FC København – Jagiellonia Bialystok

FCK har vundet tre kampe i streg på tværs af turneringer, og torsdag kan det blive alle gode gange fire, når polske Jagiellonia gæster Parken til første runde i Conference League.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Rob Harvey, Irland
På TV: Disney+

Holdnyt:
FC København:
Fra Manchester United, Bayern München og Galatasaray til blandt andre Jagiellonia, Dinamo Minsk og Basaksehir.

Ovenpå en fantastisk Champions League-kampagne i fjor, må FCK i denne omgang tage til takke med Conference League, hvor de torsdag åbner ballet hjemme mod de polske mestre Jagiellonia.

Københavnerne har hostet og hakket sig igennem sæsonens indledning med den ene undervældende præstation efter den anden, men resultatmæssigt er der så småt forbedring at spore med sejre over AaB, HB Køge og Vejle i de tre seneste kampe.

I alle tre kampe har FCK som forventet domineret stort, men har på trods af en overvægt i spil og chancer, haft svært ved at få hul på målbylden.

I weekenden skulle ‘’Løverne’’ helt frem til det 85. minut mod bundproppen Vejle, inden tilbagevendte Andreas Cornelius steg op på velkendt manér bagerst i feltet og stangede sejrsmålet i kassen.

Der er utvivlsomt vej endnu, inden FCK rammer det absolutte topniveau, men sejre giver selvtillid, og håbet er, at det kun bliver bedre fra nu af.

Nicolai Boilesen, Munashe Garananga, Roony Bardghji, Birger Meling, Jordan Larsson og Rasmus Falk er alle ude med skader.

Jagiellonia Bialystok:
Det har været en lang vej til toppen for Jagiellonia, som i sidste sæson sikrede sit første polske mesterskab nogensinde.

Polakkerne sikrede sølvtøj fire sæsoner i streg fra 2014 til 2018, men dumpede i de efterfølgende sæsoner længere og længere ned i tabellen, og endte i forrige sæson kun fire point over nedrykningsstregen.

Derfor var det selvfølgelig en gevaldig overraskelse, at de i sidste sæson endte øverst på skamlen, og det var da også med det laveste pointsnit for en mester i de seneste 20 år.

Noget tyder dog på, at der ikke bare er tale om en enlig svale, for efter 10 runder af indeværende sæson har det unge trænertalent Adrian Siemieniec ført Bialystok op på en aktuel andenplads fire point fra Niels Frederiksens Lech Poznan. 

I den europæiske kvalifikation havde polakkerne til gengæld intet at stille op med et samlet 5-1 nederlag til Bodø/Glimt i Champions League og et samlet 7-1 nederlag til Ajax i Europa League.

Karantæner:
FC København: Ingen
Jagiellonia Bialystok: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Diks, Lopez – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Onughka

Jagiellonia Bialystok (4-2-3-1): Abramowicz – Sacek, Skrzypczak, Dieguez, Moutinho – Kubicki, Romanczuk – Miki, Imaz, Hansen – Pululu

Dom:
FCK er klare favoritter hjemme mod polske Jagiellonia, men som københavnerne har spillet i sæsonens indledning, kan der blive langt til en storsejr.

‘’Løvernes’’ to seneste europæiske kampe bød på beskedne sejre over upåagtede Banik Ostrava og Kilmarnock, og som de har kæmpet med at få hul på bylden mod AaB, HB Køge og Vejle, bliver det nok heller ikke til meget mere denne gang.

1-0 til FCK.

Spilforslag:
FC København vinder og Under 3.5 mål til odds 2.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




FC København scorer millionbeløb

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København interesseret i denne angriber

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Vild med ny Eriksen-løsning

Køber sig ind i dansk klub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Brøndbys store karantænemareridt

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Trist Kvistgaarden-melding

De vil hente Andreas Maxsø

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Peger på mulig gave til FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rigtig dårlig melding

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub