FCN skuffer og må nøjes med uafgjort mod slovakker

FC Nordsjælland var på kurs mod tredje sejr i træk i Conference League, men måtte nøjes med 1-1 mod Trnava.




FC Nordsjælland forpassede torsdag en oplagt mulighed for at spille sig i en særdeles fordelagtig position i Conference League.

På hjemmebanen i Farum var FCN på kurs mod sejren, men måtte nøjes med 1-1 mod slovakiske Spartak Trnava.

Marcus Ingvartsen bragte værterne foran på et straffespark efter en halv time, men så overlod FCN initiativet til slovakkerne, hvilket de udnyttede til at tage det ene point.

Pointtabet betyder, at FCN sætter sig under unødigt pres i gruppe H, hvor holdet trods alt indtager andenpladsen bag Fenerbahce.

Men Ludogorets – som FCN slog 7-1 i Farum for en måned siden – kan potentielt blive en trussel, når regnskabet til sidst skal gøres op.

FCN møder om tre uger Fenerbahce hjemme i Farum, inden turen går til Ludogorets i sidste runde. Sidste gruppekamp kan potentielt blive en gyser om avancement til knockout-fasen.

FCN-spillerne dominerede uden at imponere i hjemmekampen mod Trnava på det regnvåde kunstgræs, hvor gæsterne flere gange blev fanget i værternes hurtige omstillinger.

Alene i første halvleg blev det til en hel del friløbere ned mod Trnava-målet, men Marcus Ingvartsen, Christian Rasmussen og Benjamin Nygren brændte alene med den slovakiske keeper.

I stedet skulle der et straffespark til at bringe FCN i front. En kalkuleret Martin Frese vippede efter en halv time bolden op på armen af en slovakisk forsvarsspiller, og så pegede dommeren på pletten.

Ingvartsen blev sat til at sparke, og anføreren placerede bolden fladt i venstre side, mens Trnava-målmanden kastede sig modsat.

Der var mulighed for at udbygge 1-0-føringen, men da det ikke umiddelbart skete, så overtog slovakkerne mere og mere af spillet.

I anden halvleg blev FCN-spillerne i lange perioder trængt langt ned på egen banehalvdel, og det var som om, at alvoren ikke rigtig gik op for hjemmeholdet.

20 minutter inde i anden halvleg fik Michal Duris bugseret bolden i mål til 1-1, men dommeren valgte i første omgang at annullere scoringen for offside på Kelvin Ofori i opspillet til målet.

Efter et langt VAR-eftersyn nåede man dog frem til, at scoringen skulle tælle.

FCN-træner Johannes Hoff Thorup svarede igen ude fra bænken og sendte profilen Andreas Schelderup i aktion. Nu skulle FCN frem, og det blev til flere fine angreb.

Skarpheden var dog en mangelvare, og flere gange endte bolden ude på de halvtomme tribuner.

Pointdelingen i Farum betyder, at FCN indtager andenpladsen i gruppe H med syv point. Fenerbahce topper med ni point, inden tyrkerne senere torsdag gæster Ludogorets, der har tre point. Trnava er sidst med et enkelt point.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’