SILKEBORG (Tipsbladet): Andri Gudjohnsen startede i front for Gent, da det belgiske mandskab torsdag aften fik 2-2 med fra JYSK Park i Conference League-kvalifikationen.
Gent står nu med gode kort på hånden før returkampen, og det glæder den islandske angriber efter 90 svære minutter. Det siger han til pressen efter kampen.
– Man ved, de er gode – især på hjemmebane. De spiller god fodbold med bolden, og de spillede en solid taktisk kamp. Det var svært, men resultatet er stadig godt, og vi har alt at spille for på hjemmebane i næste uge.
Som Gudjohnsens svar også indikerer, havde han allerede inden opgøret et godt kendskab til Silkeborg. I sidste sæson spillede han nemlig for Lyngby.
Det er dog ikke ensbetydende med, at han spillede en stor rolle i Gents analyse af Kent Nielsens mandskab.
– Jeg snakkede med nogle af drengene, men hele trænerstaben havde også gjort deres research og kigget på billeder og video. Vi vidste, at de ville være effektive på bolden, så vi kunne have været lidt mere kliniske, når vi selv var på bolden og måske også på omstillingerne.
En omvæltning efter Lyngby
Andri Gudjohnsen er i Gent kommet til en væsentligt større klub, end han spillede for i sidste sæson.
Jupiler Pro League-mandskabet er en helt anden størrelse end Lyngby, og det tager tid at vænne sig til, indrømmer angriberen. Han er dog glad for den start, han har fået i klubben.
– Det er lidt et spørgsmål om at vænne sig til nye omgivelser og en ny kultur. Lyngby er en fantastisk klub, men man vil altid være underdog. Jeg synes, vi gjorde det godt, men nu er der større forventninger fra fansene. Man skal præstere, og de forventer resultater.
– Det er noget, vi forsøger at bygge op. Vi har fået en ny træner, en ny assistenttræner og nye, unge spillere. Vi forsøger at opbygge noget specielt, så det kommer til at tage tid, men der har været glimt – selv i dag – af kvalitet og god fodbold. Vi vil bare gøre det endnu bedre.
Gudjohnsen har selv indrømmet, at også danske klubber viste interesse for ham inden skiftet til Gent, og selvom der var mange bejlere, har han det stadig godt med sin beslutning.
– Selvfølgelig. Jeg spiller hver næsten hver kamp og får masser af minutter. For hver kamp føler jeg mig mere komfortabel, får mere selvtillid og lærer spillerne omkring mig bedre at kende. Så ja, jeg er 100 procent sikker på det valg, jeg tog, og nu kigger jeg ikke rigtigt tilbage. Mit hoved er ikke et andet sted, men her i klubben og det projekt, vi har gang i.
Andri Gudjohnsen har scoret en enkelt gang i sine første fire kampe for Gent.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE