englændere har formentlig glemt, at vi ikke skal mere mere end et års tid tilbage for at finde FC Københavns meriterende sejr over Manchester United i Parken.

Klokken 18.15 afholder Chelsea med Enzo Maresca i spidsen pressemøde i København – her må man antage, at de engelske journalister har noget større interesse i at møde op.

Tipsbladet vil selvfølgelig også være til stede.





Thomas Delaney teaser




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff