Når FC Midtjylland går på banen mod Legia torsdag aften, er det med vished om, at man med en samlet sejr vil kvalificere sig til et europæisk gruppespil for fjerde år i træk.
Fokus er i de polske medier på FC Midtjylland og den måde, klubben arbejder på.
Og til at hjælpe med at blive klogere på FCM har mediet Weszlo allieret sig med en ung polak, der har en fortid som FCM-scout.
Robert Tarka tilbragte sidste sæson i klubben fra Ikast og Herning, og han er imponeret over den måde, tingene kører på i den danske klub, der internationalt har fået et ry for at være smarte i brugen af data.
– Alle (nyansatte, red.) var fascinerede af klubben, også mig. At komme til en klub, der er så kendt for sin scouting og innovative måde at gøre tingene på, var som at komme på Harvard (universitet, red.), siger han blandt andet til Weszlo.
Den unge scout, der altså fik masser af erfaring i FC Midtjylland, var også imponeret over, hvordan FCM forsøger at tænke ud af boksen for at nå en fordel i forhold til konkurrenterne.
– Innovation handler ikke kun om statistik og den såkaldte Moneyball, men også på mange andre områder. Det, der kendetegner klubben mest, er en åbenhed over for alt. Moderne udstyr i fitnesscenteret, brug af analyseafdeling og nye måder at afvikle dødbolde på.
– Jeg var godt klar over, at jeg måtte tilpasse mig dette og lære arbejdsmoralen, principperne og mentaliteten. Arbejdsgangen i FC Midtjylland er ret afslappet, men der er meget arbejde. Jeg husker transferperioden som den mest intense tid i mit liv, hvor man stort set skal være tilgængelig i 24 timer i døgnet. Især sidste januar var jeg konstant i telefonen, siger han videre.
Polakken fortæller videre, at han var rigtig glad for sin tid i den danske klub, som han altså forlod efter sidste sæson.
Nu holder han øje med FCM's resultater og kan altså se klubben i aktion med en stor polsk klub i form af Legia.
Første opgør mellem FCM og Legia spilles denne torsdag i Herning. Der er returkamp om en uge.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT