FCN skuffer og må nøjes med uafgjort mod slovakker

FC Nordsjælland var på kurs mod tredje sejr i træk i Conference League, men måtte nøjes med 1-1 mod Trnava.




FC Nordsjælland forpassede torsdag en oplagt mulighed for at spille sig i en særdeles fordelagtig position i Conference League.

På hjemmebanen i Farum var FCN på kurs mod sejren, men måtte nøjes med 1-1 mod slovakiske Spartak Trnava.

Marcus Ingvartsen bragte værterne foran på et straffespark efter en halv time, men så overlod FCN initiativet til slovakkerne, hvilket de udnyttede til at tage det ene point.

Pointtabet betyder, at FCN sætter sig under unødigt pres i gruppe H, hvor holdet trods alt indtager andenpladsen bag Fenerbahce.

Men Ludogorets – som FCN slog 7-1 i Farum for en måned siden – kan potentielt blive en trussel, når regnskabet til sidst skal gøres op.

FCN møder om tre uger Fenerbahce hjemme i Farum, inden turen går til Ludogorets i sidste runde. Sidste gruppekamp kan potentielt blive en gyser om avancement til knockout-fasen.

FCN-spillerne dominerede uden at imponere i hjemmekampen mod Trnava på det regnvåde kunstgræs, hvor gæsterne flere gange blev fanget i værternes hurtige omstillinger.

Alene i første halvleg blev det til en hel del friløbere ned mod Trnava-målet, men Marcus Ingvartsen, Christian Rasmussen og Benjamin Nygren brændte alene med den slovakiske keeper.

I stedet skulle der et straffespark til at bringe FCN i front. En kalkuleret Martin Frese vippede efter en halv time bolden op på armen af en slovakisk forsvarsspiller, og så pegede dommeren på pletten.

Ingvartsen blev sat til at sparke, og anføreren placerede bolden fladt i venstre side, mens Trnava-målmanden kastede sig modsat.

Der var mulighed for at udbygge 1-0-føringen, men da det ikke umiddelbart skete, så overtog slovakkerne mere og mere af spillet.

I anden halvleg blev FCN-spillerne i lange perioder trængt langt ned på egen banehalvdel, og det var som om, at alvoren ikke rigtig gik op for hjemmeholdet.

20 minutter inde i anden halvleg fik Michal Duris bugseret bolden i mål til 1-1, men dommeren valgte i første omgang at annullere scoringen for offside på Kelvin Ofori i opspillet til målet.

Efter et langt VAR-eftersyn nåede man dog frem til, at scoringen skulle tælle.

FCN-træner Johannes Hoff Thorup svarede igen ude fra bænken og sendte profilen Andreas Schelderup i aktion. Nu skulle FCN frem, og det blev til flere fine angreb.

Skarpheden var dog en mangelvare, og flere gange endte bolden ude på de halvtomme tribuner.

Pointdelingen i Farum betyder, at FCN indtager andenpladsen i gruppe H med syv point. Fenerbahce topper med ni point, inden tyrkerne senere torsdag gæster Ludogorets, der har tre point. Trnava er sidst med et enkelt point.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chokskifte?

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FBI Boston fælder dansk rigmand

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Randers køber ny angriber

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub