Europæisk kamp rykker nærmere København

Conference League-opgøret mellem Vikingur Reykjavik og Panathinaikos kan meget vel blive spillet i København.



Det kommende opgør mellem Vikingur Reykjavik og Panathinaikos I Conference League kan meget vel ende med at blive spillet i Danmark – nærmere bestemt i hovedstadsområdet.

Som det allerede blev beskrevet før jul, får Vikingur Reykjavik med al sandsynlighed ikke lov til at spille hjemmekampen mod den græske storklub på Island. UEFA har et væld af gange givet islandske klubber dispensationer til at spille i egen hule på vulkanøen, selv om banerne er elendige, men nu går den tilsyneladende ikke længere.

Derfor er Vikingur Reykjavik nødsaget til at finde en midlertidlig hjemmebane, og førsteprioriteten var at placere opgøret mod Panathinaikos på Færøerne, men det er blevet afvist af UEFA af transportmæssige årsager, fordi flyafgange til Thorshavn ofte bliver aflyst på grund af uvejr og tåge.

Derfor peger pilen nu mod København og omegn, skriver Fotbolti.net. Mediet fortæller, at Vikingur Reykjavik er i gang med at undersøge muligheder i hovedstadsområdet i Danmark. Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Kari Arnason, der er sportsdirektør i Vikingur Reykjavik, men han er ikke vendt tilbage.

Det har tidligere været fremme, at den islandske klub gerne vil finde en bane med kunstgræs, da det matcher underlaget på deres normale hjemmebane på vulkanøen, og det gør Right to Dream Park i Farum til det helt oplagte valg.

Brøndby Stadion og Parken har som bekendt ikke kunstgræs, og det er desuden helt udelukket at låne Parken, da FC København spiller hjemme mod FC Heidenheim 13. februar, som er samme dag, Vikingur Reykjavik står og skal bruge en midlertidig hjemmebane.

I Norge og Sverige vil der selvsagt også være muligheder for den islandske klub, der foretrækker at finde en adresse i Skandinavien.





Klar udmelding: ‘AGF eller udlandet’


Riemer erkender: Én position giver hovedbrud

FC København fyrer Peter Møller

Priske-fyring kostede 82 millioner

Drømmemelding for Grækenland

Jubler over AGF: Bravo og hold da kæft!

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

Tordner mod klub: Jeg kan dø når som helst

Brænder to straffespark i træk!

Begræder FCK-skade: Jeg sætter stor pris på ham

– Jeg følte mig som træningsspiller i Brøndby

Tidligere stjerne åben for AGF-retur

Norge fortsætter kursen mod VM med ny storsejr

– Det ville være en smule respektløst

Ikke sket i 47 år: Jeg har kun oplevet det mod FCK

Spurs lurer på Thomas Frank-darling

Henter stort talent foran FCK

‘Danskjävel!’

Hvor stor er hans tålmodighed?

Ingen Lerager-forlængelse? ‘Ulykkeligt for FCK’

Nu taler Holger Rune efter skuffende exit

Mikael Anderson-spekulation passer ikke

Dansker skulle lukke Højlund ned: – Det var sjovt!

Højlund forstod ingenting: ‘Har jeg ikke set før’

Skriver historie: Brøndby-angriber i chok

Isak i stort forsvar af Tomasson

Forlod FCK – nu udlever han drømmen

Peger på dansk supertalent: Han er dark horse

Kæmpe drama: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Revser kritikken: – Det er pinligt

Pogacar: – Det ville være respektløst

Trænerfyring på vej? ‘Kan godt se de røde lamper’

Dødstrusler under drama: ‘Grænseoverskridende’

Afløser for Højbjerg: O’Riley imponerer alle

Spændende islænding på besøg i OB

– Det er forfærdeligt

Gravesen ellevild: Dansker kan lave kæmpeskifte

Nu er hans værdi eksploderet

Skæbnekamp mod Danmark: Så skal han fyres!

Skotland vinder – kan ende i en gyser mod Danmark

‘Skrid herfra – jeg vil aldrig se dig igen!’

Tadej Pogacar reagerer efter fænomenal sæson

Vanvittigt: Tadej Pogacar knuser alt og alle

Højbjergs afløser? ‘Han har en unik evne’

Kasper Hjulmand lurer på stortalent

Sviner fans efter ‘dårlig’ Jon Dahl-hilsen

Krisemøde!

1,6 millioner likes – vanvittig kamp af stjerne

Satte Rune på plads – skaber chokresultat igen

Verdensstjerne hylder Bardghji: – En topspiller!

Sender stikpille efter Instagram-vrede