I mere end 17 år har Frank Schmidt været cheftræner i FC Heidenheim.
Derfor er det ikke for lidt at sammenligne den 50-årige Heidenheim-legende med Sir Alex Ferguson eller Arsène Wenger, der nåede at være skelsættende ikoner hos Manchester United og Arsenal.
Selvom han aldrig har vundet mesterskaber eller cupturneringer, har Frank Schmidt haft en mindst lige så afgørende rolle for den sydtyske klub, som han indtil videre har stået i spidsen for intet mindre end 645 gange.
Tyskeren overtog tøjlerne i FC Heidenheim i 2007, efter han inden da havde spillet fire år for Heidenheimer SB, der samme år blev til det, der i dag er FC Heidenheim.
Siden da har verden forandret sig meget med Netflix, smartphones og spandevis af Marvel film, alt imens Frank Schmidt har slået rødder i trænersædet hos den tyske 1. Bundesligaklub, hvor han er mere solidt plantet end de fleste.
Og netop tilværelsen som 1. Bundesligaklub er ikke noget, der ligefrem er normalen hos Heidenheim.
Frank Schmidt har nemlig gennem de 17 år udrettet mirakler med holdet, der, da han overtog, spillede i Tysklands femtebedste fodboldrække.
Herfra sikrede han to oprykninger i streg, hvorefter tempoet røg ud i kvantespringene, men tålmodighed er som bekendt en dyd, så efter fem sæsoner i 3. Bundesliga rykkede de i 2014 op i 2. Bundesliga, hvor de gennem ni sæsoner sluttede inden for et spænd fra trettende til tredjepladsen, for til sidst at rykke direkte op til den bedste række fra førstepladsen i maj 2023.
Mange forventede så, at bjergbestigningen dér ville stoppe, men i første sæson som 1. Bundesliga-hold sikrede de sig en imponerende ottendeplads, der udløste en plads i Conference League, efter Bayer Leverkusen vandt pokalturneringen og sendte den europæiske plads videre til dem.
Så selvom FC København og deres fans måske lige nu kigger på et hold, der ligger til at skulle spille play-off om at undgå at rykke ned, skal de have stor respekt for opgaven, der venter.
Frank Schmidt er i hvert fald ikke en hr. hvem-som-helst i tysk fodbold.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW