HVIDOVRE STADION (Tipsbladet): Det er sjældent, at man bryder ud i ekstatisk jubel efter 0-0 mod bundproppen, men for Lyngby Boldklub var der kun én ting, der talte i dag: Overlevelse.
Og missionen lykkedes for David Nielsens mandskab, der tager en ny sæson i den bedste række på bekostning af OB. Efter slutfløjtet pegede Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen på, at gæsterne udelukkende havde fokus på deres egen kamp, selvom OB's resultat mod Viborg kunne blive altafgørende.
– Vi leverede det, som det krævede, for at få det point, vi skulle bruge. OB tabte, men det havde vi ikke så meget fokus på, for vi ville bare gerne selv klare sagerne, lød det fra Gudjohnsen.
Lyngby stod i første halvleg i en højspændt situation, da OB kom foran med 1-0, for på det tidspunkt ville en enkelt Hvidovre-scoring sende Lyngby ned under stregen. Andri Gudjohnsen var dog ikke klar over, at OB var på sejrskurs.
– Det vidste jeg ikke. Haha! Men som sagt var det ikke vores fokus. Måske havde det ændret vores mentalitet eller vores tilgang, hvis vi havde fået at vide, at OB var foran. Så det var bare bedst, at vi fortsatte med at spille på vores egen måde. Vi fulgte planen, og i sidste ende var det nok, lød det fra Gudjohnsen.
Var det her din sidste kamp i Lyngby-trøjen?
– Det er meget sandsynligt. Det har været en fornøjelse. Jeg ønskede at gøre alt, for at betale klubben tilbage. Intet er officielt endnu, men det har været fantastisk.
Hvordan ser du tilbage på din sæson, hvor du næsten blev Superliga-topscorer?
– Jeg havde aldrig forventet at være i spil til at blive topscorer i ligaen, da jeg kom til Lyngby. Og for bare to kampe siden havde jeg en stor mulighed (for at ende som topscorer, red.).
– Men der er Onughkha i Vejle… jeg ved ikke, om han scorede i dag, men jeg ved, at han var på 15 mål inden kampene i dag. Han er bare en glimrende angriber, og han fortjener titlen. Men mit primære fokus har været på at give alt for holdet, så vi kunne overleve i Superligaen, lød det fra Gudjohnsen.
På trods af den glippede topscorertitel kunne Andri Gudjohnsen dog glæde sig over, at hans formentligt sidste kamp som Lyngby-spiller endte med ekstatiske fans og gigantisk jubel.
– Det er utroligt, det er smukt. Det er noget, som jeg aldrig vil glemme. Den her sæson er gået så hurtigt. Jeg kan nærmest ikke finde ordene til at beskrive, hvor taknemmelig, jeg er, og hvor meget det her år betyder for mig.
Andri Gudjohnsens fremtid ser ud til at ligge i belgiske Gent, men også klubber i Superligaen har været ude efter den islandske bomber, kunne han fortælle efter dagens kamp.
– Der har været interesse fra mange klubber. Ikke kun i Danmark, men rundt omkring i Europa. Men i sidste ende skulle jeg bare tage en beslutning, sammen med min agent og min familie.
– Vi tog os tid til at tænke over det, men samtidig skulle jeg holde fokus på vores målsætning her i Lyngby. Der har været interesse fra flere steder, men jeg føler, at jeg har truffet det rette valg, lød det afslutningsvist fra Andri Gudjohnsen.
Tipsbladet talte efter slutfløjtet også med David Nielsen, hvis fremtid endnu er uafklaret. Det kan du læse om HER.
Kamil Grabara-opslag bemærkes
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Manchester United rasende
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG