I mere end 17 år har Frank Schmidt været cheftræner i FC Heidenheim.
Derfor er det ikke for lidt at sammenligne den 50-årige Heidenheim-legende med Sir Alex Ferguson eller Arsène Wenger, der nåede at være skelsættende ikoner hos Manchester United og Arsenal.
Selvom han aldrig har vundet mesterskaber eller cupturneringer, har Frank Schmidt haft en mindst lige så afgørende rolle for den sydtyske klub, som han indtil videre har stået i spidsen for intet mindre end 645 gange.
Tyskeren overtog tøjlerne i FC Heidenheim i 2007, efter han inden da havde spillet fire år for Heidenheimer SB, der samme år blev til det, der i dag er FC Heidenheim.
Siden da har verden forandret sig meget med Netflix, smartphones og spandevis af Marvel film, alt imens Frank Schmidt har slået rødder i trænersædet hos den tyske 1. Bundesligaklub, hvor han er mere solidt plantet end de fleste.
Og netop tilværelsen som 1. Bundesligaklub er ikke noget, der ligefrem er normalen hos Heidenheim.
Frank Schmidt har nemlig gennem de 17 år udrettet mirakler med holdet, der, da han overtog, spillede i Tysklands femtebedste fodboldrække.
Herfra sikrede han to oprykninger i streg, hvorefter tempoet røg ud i kvantespringene, men tålmodighed er som bekendt en dyd, så efter fem sæsoner i 3. Bundesliga rykkede de i 2014 op i 2. Bundesliga, hvor de gennem ni sæsoner sluttede inden for et spænd fra trettende til tredjepladsen, for til sidst at rykke direkte op til den bedste række fra førstepladsen i maj 2023.
Mange forventede så, at bjergbestigningen dér ville stoppe, men i første sæson som 1. Bundesliga-hold sikrede de sig en imponerende ottendeplads, der udløste en plads i Conference League, efter Bayer Leverkusen vandt pokalturneringen og sendte den europæiske plads videre til dem.
Så selvom FC København og deres fans måske lige nu kigger på et hold, der ligger til at skulle spille play-off om at undgå at rykke ned, skal de have stor respekt for opgaven, der venter.
Frank Schmidt er i hvert fald ikke en hr. hvem-som-helst i tysk fodbold.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM