Glad efter SL-exit: 100 procent sikker på mit valg

Andri Gudjohnsen er glad for den start, han har fået i Gent.



SILKEBORG (Tipsbladet): Andri Gudjohnsen startede i front for Gent, da det belgiske mandskab torsdag aften fik 2-2 med fra JYSK Park i Conference League-kvalifikationen.

Gent står nu med gode kort på hånden før returkampen, og det glæder den islandske angriber efter 90 svære minutter. Det siger han til pressen efter kampen.

– Man ved, de er gode – især på hjemmebane. De spiller god fodbold med bolden, og de spillede en solid taktisk kamp. Det var svært, men resultatet er stadig godt, og vi har alt at spille for på hjemmebane i næste uge.

Som Gudjohnsens svar også indikerer, havde han allerede inden opgøret et godt kendskab til Silkeborg. I sidste sæson spillede han nemlig for Lyngby.

Det er dog ikke ensbetydende med, at han spillede en stor rolle i Gents analyse af Kent Nielsens mandskab.

– Jeg snakkede med nogle af drengene, men hele trænerstaben havde også gjort deres research og kigget på billeder og video. Vi vidste, at de ville være effektive på bolden, så vi kunne have været lidt mere kliniske, når vi selv var på bolden og måske også på omstillingerne.

En omvæltning efter Lyngby
Andri Gudjohnsen er i Gent kommet til en væsentligt større klub, end han spillede for i sidste sæson.

Jupiler Pro League-mandskabet er en helt anden størrelse end Lyngby, og det tager tid at vænne sig til, indrømmer angriberen. Han er dog glad for den start, han har fået i klubben.

– Det er lidt et spørgsmål om at vænne sig til nye omgivelser og en ny kultur. Lyngby er en fantastisk klub, men man vil altid være underdog. Jeg synes, vi gjorde det godt, men nu er der større forventninger fra fansene. Man skal præstere, og de forventer resultater.

– Det er noget, vi forsøger at bygge op. Vi har fået en ny træner, en ny assistenttræner og nye, unge spillere. Vi forsøger at opbygge noget specielt, så det kommer til at tage tid, men der har været glimt – selv i dag – af kvalitet og god fodbold. Vi vil bare gøre det endnu bedre.

Gudjohnsen har selv indrømmet, at også danske klubber viste interesse for ham inden skiftet til Gent, og selvom der var mange bejlere, har han det stadig godt med sin beslutning.

– Selvfølgelig. Jeg spiller hver næsten hver kamp og får masser af minutter. For hver kamp føler jeg mig mere komfortabel, får mere selvtillid og lærer spillerne omkring mig bedre at kende. Så ja, jeg er 100 procent sikker på det valg, jeg tog, og nu kigger jeg ikke rigtigt tilbage. Mit hoved er ikke et andet sted, men her i klubben og det projekt, vi har gang i.

Andri Gudjohnsen har scoret en enkelt gang i sine første fire kampe for Gent.





FC København-spiller til lægetjek i dag 




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Henter Kamil Wilczek

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

To danske klubber jagter formstærk angriber

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund