Har skudt 22 mio i Superliga-es: Meget positiv

Andrí Gudjohnsen ligner en central brik i Gent efter skiftet fra Lyngby denne sommer.



SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.

Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.

Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.

Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.

Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.

– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.

Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.

– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.

– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.

Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.

Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

Forventer klubskifte

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet