Clement Bischoff er kommet i alvorlig modvind i Østrig.
Efter en konfrontation til træning med RB Salzburgs træner, Daniel Beichler, kom det frem i sidste uge, at den tidligere Brøndby-profil var blevet smidt af holdet.
Siden er det bekræftet, at Clement Bischoff er blevet informeret, at han ikke kommer til at spille flere kampe for RB Salzburg i denne sæson.
Nu er der så en ny drejning i sagen.
Fra torsdag vil Clement Bischoff igen deltage i holdtræning, men det bliver i den østrigske klub FC Liefering, der praktisk talt fungerer som RB Salzburgs reservehold.
– Clement træner med vores samarbejdsklub i stedet for individuelt, oplyser RB Salzburg i en sms til Tipsbladet.
20-årige Clement Bischoff kan dermed bytte styrkerummet, som han delte et kryptisk billede fra tirsdag, ud med FC Lieferings træningsbaner.
Han har i øvrigt ikke tilladelse til at spille kampe for sin ‘nye’ klub.

Er sket før
Det er ikke første gang i RB Salzburgs historie, at en førsteholdsspiller er blevet smidt af holdet og bedt om at træne i FC Liefering.
Tilbage i 2024 er der et lignende tilfælde med forsvarsspilleren Oumar Solet, der i dag spiller i Udinese.
I 2023/2024-sæsonen begyndte der at opstå gnidninger mellem Oumar Solet og RB Salzburg, og da et skifte til Hoffenheim faldt til jorden på målstregen, stod forholdet ikke til at redde.
Tilbage stod stopperen således uden en fremtid i RB Salzburg, hvor han var blevet bedt om at træne i FC Liefering.
Efter det mislykkedes skifte til Hoffenheim blev parterne imidlertid enige om at ophæve kontrakten, mens der var meldinger om, at særligt Oumar Solets far pønsede på et juridisk søgsmål mod RB Salzburg.
Så langt nåede det aldrig, og nu må tiden vise, hvilket udfald sagen om Clement Bischoff ender med at få.
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
– Han har en “grim” side
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT