Har skudt 22 mio i Superliga-es: Meget positiv

Andrí Gudjohnsen ligner en central brik i Gent efter skiftet fra Lyngby denne sommer.



SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.

Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.

Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.

Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.

Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.

– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.

– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.

Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.

– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.

– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.

Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.

Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Belgien – Senegal

Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag