Har skudt 22 mio i Superliga-es: Meget positiv

Andrí Gudjohnsen ligner en central brik i Gent efter skiftet fra Lyngby denne sommer.



SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.

Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.

Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.

Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.

Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.

– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.

Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.

– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.

– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.

Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.

Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Bombe – Superliga-klub nævnes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mexico kommer med markant melding om VM

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Deler nyt om fremtiden

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Chido Obi nomineret til pris

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Bayern tromler sig videre

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

I svime over Filip Jørgensen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Langer ud efter trænerlegende

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats