Har skudt 22 mio i Superliga-es: Meget positiv

Andrí Gudjohnsen ligner en central brik i Gent efter skiftet fra Lyngby denne sommer.



SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.

Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.

Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.

Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.

Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.

– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.

Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.

– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.

– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.

Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.

Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.





LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Holland – Marokko

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tæt på kæmpetransfer