SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.
Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.
Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.
Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.
Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.
– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.
– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.
Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.
– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.
– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.
Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.
Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
Tuchel klarmelder stor profil
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
England – Argentina
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
EKSKLUSIVT