Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Rob Harvey, Irland
På TV: Disney+
Holdnyt:
FC København:
Fra Manchester United, Bayern München og Galatasaray til blandt andre Jagiellonia, Dinamo Minsk og Basaksehir.
Ovenpå en fantastisk Champions League-kampagne i fjor, må FCK i denne omgang tage til takke med Conference League, hvor de torsdag åbner ballet hjemme mod de polske mestre Jagiellonia.
Københavnerne har hostet og hakket sig igennem sæsonens indledning med den ene undervældende præstation efter den anden, men resultatmæssigt er der så småt forbedring at spore med sejre over AaB, HB Køge og Vejle i de tre seneste kampe.
I alle tre kampe har FCK som forventet domineret stort, men har på trods af en overvægt i spil og chancer, haft svært ved at få hul på målbylden.
I weekenden skulle ‘’Løverne’’ helt frem til det 85. minut mod bundproppen Vejle, inden tilbagevendte Andreas Cornelius steg op på velkendt manér bagerst i feltet og stangede sejrsmålet i kassen.
Der er utvivlsomt vej endnu, inden FCK rammer det absolutte topniveau, men sejre giver selvtillid, og håbet er, at det kun bliver bedre fra nu af.
Nicolai Boilesen, Munashe Garananga, Roony Bardghji, Birger Meling, Jordan Larsson og Rasmus Falk er alle ude med skader.
Jagiellonia Bialystok:
Det har været en lang vej til toppen for Jagiellonia, som i sidste sæson sikrede sit første polske mesterskab nogensinde.
Polakkerne sikrede sølvtøj fire sæsoner i streg fra 2014 til 2018, men dumpede i de efterfølgende sæsoner længere og længere ned i tabellen, og endte i forrige sæson kun fire point over nedrykningsstregen.
Derfor var det selvfølgelig en gevaldig overraskelse, at de i sidste sæson endte øverst på skamlen, og det var da også med det laveste pointsnit for en mester i de seneste 20 år.
Noget tyder dog på, at der ikke bare er tale om en enlig svale, for efter 10 runder af indeværende sæson har det unge trænertalent Adrian Siemieniec ført Bialystok op på en aktuel andenplads fire point fra Niels Frederiksens Lech Poznan.
I den europæiske kvalifikation havde polakkerne til gengæld intet at stille op med et samlet 5-1 nederlag til Bodø/Glimt i Champions League og et samlet 7-1 nederlag til Ajax i Europa League.
Karantæner:
FC København: Ingen
Jagiellonia Bialystok: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Diks, Lopez – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Onughka
Jagiellonia Bialystok (4-2-3-1): Abramowicz – Sacek, Skrzypczak, Dieguez, Moutinho – Kubicki, Romanczuk – Miki, Imaz, Hansen – Pululu
Dom:
FCK er klare favoritter hjemme mod polske Jagiellonia, men som københavnerne har spillet i sæsonens indledning, kan der blive langt til en storsejr.
‘’Løvernes’’ to seneste europæiske kampe bød på beskedne sejre over upåagtede Banik Ostrava og Kilmarnock, og som de har kæmpet med at få hul på bylden mod AaB, HB Køge og Vejle, bliver det nok heller ikke til meget mere denne gang.
1-0 til FCK.
Spilforslag:
FC København vinder og Under 3.5 mål til odds 2.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Liverpool tager smal sejr
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
