Når FC Midtjylland går på banen mod Legia torsdag aften, er det med vished om, at man med en samlet sejr vil kvalificere sig til et europæisk gruppespil for fjerde år i træk.
Fokus er i de polske medier på FC Midtjylland og den måde, klubben arbejder på.
Og til at hjælpe med at blive klogere på FCM har mediet Weszlo allieret sig med en ung polak, der har en fortid som FCM-scout.
Robert Tarka tilbragte sidste sæson i klubben fra Ikast og Herning, og han er imponeret over den måde, tingene kører på i den danske klub, der internationalt har fået et ry for at være smarte i brugen af data.
– Alle (nyansatte, red.) var fascinerede af klubben, også mig. At komme til en klub, der er så kendt for sin scouting og innovative måde at gøre tingene på, var som at komme på Harvard (universitet, red.), siger han blandt andet til Weszlo.
Den unge scout, der altså fik masser af erfaring i FC Midtjylland, var også imponeret over, hvordan FCM forsøger at tænke ud af boksen for at nå en fordel i forhold til konkurrenterne.
– Innovation handler ikke kun om statistik og den såkaldte Moneyball, men også på mange andre områder. Det, der kendetegner klubben mest, er en åbenhed over for alt. Moderne udstyr i fitnesscenteret, brug af analyseafdeling og nye måder at afvikle dødbolde på.
– Jeg var godt klar over, at jeg måtte tilpasse mig dette og lære arbejdsmoralen, principperne og mentaliteten. Arbejdsgangen i FC Midtjylland er ret afslappet, men der er meget arbejde. Jeg husker transferperioden som den mest intense tid i mit liv, hvor man stort set skal være tilgængelig i 24 timer i døgnet. Især sidste januar var jeg konstant i telefonen, siger han videre.
Polakken fortæller videre, at han var rigtig glad for sin tid i den danske klub, som han altså forlod efter sidste sæson.
Nu holder han øje med FCM's resultater og kan altså se klubben i aktion med en stor polsk klub i form af Legia.
Første opgør mellem FCM og Legia spilles denne torsdag i Herning. Der er returkamp om en uge.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’