FCK skal møde Tysklands ‘Sir Alex’

FC København skal i Conference League op mod en levende trænerlegende i form af Frank Schmidt, der har udrettet mirakler med Heidenheim gennem to årtier.



I mere end 17 år har Frank Schmidt været cheftræner i FC Heidenheim.

Derfor er det ikke for lidt at sammenligne den 50-årige Heidenheim-legende med Sir Alex Ferguson eller Arsène Wenger, der nåede at være skelsættende ikoner hos Manchester United og Arsenal.

Selvom han aldrig har vundet mesterskaber eller cupturneringer, har Frank Schmidt haft en mindst lige så afgørende rolle for den sydtyske klub, som han indtil videre har stået i spidsen for intet mindre end 645 gange.

Tyskeren overtog tøjlerne i FC Heidenheim i 2007, efter han inden da havde spillet fire år for Heidenheimer SB, der samme år blev til det, der i dag er FC Heidenheim.

Siden da har verden forandret sig meget med Netflix, smartphones og spandevis af Marvel film, alt imens Frank Schmidt har slået rødder i trænersædet hos den tyske 1. Bundesligaklub, hvor han er mere solidt plantet end de fleste.

Og netop tilværelsen som 1. Bundesligaklub er ikke noget, der ligefrem er normalen hos Heidenheim.

Frank Schmidt har nemlig gennem de 17 år udrettet mirakler med holdet, der, da han overtog, spillede i Tysklands femtebedste fodboldrække.

Herfra sikrede han to oprykninger i streg, hvorefter tempoet røg ud i kvantespringene, men tålmodighed er som bekendt en dyd, så efter fem sæsoner i 3. Bundesliga rykkede de i 2014 op i 2. Bundesliga, hvor de gennem ni sæsoner sluttede inden for et spænd fra trettende til tredjepladsen, for til sidst at rykke direkte op til den bedste række fra førstepladsen i maj 2023.

Mange forventede så, at bjergbestigningen dér ville stoppe, men i første sæson som 1. Bundesliga-hold sikrede de sig en imponerende ottendeplads, der udløste en plads i Conference League, efter Bayer Leverkusen vandt pokalturneringen og sendte den europæiske plads videre til dem.

Så selvom FC København og deres fans måske lige nu kigger på et hold, der ligger til at skulle spille play-off om at undgå at rykke ned, skal de have stor respekt for opgaven, der venter.

Frank Schmidt er i hvert fald ikke en hr. hvem-som-helst i tysk fodbold.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt