SILKEBORG (Tipsbladet): Gent havde torsdag aften svært ved at komme til chancer i 2-2-kampen mod Silkeborg.
Et af de relativt få træk, der i nogle situationer voldte Silkeborgs presspil problemer, var, når Andrí Gudjohnsen løb i ryggen på Silkeborgs midtbanespillere og trak dybt ned i banen og deltog i opspillet.
Gudjohnsen scorede i sin ligadebut mod Courtrai og har spillet to kampe mod Vikingur og så altså Silkeborg i Conference League-kvalifikationen.
Cheftræner Wouter Vrancken er nytiltrådt og knokler med holdets 4-3-3-formation, hvor Gudjohnsen ligner førstevalget til pladsen som enlig spydspids.
Og Vrancken er tilfreds med den indsats, islændingen har lagt for dagen.
– Han er sammen med flere andre ved at tilpasse og udvikle sig. For mig handler det meget om holdet og at passe ind. Spillerne er ved at lære ham at kende, og de skal finde ham oftere. Han laver tit nogle gode løb og bevægelser, men de andre overser det somme tider, siger Wouter Vrancken til Tipsbladet.
– Jeg synes, det gik i den rigtige retning her mod Silkeborg, men vi skal stadig blive bedre til at finde ham i stedet for at blive for passive, som vi nogle gange bliver. Jeg synes, han er ved at tilpasse sig rigtig godt.
Gent-cheftræneren forventer store ting af den nye islandske angriber, man købte foran en lang række andre interesserede klubber i Europa.
– Vi kan bestemt se potentialet, det var derfor, vi købte ham. Han personlighed er meget positiv, og han er en fyr, der siger tingene ligeud. Jeg kan lide typer som ham, siger Wouter Vrancken.
– Vi skal så alle blive bedre, inklusiv Andrí. Han vil gerne lære, han vil gerne tilpasse sig og snakke og have relationer med spillerne omkring ham, og det er rigtig positivt. Vi har på ingen måde set det bedste fra ham endnu, men det kommer,.
Gent havde insider-viden på før købet i Lyngby via sportsdirektør Arnar Vidarsson, der var islandsk landstræner fra 2020 til marts sidste år og spillede på landsholdet samtidig med Andrí Gudjohnsens far, den tidligere Chelsea- og Barcelona-stjerne Eidur Gudjohnsen.
Du kan læse mere om Andrí Gudjohnsen-transferen set fra Lyngbys side i denne store artikel, hvor vi har talt med Lyngbys fodboldchef Nicas Kjeldsen om handlen.
LIVE
LIVE: Real Madrid-træner raser
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Hugo Ekitike misser VM
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER