Det var en større gruppe af fodboldfans, der 4. august forrige år løb mod en indgang på Brøndby Stadion i forbindelse med en kamp mellem Brøndby IF og FC Basel.
Og en 27-årig mand var ganske vist på stedet, men han var ikke en del af stormløbet.
Derfor er han blevet frifundet for en anklage om grov forstyrrelse af den offentlige orden. Det har Retten i Glostrup torsdag afgjort.
Stormløbet fandt sted, første gang der var indført en skærpet strafzone i forbindelse med en fodboldkamp. Klokken var cirka 19, da en gruppe fans pressede sig frem mod den ene indgang og skubbede til vagterne, så den ene væltede.
Dermed tiltvang gruppen sig adgang til stadion. Ifølge anklagemyndigheden var flere af gerningsmændene iført masker, hætter eller lignende hel eller delvis ansigtstildækkelse.
Dommen er den første på den københavnske vestegn omhandlende en skærpet strafzone til en fodboldkamp. Og den endte altså med en frifindelse.
Ifølge anklager Mathias Johannsen lagde byretten i sin afgørelse vægt på, at det ikke var bevist, at den 27-årige havde tilsluttet sig stormløbet.
– Hans rolle individuelt var ikke nok til at sige, at han var en del af stormløbet, siger anklageren om rettens vurdering.
Yderligere to mænd er tiltalt i forbindelse med stormløbet, og den ene af dem skal for retten i den kommende uge. Selv om torsdagens sag er endt med en frifindelse, får det ifølge Mathias Johannsen ikke som udgangspunkt betydning for de næste sager.
– I udgangspunktet har det ingen betydning, fordi retten foretager den individuelle vurdering. Så tiltalen mod de to andre står stadig ved magt, siger han.
Adspurgt om, hvorvidt anklagemyndigheden ønsker at anke den frifindende dom, lyder det:
– Vi skal nærlæse dommen, og så skal vi tage den derfra.
Bliver man dømt for kriminalitet begået inden for en skærpet strafzone, kan straffen fordobles. Det er forbrydelser som vold, hærværk og grov forstyrrelse af den offentlige orden, som er omfattet af reglerne om skærpede strafzoner.
Inden opgøret mellem Brøndby IF og FC Basel fortalte politiinspektør Mogens Lauridsen fra Københavns Vestegns Politi, at der til kampen ville komme såkaldte "risikofans" fra både ude- og hjemmehold.
Og efter politiets vurdering ville der være risiko for ballade. Derfor blev zonen indført på stadion og et område rundt om afgrænset af Park Allé, Motorring 3, Holbækmotorvejen, Bygaden, Præstegårdsvej, Seminarievej og Park Allé.'
Brøndby vandt kampen 1-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester United – Nottingham Forest
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
Raser: Det er latterligt!
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER