HVIDOVRE STADION (Tipsbladet): Han blev hentet ind som redningsmand, og han leverede varen.
Efter slutfløjtet i 0-0-kampen mod Hvidovre IF stod det klart, at missionen lykkedes for David Nielsen, der tidligere på foråret blev hentet ind efter Magne Hoseths fyring. Og redningen blev fejret i bar overkrop for David Nielsens vedkommende, da Lyngbys cheftræner efter slutfløjtet var nede for at juble med de medrejsende fans.
– Det er selvfølgelig fantastisk. Det har krævet rigtigt mange point at blive i Superligaen i år. Vi matcher det, og vi overlever, med alle de point, det har krævet. Man har ikke kunnet fedte den hjem. Man har været nødt til at vinde sine kampe, og vinde de rigtige kampe. Og det har vi formået at gøre, lød det fra David Nielsen kort efter, da Lyngby-træneren mødte pressen.
Vi har klaret en fuldstændigt vanvittig mission her, og det var fantastisk for os. Det er meget, meget vigtigt for klubben at blive i Superligaen.
David NielsenCheftræner, Lyngby Boldklub
– Det er jo klart, at når man tager sin egen karriere og kaster ind i det, så er det selvfølgelig tilfredsstillende, når man også er gået ind i det for at redde klubben. Det er super godt. Men jeg har også haft en tro på, at vi ville kunne gøre det. Det har krævet alt, så det er fantastisk, at vi kunne lykkedes med det.
Hvordan var det at være træner i en kamp som den her?
– Jamen, i dag var jo… vi skulle bare igennem første halvleg. Og da vi så har 0-0 efter første halvleg, der begynder vi at skrue lidt op, lød det fra David Nielsen.
Hvad gjorde OB’s tidlige føring for jeres tilgang?
– Jeg får det først at vide i halvlegen. Jeg sagde, at jeg gerne ville spille første halvleg uden at vide, hvad der skete (i Viborg-OB, red.). Og når der ikke var ‘dong’ på stadion, så var det fint, for så kunne vi koncentrere os om første halvleg. Det var en rodet kamp, men det er ren vilje, og det handler om at forsvare sig. At vi kunne tage herud og få 0-0, når vi skulle have point, det synes jeg er stærkt.
Så I undgik at spille med for mange nerver?
– Nej, det var højspændt, og det kunne man også se på spillet inde på banen. Sådan bliver sådan nogle her kampe, der dog afviste, at Lyngby-spillerne var for nervøse.
– Man kan ikke sige, at man var for nervøs. Man skal ud og spille sådan en kamp, og det er ubehageligt. Vi spiller om alt, jo. Spillerne ved, at deres karrierer er på spil. Så det betyder alt.
Det sker ikke hver dag i Superligaen, at en cheftræner jubler i bar overkrop, men i dag var selvfølgelig heller ikke en dag som de fleste andre.
– Det er en stor dag. En gang imellem kan vi jo godt feste lidt, når der er noget at feste over. Og det er der jo nu. Så det var fint. Det er sommer og solen skinner, lød det fra David Nielsen, der under interviewet stadig ikke havde fået sin t-shirt på igen.
Uvis fremtid
Det er endnu uafklaret, om David Nielsen også skal stå i spidsen for Lyngby i næste sæson, og fremtiden var heller ikke et emne, som cheftræneren havde så meget at sige til.
– Nej, det tager vi bagefter, lød det fra David Nielsen, der ikke kunne sige, om dagens kamp var hans sidste som Lyngby-træner.
– Det ved vi ikke. Vi har ikke snakket om det. Vi har haft fokus på det her. Nu nyder vi den her aften, og så kommer de der ting efterfølgende.
Andreas Bjelland udtrykte efter dagens kamp, at han gerne ser David Nielsen fortsætte, men Lyngby-træneren vil i første omgang gerne selv nyde den vellykkede redningsmission.
– Alle de ting tager vi her i næste uge. Vi har klaret en fuldstændigt vanvittig mission her, og det var fantastisk for os. Det er meget, meget vigtigt for klubben at blive i Superligaen. Vejle giver alt, OB giver alt her sidst, så det har været super drabeligt.
– Det her er kæmpestort, for jeg smed også alt ind i potten. Selvfølgelig er det stort at lykkes med at gøre det. Klubben stod i en svær situation, og jeg kunne komme ind og hjælpe, og at man så ender med at gøre det, det var dejligt, lød det afslutningsvist fra David Nielsen.
Det er anden sæson i træk, at Lyngby redder sig i sidste spillerunde af Superliga-sæsonen. Nu er spørgsmålet, om næste sæson fortsat bliver med David Nielsen på sidelinien. I første omgang skal der festes igennem i Lyngby i aften.
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
Arsenal tager førstepladsen tilbage
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS