Glad efter SL-exit: 100 procent sikker på mit valg

Andri Gudjohnsen er glad for den start, han har fået i Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Andri Gudjohnsen startede i front for Gent, da det belgiske mandskab torsdag aften fik 2-2 med fra JYSK Park i Conference League-kvalifikationen.

Gent står nu med gode kort på hånden før returkampen, og det glæder den islandske angriber efter 90 svære minutter. Det siger han til pressen efter kampen.

– Man ved, de er gode – især på hjemmebane. De spiller god fodbold med bolden, og de spillede en solid taktisk kamp. Det var svært, men resultatet er stadig godt, og vi har alt at spille for på hjemmebane i næste uge.

Som Gudjohnsens svar også indikerer, havde han allerede inden opgøret et godt kendskab til Silkeborg. I sidste sæson spillede han nemlig for Lyngby.

Det er dog ikke ensbetydende med, at han spillede en stor rolle i Gents analyse af Kent Nielsens mandskab.

– Jeg snakkede med nogle af drengene, men hele trænerstaben havde også gjort deres research og kigget på billeder og video. Vi vidste, at de ville være effektive på bolden, så vi kunne have været lidt mere kliniske, når vi selv var på bolden og måske også på omstillingerne.

En omvæltning efter Lyngby
Andri Gudjohnsen er i Gent kommet til en væsentligt større klub, end han spillede for i sidste sæson.

Jupiler Pro League-mandskabet er en helt anden størrelse end Lyngby, og det tager tid at vænne sig til, indrømmer angriberen. Han er dog glad for den start, han har fået i klubben.

– Det er lidt et spørgsmål om at vænne sig til nye omgivelser og en ny kultur. Lyngby er en fantastisk klub, men man vil altid være underdog. Jeg synes, vi gjorde det godt, men nu er der større forventninger fra fansene. Man skal præstere, og de forventer resultater.

– Det er noget, vi forsøger at bygge op. Vi har fået en ny træner, en ny assistenttræner og nye, unge spillere. Vi forsøger at opbygge noget specielt, så det kommer til at tage tid, men der har været glimt – selv i dag – af kvalitet og god fodbold. Vi vil bare gøre det endnu bedre.

Gudjohnsen har selv indrømmet, at også danske klubber viste interesse for ham inden skiftet til Gent, og selvom der var mange bejlere, har han det stadig godt med sin beslutning.

– Selvfølgelig. Jeg spiller hver næsten hver kamp og får masser af minutter. For hver kamp føler jeg mig mere komfortabel, får mere selvtillid og lærer spillerne omkring mig bedre at kende. Så ja, jeg er 100 procent sikker på det valg, jeg tog, og nu kigger jeg ikke rigtigt tilbage. Mit hoved er ikke et andet sted, men her i klubben og det projekt, vi har gang i.

Andri Gudjohnsen har scoret en enkelt gang i sine første fire kampe for Gent.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Fire fede stats til Superligaens 21. runde



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’