Har skudt 22 mio i Superliga-es: Meget positiv

Andrí Gudjohnsen ligner en central brik i Gent efter skiftet fra Lyngby denne sommer.



SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.

Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.

Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.

Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.

Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.

– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.

Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.

– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.

– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.

Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.

Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.





TransferLIVE: På rov i OB




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Her kan man se La Liga fremover

Afviser monsterbud på Simsir

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



LIVE

TransferLIVE: På rov i OB

Rooney: Her er Englands store problem

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Steve Cooper med stor beslutning

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

PL-træner blev fyret over E-mail

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Portugal – Kroatien

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson