HVIDOVRE STADION (Tipsbladet): Det er sjældent, at man bryder ud i ekstatisk jubel efter 0-0 mod bundproppen, men for Lyngby Boldklub var der kun én ting, der talte i dag: Overlevelse.
Og missionen lykkedes for David Nielsens mandskab, der tager en ny sæson i den bedste række på bekostning af OB. Efter slutfløjtet pegede Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen på, at gæsterne udelukkende havde fokus på deres egen kamp, selvom OB's resultat mod Viborg kunne blive altafgørende.
– Vi leverede det, som det krævede, for at få det point, vi skulle bruge. OB tabte, men det havde vi ikke så meget fokus på, for vi ville bare gerne selv klare sagerne, lød det fra Gudjohnsen.
Lyngby stod i første halvleg i en højspændt situation, da OB kom foran med 1-0, for på det tidspunkt ville en enkelt Hvidovre-scoring sende Lyngby ned under stregen. Andri Gudjohnsen var dog ikke klar over, at OB var på sejrskurs.
– Det vidste jeg ikke. Haha! Men som sagt var det ikke vores fokus. Måske havde det ændret vores mentalitet eller vores tilgang, hvis vi havde fået at vide, at OB var foran. Så det var bare bedst, at vi fortsatte med at spille på vores egen måde. Vi fulgte planen, og i sidste ende var det nok, lød det fra Gudjohnsen.
Var det her din sidste kamp i Lyngby-trøjen?
– Det er meget sandsynligt. Det har været en fornøjelse. Jeg ønskede at gøre alt, for at betale klubben tilbage. Intet er officielt endnu, men det har været fantastisk.
Hvordan ser du tilbage på din sæson, hvor du næsten blev Superliga-topscorer?
– Jeg havde aldrig forventet at være i spil til at blive topscorer i ligaen, da jeg kom til Lyngby. Og for bare to kampe siden havde jeg en stor mulighed (for at ende som topscorer, red.).
– Men der er Onughkha i Vejle… jeg ved ikke, om han scorede i dag, men jeg ved, at han var på 15 mål inden kampene i dag. Han er bare en glimrende angriber, og han fortjener titlen. Men mit primære fokus har været på at give alt for holdet, så vi kunne overleve i Superligaen, lød det fra Gudjohnsen.
På trods af den glippede topscorertitel kunne Andri Gudjohnsen dog glæde sig over, at hans formentligt sidste kamp som Lyngby-spiller endte med ekstatiske fans og gigantisk jubel.
– Det er utroligt, det er smukt. Det er noget, som jeg aldrig vil glemme. Den her sæson er gået så hurtigt. Jeg kan nærmest ikke finde ordene til at beskrive, hvor taknemmelig, jeg er, og hvor meget det her år betyder for mig.
Andri Gudjohnsens fremtid ser ud til at ligge i belgiske Gent, men også klubber i Superligaen har været ude efter den islandske bomber, kunne han fortælle efter dagens kamp.
– Der har været interesse fra mange klubber. Ikke kun i Danmark, men rundt omkring i Europa. Men i sidste ende skulle jeg bare tage en beslutning, sammen med min agent og min familie.
– Vi tog os tid til at tænke over det, men samtidig skulle jeg holde fokus på vores målsætning her i Lyngby. Der har været interesse fra flere steder, men jeg føler, at jeg har truffet det rette valg, lød det afslutningsvist fra Andri Gudjohnsen.
Tipsbladet talte efter slutfløjtet også med David Nielsen, hvis fremtid endnu er uafklaret. Det kan du læse om HER.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
INTERVIEW