Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 21:00
Spillested: Parken
Dommer: Rob Harvey, Irland
På TV: Disney+
Holdnyt:
FC København:
Fra Manchester United, Bayern München og Galatasaray til blandt andre Jagiellonia, Dinamo Minsk og Basaksehir.
Ovenpå en fantastisk Champions League-kampagne i fjor, må FCK i denne omgang tage til takke med Conference League, hvor de torsdag åbner ballet hjemme mod de polske mestre Jagiellonia.
Københavnerne har hostet og hakket sig igennem sæsonens indledning med den ene undervældende præstation efter den anden, men resultatmæssigt er der så småt forbedring at spore med sejre over AaB, HB Køge og Vejle i de tre seneste kampe.
I alle tre kampe har FCK som forventet domineret stort, men har på trods af en overvægt i spil og chancer, haft svært ved at få hul på målbylden.
I weekenden skulle ‘’Løverne’’ helt frem til det 85. minut mod bundproppen Vejle, inden tilbagevendte Andreas Cornelius steg op på velkendt manér bagerst i feltet og stangede sejrsmålet i kassen.
Der er utvivlsomt vej endnu, inden FCK rammer det absolutte topniveau, men sejre giver selvtillid, og håbet er, at det kun bliver bedre fra nu af.
Nicolai Boilesen, Munashe Garananga, Roony Bardghji, Birger Meling, Jordan Larsson og Rasmus Falk er alle ude med skader.
Jagiellonia Bialystok:
Det har været en lang vej til toppen for Jagiellonia, som i sidste sæson sikrede sit første polske mesterskab nogensinde.
Polakkerne sikrede sølvtøj fire sæsoner i streg fra 2014 til 2018, men dumpede i de efterfølgende sæsoner længere og længere ned i tabellen, og endte i forrige sæson kun fire point over nedrykningsstregen.
Derfor var det selvfølgelig en gevaldig overraskelse, at de i sidste sæson endte øverst på skamlen, og det var da også med det laveste pointsnit for en mester i de seneste 20 år.
Noget tyder dog på, at der ikke bare er tale om en enlig svale, for efter 10 runder af indeværende sæson har det unge trænertalent Adrian Siemieniec ført Bialystok op på en aktuel andenplads fire point fra Niels Frederiksens Lech Poznan.
I den europæiske kvalifikation havde polakkerne til gengæld intet at stille op med et samlet 5-1 nederlag til Bodø/Glimt i Champions League og et samlet 7-1 nederlag til Ajax i Europa League.
Karantæner:
FC København: Ingen
Jagiellonia Bialystok: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København (4-2-3-1): Trott – Gocholeishvili, Pereira, Diks, Lopez – Lerager, Delaney – Elyounoussi, Mattsson, Achouri – Onughka
Jagiellonia Bialystok (4-2-3-1): Abramowicz – Sacek, Skrzypczak, Dieguez, Moutinho – Kubicki, Romanczuk – Miki, Imaz, Hansen – Pululu
Dom:
FCK er klare favoritter hjemme mod polske Jagiellonia, men som københavnerne har spillet i sæsonens indledning, kan der blive langt til en storsejr.
‘’Løvernes’’ to seneste europæiske kampe bød på beskedne sejre over upåagtede Banik Ostrava og Kilmarnock, og som de har kæmpet med at få hul på bylden mod AaB, HB Køge og Vejle, bliver det nok heller ikke til meget mere denne gang.
1-0 til FCK.
Spilforslag:
FC København vinder og Under 3.5 mål til odds 2.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Her skal Sepp Piontek begraves
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Liverpool – West Ham United
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
