Glad efter SL-exit: 100 procent sikker på mit valg

Andri Gudjohnsen er glad for den start, han har fået i Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Andri Gudjohnsen startede i front for Gent, da det belgiske mandskab torsdag aften fik 2-2 med fra JYSK Park i Conference League-kvalifikationen.

Gent står nu med gode kort på hånden før returkampen, og det glæder den islandske angriber efter 90 svære minutter. Det siger han til pressen efter kampen.

– Man ved, de er gode – især på hjemmebane. De spiller god fodbold med bolden, og de spillede en solid taktisk kamp. Det var svært, men resultatet er stadig godt, og vi har alt at spille for på hjemmebane i næste uge.

Som Gudjohnsens svar også indikerer, havde han allerede inden opgøret et godt kendskab til Silkeborg. I sidste sæson spillede han nemlig for Lyngby.

Det er dog ikke ensbetydende med, at han spillede en stor rolle i Gents analyse af Kent Nielsens mandskab.

– Jeg snakkede med nogle af drengene, men hele trænerstaben havde også gjort deres research og kigget på billeder og video. Vi vidste, at de ville være effektive på bolden, så vi kunne have været lidt mere kliniske, når vi selv var på bolden og måske også på omstillingerne.

En omvæltning efter Lyngby
Andri Gudjohnsen er i Gent kommet til en væsentligt større klub, end han spillede for i sidste sæson.

Jupiler Pro League-mandskabet er en helt anden størrelse end Lyngby, og det tager tid at vænne sig til, indrømmer angriberen. Han er dog glad for den start, han har fået i klubben.

– Det er lidt et spørgsmål om at vænne sig til nye omgivelser og en ny kultur. Lyngby er en fantastisk klub, men man vil altid være underdog. Jeg synes, vi gjorde det godt, men nu er der større forventninger fra fansene. Man skal præstere, og de forventer resultater.

– Det er noget, vi forsøger at bygge op. Vi har fået en ny træner, en ny assistenttræner og nye, unge spillere. Vi forsøger at opbygge noget specielt, så det kommer til at tage tid, men der har været glimt – selv i dag – af kvalitet og god fodbold. Vi vil bare gøre det endnu bedre.

Gudjohnsen har selv indrømmet, at også danske klubber viste interesse for ham inden skiftet til Gent, og selvom der var mange bejlere, har han det stadig godt med sin beslutning.

– Selvfølgelig. Jeg spiller hver næsten hver kamp og får masser af minutter. For hver kamp føler jeg mig mere komfortabel, får mere selvtillid og lærer spillerne omkring mig bedre at kende. Så ja, jeg er 100 procent sikker på det valg, jeg tog, og nu kigger jeg ikke rigtigt tilbage. Mit hoved er ikke et andet sted, men her i klubben og det projekt, vi har gang i.

Andri Gudjohnsen har scoret en enkelt gang i sine første fire kampe for Gent.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Juventus-profil: ‘Absurd’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Det må ikke ske’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Officielt: Sønderjyske sælger profil

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Endelig er der godt nyt

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Ekspert med dyster FCK-dom

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?