HVIDOVRE STADION (Tipsbladet): Det er sjældent, at man bryder ud i ekstatisk jubel efter 0-0 mod bundproppen, men for Lyngby Boldklub var der kun én ting, der talte i dag: Overlevelse.
Og missionen lykkedes for David Nielsens mandskab, der tager en ny sæson i den bedste række på bekostning af OB. Efter slutfløjtet pegede Lyngby-topscorer Andri Gudjohnsen på, at gæsterne udelukkende havde fokus på deres egen kamp, selvom OB's resultat mod Viborg kunne blive altafgørende.
– Vi leverede det, som det krævede, for at få det point, vi skulle bruge. OB tabte, men det havde vi ikke så meget fokus på, for vi ville bare gerne selv klare sagerne, lød det fra Gudjohnsen.
Lyngby stod i første halvleg i en højspændt situation, da OB kom foran med 1-0, for på det tidspunkt ville en enkelt Hvidovre-scoring sende Lyngby ned under stregen. Andri Gudjohnsen var dog ikke klar over, at OB var på sejrskurs.
– Det vidste jeg ikke. Haha! Men som sagt var det ikke vores fokus. Måske havde det ændret vores mentalitet eller vores tilgang, hvis vi havde fået at vide, at OB var foran. Så det var bare bedst, at vi fortsatte med at spille på vores egen måde. Vi fulgte planen, og i sidste ende var det nok, lød det fra Gudjohnsen.
Var det her din sidste kamp i Lyngby-trøjen?
– Det er meget sandsynligt. Det har været en fornøjelse. Jeg ønskede at gøre alt, for at betale klubben tilbage. Intet er officielt endnu, men det har været fantastisk.
Hvordan ser du tilbage på din sæson, hvor du næsten blev Superliga-topscorer?
– Jeg havde aldrig forventet at være i spil til at blive topscorer i ligaen, da jeg kom til Lyngby. Og for bare to kampe siden havde jeg en stor mulighed (for at ende som topscorer, red.).
– Men der er Onughkha i Vejle… jeg ved ikke, om han scorede i dag, men jeg ved, at han var på 15 mål inden kampene i dag. Han er bare en glimrende angriber, og han fortjener titlen. Men mit primære fokus har været på at give alt for holdet, så vi kunne overleve i Superligaen, lød det fra Gudjohnsen.
På trods af den glippede topscorertitel kunne Andri Gudjohnsen dog glæde sig over, at hans formentligt sidste kamp som Lyngby-spiller endte med ekstatiske fans og gigantisk jubel.
– Det er utroligt, det er smukt. Det er noget, som jeg aldrig vil glemme. Den her sæson er gået så hurtigt. Jeg kan nærmest ikke finde ordene til at beskrive, hvor taknemmelig, jeg er, og hvor meget det her år betyder for mig.
Andri Gudjohnsens fremtid ser ud til at ligge i belgiske Gent, men også klubber i Superligaen har været ude efter den islandske bomber, kunne han fortælle efter dagens kamp.
– Der har været interesse fra mange klubber. Ikke kun i Danmark, men rundt omkring i Europa. Men i sidste ende skulle jeg bare tage en beslutning, sammen med min agent og min familie.
– Vi tog os tid til at tænke over det, men samtidig skulle jeg holde fokus på vores målsætning her i Lyngby. Der har været interesse fra flere steder, men jeg føler, at jeg har truffet det rette valg, lød det afslutningsvist fra Andri Gudjohnsen.
Tipsbladet talte efter slutfløjtet også med David Nielsen, hvis fremtid endnu er uafklaret. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER