I mere end 17 år har Frank Schmidt været cheftræner i FC Heidenheim.
Derfor er det ikke for lidt at sammenligne den 50-årige Heidenheim-legende med Sir Alex Ferguson eller Arsène Wenger, der nåede at være skelsættende ikoner hos Manchester United og Arsenal.
Selvom han aldrig har vundet mesterskaber eller cupturneringer, har Frank Schmidt haft en mindst lige så afgørende rolle for den sydtyske klub, som han indtil videre har stået i spidsen for intet mindre end 645 gange.
Tyskeren overtog tøjlerne i FC Heidenheim i 2007, efter han inden da havde spillet fire år for Heidenheimer SB, der samme år blev til det, der i dag er FC Heidenheim.
Siden da har verden forandret sig meget med Netflix, smartphones og spandevis af Marvel film, alt imens Frank Schmidt har slået rødder i trænersædet hos den tyske 1. Bundesligaklub, hvor han er mere solidt plantet end de fleste.
Og netop tilværelsen som 1. Bundesligaklub er ikke noget, der ligefrem er normalen hos Heidenheim.
Frank Schmidt har nemlig gennem de 17 år udrettet mirakler med holdet, der, da han overtog, spillede i Tysklands femtebedste fodboldrække.
Herfra sikrede han to oprykninger i streg, hvorefter tempoet røg ud i kvantespringene, men tålmodighed er som bekendt en dyd, så efter fem sæsoner i 3. Bundesliga rykkede de i 2014 op i 2. Bundesliga, hvor de gennem ni sæsoner sluttede inden for et spænd fra trettende til tredjepladsen, for til sidst at rykke direkte op til den bedste række fra førstepladsen i maj 2023.
Mange forventede så, at bjergbestigningen dér ville stoppe, men i første sæson som 1. Bundesliga-hold sikrede de sig en imponerende ottendeplads, der udløste en plads i Conference League, efter Bayer Leverkusen vandt pokalturneringen og sendte den europæiske plads videre til dem.
Så selvom FC København og deres fans måske lige nu kigger på et hold, der ligger til at skulle spille play-off om at undgå at rykke ned, skal de have stor respekt for opgaven, der venter.
Frank Schmidt er i hvert fald ikke en hr. hvem-som-helst i tysk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister