SILKEBORG (Tipsbladet): Andri Gudjohnsen startede i front for Gent, da det belgiske mandskab torsdag aften fik 2-2 med fra JYSK Park i Conference League-kvalifikationen.
Gent står nu med gode kort på hånden før returkampen, og det glæder den islandske angriber efter 90 svære minutter. Det siger han til pressen efter kampen.
– Man ved, de er gode – især på hjemmebane. De spiller god fodbold med bolden, og de spillede en solid taktisk kamp. Det var svært, men resultatet er stadig godt, og vi har alt at spille for på hjemmebane i næste uge.
Som Gudjohnsens svar også indikerer, havde han allerede inden opgøret et godt kendskab til Silkeborg. I sidste sæson spillede han nemlig for Lyngby.
Det er dog ikke ensbetydende med, at han spillede en stor rolle i Gents analyse af Kent Nielsens mandskab.
– Jeg snakkede med nogle af drengene, men hele trænerstaben havde også gjort deres research og kigget på billeder og video. Vi vidste, at de ville være effektive på bolden, så vi kunne have været lidt mere kliniske, når vi selv var på bolden og måske også på omstillingerne.
En omvæltning efter Lyngby
Andri Gudjohnsen er i Gent kommet til en væsentligt større klub, end han spillede for i sidste sæson.
Jupiler Pro League-mandskabet er en helt anden størrelse end Lyngby, og det tager tid at vænne sig til, indrømmer angriberen. Han er dog glad for den start, han har fået i klubben.
– Det er lidt et spørgsmål om at vænne sig til nye omgivelser og en ny kultur. Lyngby er en fantastisk klub, men man vil altid være underdog. Jeg synes, vi gjorde det godt, men nu er der større forventninger fra fansene. Man skal præstere, og de forventer resultater.
– Det er noget, vi forsøger at bygge op. Vi har fået en ny træner, en ny assistenttræner og nye, unge spillere. Vi forsøger at opbygge noget specielt, så det kommer til at tage tid, men der har været glimt – selv i dag – af kvalitet og god fodbold. Vi vil bare gøre det endnu bedre.
Gudjohnsen har selv indrømmet, at også danske klubber viste interesse for ham inden skiftet til Gent, og selvom der var mange bejlere, har han det stadig godt med sin beslutning.
– Selvfølgelig. Jeg spiller hver næsten hver kamp og får masser af minutter. For hver kamp føler jeg mig mere komfortabel, får mere selvtillid og lærer spillerne omkring mig bedre at kende. Så ja, jeg er 100 procent sikker på det valg, jeg tog, og nu kigger jeg ikke rigtigt tilbage. Mit hoved er ikke et andet sted, men her i klubben og det projekt, vi har gang i.
Andri Gudjohnsen har scoret en enkelt gang i sine første fire kampe for Gent.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED