I mere end 17 år har Frank Schmidt været cheftræner i FC Heidenheim.
Derfor er det ikke for lidt at sammenligne den 50-årige Heidenheim-legende med Sir Alex Ferguson eller Arsène Wenger, der nåede at være skelsættende ikoner hos Manchester United og Arsenal.
Selvom han aldrig har vundet mesterskaber eller cupturneringer, har Frank Schmidt haft en mindst lige så afgørende rolle for den sydtyske klub, som han indtil videre har stået i spidsen for intet mindre end 645 gange.
Tyskeren overtog tøjlerne i FC Heidenheim i 2007, efter han inden da havde spillet fire år for Heidenheimer SB, der samme år blev til det, der i dag er FC Heidenheim.
Siden da har verden forandret sig meget med Netflix, smartphones og spandevis af Marvel film, alt imens Frank Schmidt har slået rødder i trænersædet hos den tyske 1. Bundesligaklub, hvor han er mere solidt plantet end de fleste.
Og netop tilværelsen som 1. Bundesligaklub er ikke noget, der ligefrem er normalen hos Heidenheim.
Frank Schmidt har nemlig gennem de 17 år udrettet mirakler med holdet, der, da han overtog, spillede i Tysklands femtebedste fodboldrække.
Herfra sikrede han to oprykninger i streg, hvorefter tempoet røg ud i kvantespringene, men tålmodighed er som bekendt en dyd, så efter fem sæsoner i 3. Bundesliga rykkede de i 2014 op i 2. Bundesliga, hvor de gennem ni sæsoner sluttede inden for et spænd fra trettende til tredjepladsen, for til sidst at rykke direkte op til den bedste række fra førstepladsen i maj 2023.
Mange forventede så, at bjergbestigningen dér ville stoppe, men i første sæson som 1. Bundesliga-hold sikrede de sig en imponerende ottendeplads, der udløste en plads i Conference League, efter Bayer Leverkusen vandt pokalturneringen og sendte den europæiske plads videre til dem.
Så selvom FC København og deres fans måske lige nu kigger på et hold, der ligger til at skulle spille play-off om at undgå at rykke ned, skal de have stor respekt for opgaven, der venter.
Frank Schmidt er i hvert fald ikke en hr. hvem-som-helst i tysk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT